şükela:  tümü | bugün
 • kan ağlayan bir sektör. taleworlds'ten başka adam gibi bir şeye rastlamadım. arasan bissürü firma çıkıyor karşına ama biraz detaylı bakınca ya çoktan kapanmış, ya inaktif, ya dünya yalanı bir oyuna para yatırıp batmış vs vs üzücü şeylerle karşılaşılıyo. ufak ufak bi şeyler yapanlar yok değil ama onlar da kolay temiz para nerde varsa oraya kaymış hep, "sosyal oyun" denen illetin peşindeler.

  yok mu ulan bu ülkede doğru düzgün bir oyun firması?

  (bkz: taleworlds)

  bu sektörle ilgili bazı bilgilere şurdan da ulaşabilirsiniz:

  (bkz: türk oyun stüdyoları)
 • genelde indie oyun geliştirenlerin oluşturduğu sektör.
  ayrıca yapımcıların çoğu oyunlarını ingilizce olarak piyasaya çıkarttığı ve yapımcı oluşum ismini türkçe seçmediklerinden dolayı bazı oyunlar türk yapımı olsa dahi anlayamamamıza sebep oluyor.

  (bkz: peak games)

  ayrıca oyun kültürünün tam olarak gelişmemiş olması da etkilidir.dolayısıyla çoğunluk tarafından oyun oynamanın ve oyun yapmanın hazzının, kendi hayal dünyasından bir ürün ortaya çıkarmanın zevkine varılmadığından olaya ticari olarak bakılmaktadır.
  bir oyun yaparken uzun vadede düşünmeyip kısa vadede para kazanmayı amaçlamak oyunun kalitesini de düşürüyor tabi ki.
  öncelikle yapan kişi oyundan zevk almalı ve işte bu oldu diyebilmeli.

  edit: ekleme
 • (bkz: hükümdarlar) (tarayıcı tabanlı oyunları sevip de bunu bilmeyen adamı vuruyorlarmış)
  (bkz: mount&blade) (3ü arasında favorim)
  (bkz: pusu)

  bildiğim kadarıyla, en bilinen mahsulleri bu 3 oyun olan sektör. türkiye'nin gelişemediği ender(!) alanlardan biri.
 • mesela şu linkte yalnızca iki geliştirici türkiyeden
  http://en.wikipedia.org/…t_of_indie_game_developers

  biri taleworlds zaten. diğeri de zoetrope interactive

  zoetrope interactive'in de ne kadar başarılı olduğu tartışılır. gerçi bi gamespot notuyla başarı ölçülmez ama fikir verebilir:
  http://www.gamespot.com/…n-pursuit-of-loath-nolder/

  bundan sonra darkness within 2 ve bi de collectors edition mı ne çıkarmışlar durum pek farklı değil. hala iş yapıyorlar mı bilmiyorum.
 • eskişehirli ob studios'un da aralarına bridge wars oyunu ile katıldığı sektör.

  tanıtım videosu:
  http://www.youtube.com/…hgi&feature=player_embedded

  haber:
  http://www.merlininkazani.com/…u-haber-54780p1.html

  --- spoiler ---

  eskişehir'de bulunan ob studios bugün itibariyle bridge wars adlı video oyununu duyurdu. mitolojiler arası savaşla ilgili bir hikayeye sahip oyun pc, ipad ve android tablet platformları için geliştirildi. oyun hem hikâye modunda, hem de online olarak oynanabilmektedir.

  --- spoiler ---
 • dünyanın her yerinde üretilen başarılı indie oyunları görüp neden türkiyeden çıkmadığını düşününce bulabildiğim cevap şu: bu adamlar gökten inip de oyun yapmamış, limbo olsun crusader olsun world of goo olsun, neredeyse benim gördüğüm her örnekte daha önce bir oyun firmasında çalışmış tecrübeli insanlar çalıştıkları yerden bağımsız olarak oyunlar geliştirmişler. heralde bizdeki eksiklik böyle insanların pişebilecekleri ortamların olmaması. tek sebep değil tabi ama önemli bir sebep olduğunu düşünüyorum.

  çok anlayamadığım bir şekilde hiçbir girişimcinin de girmek istemediği bir sektör heralde. mevcut firmalar da genelde birkaç kişinin büyük emeğiyle kurulmuşlar sermayeden çok.
 • 10 küsür senelik ekşi sözlükte bile başlığı yeni açılıyorsa varın gerisini siz düşünün.
  hakkında daha iyisini dilediğim ve beklediğim sektör.
 • çeşitli futbol oyunlarında türkiye milli takımı veya türk klübü aramak; savaş oyunlarında ise osmanlı veya türk bayrağı, en olmadı ay yıldız bulunan bir ırk aramaktan ibaret sektördür. elalemin yaptığı oyun içerisinde "bizi nasıl yaptılar ki" sorusunu sorduran sektördür.
 • herkes bir lira verse'yle düzelmeyecek olan sektör