şükela:  tümü | bugün
 • türk ordusu ve dolayısıyla türkiyenin olması durumudur.

  https://www.youtube.com/watch?v=tulikwh07dk

  videoyu izleyip derinlemesine düşününce daha da bu durumlara gark edendir.
  tarih boyunca türk ülkeleri hep mazlumların sığınağı olmuştur.
  türk ordusu zulüm hadiselerini en az uygulayan ordudur tarih boyunca. o da gerektiğinde.
 • savaşmayı seven, savaşçı bir topluma göre orta asya'da göçebe bir halk olmamıza rağmen, zamanın günlük yaşantılarını günümüze getiren seyahatnameler ve yazıtlarda, türklerin ahlak anlayışının döneminin çok daha ilerisinde olduğu rahatça görülebilir.

  bu paralelde, türk halkı zaman içinde iç içe girdiği toplumların, kültürlerin etkisiyle kötü özellikler edinmiş olsa bile ordu geleneği ile tarih boyunca her zaman korkutuculuğu ve merhametiyle tanınmıştır.

  kimse boş argüman üretmeye çalışmasın, her ordu canice şeyler yapmıştır, gerektiğinde sivil de öldürmüştür. onun için, bunların kasıtlı, sürekli olup olmadığı orduları yargılamada asıl etken olabilir.
 • amerikan ordusu da oyle, hep ezilen halklari ozgurlestiriyor.
 • önceden öyle değildi. kaç tane köy yakıldı, yıkıldı, boşaltıldı doğuda. 2000'lı yıllar ve sonrasında durum değişti. hatta suriyede faaliyet gösteren tsk ile bu iddia tamamen doğrulanabilir hale geldi. abd ve koalisyonu, rusya ve koalisyonu göz önünde bulundurulunca tsk sivil kayıba neredeyse hiç yol açmadı. bu sadece vicdan değil aynı zamanda profesyonelliğin, gücün de göstergesidir.

  bir de nusaybinde, cizrede ve diğer doğu ilçelerinde insanların yatak odalarına ahlaksızca yazı yazan özel harekatçılar da düzeltilirse türkiyenin silahlı gücünün tamamı için bu iddiada bulunabiliriz. her biri devleti temsil eden bu psikolojisi bozuk ahlaksızların muhakkak ayıklanması gerekiyor.
 • arabesk saçmalıktır. tıpkı "kınalı kuzu", "mehmetçik" vs gibi.

  olm yumuşak mısınız? ordu dediğin sikici olur, vicdanlı değil. korku salar, güven değil. ismi anıldığı an korkudan kasılan göt loblarının arasında ceviz kırabilmen gerekir.

  dünya'nın her yerinde ordular aslan, kaplan, yırtıcı, sikici, kartal, şahin, ejder, vurucu, şeytan olarak anılırken neden türkiye'de bu arabesk saçmalık? biri anlatsın hele.

  not: siz yine siviller olarak rahibe theresa, polyanna, yumoş ayıcığı falan olun, kimsenin tuttuğu yok.

  edit: en iyi örnek o herkesin bayıldığı nazi almanya ordusu wehrmacht. üniformalar gri ve siyah, her tarafı kurukafa kaynıyor.
 • “dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rastlanmamıştır."

  mustafa kemal atatürk
 • her toplumun ordusuna ve dolayısıyla ordu mensubu olmaya gönüllü vatandaşlarına verdiği gazlamalara örnek bir cümle. hele ki bizdeki gibi zorunluluk da varsa zaten mecbursun bunu yapmaya.

  tamam, askerlik = kahramanlık olmak durumunda ki insanlar, politikacıların yedikleri boklar yüzünden canlarından vazgeçebilsinler. politikacılar nezdinde olaya bakınca gayet normal ama içinde bulunduğum düz vatandaş cephesinden baktığımda bi keriz yerine konulma durumu hasıl olmakta. en garibi de yorumlara baktığında buna inanmışları görüyorsunuz. hatta inanmayı bir adım öteye götürerek sallayanları da görüyoruz.*

  (bkz: kendisini olduğundan daha başarılı/iyi/gelişmiş/güçlü/güzel v.b. görmek)