• şu kopan fırtına türk ordusudur yâ rabbî
    senin uğrunda ölen ordu budur yâ rabbî
    tâ ki, yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın
    galip et, çünkü bu son ordusudur islâm’ın.

ben demedim, yahya kemal beyatlı demiş, ağzına sağlık.

teşekkür editi : ben bu şiiri mehmet akif ersoy'a ait sanıyordum. sağolsun buzulmavisi düzeltti
  • şanlıdır.

geçen yüzyılın başlarında parasız ordu kuramayacağımızdan yakınıp ağlaşanlara mustafa kemal, 1922 mayıs'ında, hemide mecliste şöyle söylemiştir: "ben, ordumuzun varlığını ve gücünü, paramızla orantılı bulundurmak görüşünü kabul edenlerden değilim: 'para vardır, ordu yaparız, paramız bitti, ordu dağılsın.' benim için böyle bir mesele yoktur. efendiler! para vardır ya da yoktur, ister olsun ister olmasın, ordu vardır ve olacaktır."
  • kelimenin tam anlamıyla türkiyenin,hatta tüm dünyadaki türklerin, yüz akı. "teknolojiyle meknolojiyle savaş olmaz.ayak basmadığın yer senin değildir" teorisi ve türk insanının vatanına beslediği aşırı sevgi ve bağlılık göz önüne alınırsa kainat üzerinde kimseye yenilmeyecek ordu... cephede asla yenilmeyen,ama masada varını yokunu kaybeden bir milletin ordusu. canımız,kanımız... tek güvencemiz.
  • savaşların hala süngü takılarak kazanıldığına inandırdığı kitle tarafından övülen, ülkesinin genç, her şeye rağmen eğitim alabilen gençlerini çaycı yapmaktan çekinmeyen, torpilin kesinlikle işlemediği ordudur. genel olarak erkeklerden oluşur. türk kadınları sadece facebook üzerinden askerlik yapabilecek kapasiteye sahiptir.
  • afganistan'da korkudan ne yapacağını şaşıran orduların, kendilerini güvende hissetmek için kıyafetlerini kaçırıp giydikleri ordudur. yuh len sizin erkekliğinize de, askerliğinizi de
  • dü$mana korku, dosta güven verir denilir..
  • bu ülkenin insanlarını korumak için yemin etmiş askerlerin oluşturduğu topluluk. her olayda olduğu gibi gezipark olaylarinda da bu milletin yaninda yer almistir. iyi ki var.
  • tami tamina 720 bin kisiden olusan serefli ordu. atalarimizin mirasini zaten baska turlu devam ettiremeyiz degil mi? almanya ve fransa'nin bile ordularinin mevcudu bizim sanli ordumuzun neredeyse 3'te biri iken karsimizda ne almanya, ne fransa ne de macaristan (bkz: mohac) durabilir. nasil ki biz simdi kanuni'yi, fatih'i aniyorsak 500 yil sonra da torunlarimiz bizi anacak, "atalarimiz her daim avrupa'yi titretmis, mamma li turchi dedirtmis, ne serefli ecdadimiz varmis" diyecekler. ordusu bizden kucuk ama firkateynlerimizi (bkz: meko 200) ve denizaltilarimizin cogunu almanlar yapti, artizlik olsun diye ucube seyleri kullaniyolar (bkz: global hawk), zaten babalari da bizim karsimizda agir zirhlar giydikleri icin telef olup giderlerdi (bkz: atalarimiz/@felixis) ama olsun, yine de uc kati buyuklugunde delikanli gibi ordumuz var!!11!
  • tarihi boyunca (osmanlı'yı da içine dahil edersek), savunma savaşlarında çok daha başarılı olmuş bir ordudur.
    askeri tarihçiler, türklerin vatan savunması konusundaki dirençlerini vurgular hep.
    zira arkalarında korumaları gereken bir vatan, aile, namusun varlığı güdüsüyle savaşırlar.

savunma savaşlarındaki başarı, fetih savaşlarında elde edilenlerden daha fazladır.

örneğin balkanların ele geçirilmesi sırasında yapılan savaşların hemen hepsi savunma savaşıdır; kazanımlar da batılı haçlı ordularının saldırıları karşısında kazanılan zaferlerle gelmiştir.

tabi ki kural değildir ve istisnaları vardır. mısır seferi bunlardan biridir mesela.
hesabın var mı? giriş yap