şükela:  tümü | bugün
  • ekonomiden, finanstan veya stok marketten anlayan birilerinin aciklamasini arzuladigim baslik.

ben cozemedim, abd nasil oluyor da tlnin doviz degerini yuzde 70 mertebesinde 2 haftada dusurebiliyor?

nasil bir yol izleyerek bu kadar paramizi degersizlestirebiliyor bu kadar kisa surede?

daha once ornekleri oldu mu? bir ulkenin parasina saldirildi mi? gercekten boyle bir saldiri mumkun mu?
  • yahu siktir edin sonuçta öldük amına koyayım
  • adam insan gibi sormuş, daşak geçeceğinize açıklayınsanıza orospu çocukları
  • imf’ye verilen borçlar geri ödenmediği ve amerika’daki portakal da türkiye’den gelen mallara ekstra vergi getirdi diye oluyor. bir papaz için bu kadar kurdurulması bu işin içinde iş var olduğunu gösteriyor. içimizdeki amerikancılar da sevinir. hayır ve dua ile.
  • biri açıklasa da şu aradaki komiklik yapan embesiller bi yok olsa ortalıktan.
  • doların matbaası ülkenizdeyse çok da zor değil. tlnin değer kaybetmesi için illa ki türkiye'den sermaye çıkarmaya da gerek yok. uluslararası forex piyasasında da gayet rahat operasyon yapabilirsiniz.
  • ekonomi temelde arz-talebe dayanir. eger bir seyin arzi artarsa fiyati duser, talebi artarsa fiyati yukselir.

mevcut durumda bir para biriminin fiyatinin dusmesi icin piyasada cok bulnmasi gerekir. yani tl fiyatinin dusmesinin sebebi piyasaya tl surulmesidir. su anda olan sey tl’de duran yabanci yatirimcinin tl’den cikarak baska para birimlerine yonelmesi. peki bu adamlar neden tl’de duruyorlardi? cunku faiz getirisi diger para birimlerine gore yuksekti ve parite ile faiz gelirini kiyasladiginda kar ediyordu. artik bu durum ortadan kalktigi icin tllerini satip baska para birimine geciyorlar.

peki bunu neden yapiyorlar? cunku gelecegi karanlik goruyorlar. ulkede liyakatsizlik ve adaletsizlik zirveye ulasmis durumda. uretim cok dusuk, ithalat ihracat farki cok fazla. haliyle tl deger kaybetmeye devam edecek. kisacasi ulkede toplumsal, siyasi, yonetimsel kriz var. bu durum da ekonomik krizi yaratiyor.

ne yapmak gerekir? yapisal reform. hizli bir sekilde aksiyonlar alarak oncelikle adaletsizligi(hukuk sistemimiz) ve liyakatsizligi(torpilli abilerimiz) ortadan kaldirmak gerekiyor. sonrasinda da uretim ekonomisine gecerek(tarim oncelikli, gida cunku) ithalati dusurmemiz lazim. kendi kendimize yetmeye dogru yol alirken de yine uretim ile ihracati arttirmaliyiz.

bunlar ne kadar surede olur? bugun baslasan 10-15 yil. ancak hukuk sistemini ve liyakati duzeltirsen piyasalarda rahatlama hizlica hissedilir. uretim ekonomisinin etkisi ise 10-15 yilda net bir sekilde meyve verir.

sonucunda ne olur? faizler makul seviyelere gelir, enflasyon makul seviyelere gelir, ekonomi siralamasinda yukselmeye baslarsin, paran diger paralar karsisinda max yuzde 1 seviyelerinde oynama yasar.

saldiri bunun neresinde? kimse zarar etmek ugruna saldirmaz arkadaslar. konu saldiri degil, mevcut krizler yuzunden yatirimci gidiyor sadece. saldiri icin elinde cok fazla tl olan birilerinin sirf saldirmak icin zarar edecek olmasina ragmen parasini satmasi gerekir. trump’in ya da amerika’nin elinde de bilinen boyle bir tl stogu yok.