• paranın üzerine resim yapmanız bu kanuna göre yasak ama dolar karşısında tarihinin en düşük seviyesine indirmeniz yasal.

ilginç.

(bkz: 21 ekim 2021 faizin %16'ya çekilmesi)
  • insanların türk parasını kanunla koruyamayacağını anlaması lazım. para eğitimle, bilimle, icatla, üretimle korunur. bir üretimin olmasın dışardan bir ton ürün ithal et ya da patent parasını bayıl öyle burada üret. tohumu bile yurt dışından ithal et sonra 'rivizi idilmisi lizim'.
  • bugün itibariyle ilgili kanunda ciddi bir değişikliğe gidilmiştir.

eski ve tam metin

değişiklikler

şu durumda; türkiye’de yerleşikler arasında mal alış satışlarıyla ilgili sözleşmeler döviz cinsinden olsa dahi ödemeleri türk lirası cinsinden yapmak ve almak zorunlu oldu.
  • (bkz: #1534352)
  • bunu çalışmam lazım, 1930'dan kalma, osmanlıca, anlamıyorum amk.

allahtan 32 sayılı karar var ama bkk sonuçta, tam karşılığı değil.

gerçi başkanlığa geçtikten sonra bizim mevzuat hafifledi. her birşeye cumhurbaşkanı yetkili de geç:)
  • 19 nisan 2022 tarihinde yayınlanan yeni kanun sebebi ile, banka, finans kuruluşu ve diğer döviz cinsinden iş yapan tüm şirketlerin şu anda çılgınlar gibi bu kanuna nasıl uyum sağlanacağını ayarlamaya çalıştığı, etkisini daha az hissettiğimiz kanundur.

(bkz: korona sebebiyle kredi ertelemesi şartları/@hosvelkam)
  • ben ömrü hayatımda böyle rezillik görmedim.

sizin ben yerlilik ve millilik anlayışı adı altında kurumlara ve insanlara dayattığınız rezilliğin ta içine sıçayım emi…

kurumlar korkularından fiyat belirleyemiyor böyle bir rezillik yok.

sene başında birim fiyat listesi çıkıyor, sene ortasına kadar 2 kere revize ediliyor, sene sonunda da resmen devalüasyon oluyor ve 1 ayda 8.43 den, 10.65 e çıkıyor dolar…

fiyat araştırması yaparken dolar euro üzerinden aldıkları fiyatları, yüklenicilere tl'ye çevirip birim fiyat hazırlayan über zekalılar yüzünden de aha büyün piyasa bir anda şapa oturuyor… ha bu arada şap demişken, ona da %47 zam geldi bu ay içinde. betonun demir'in yanına yaklaşılmıyor.

bunu deklare ettiğimizde ise aldığımız cevap şöyle oluyor; e ama siz bi kere anlaşmayı imzaladınız, sözleşmeyi imzaladıktan sonra bunları talep edemezsiniz.
    ya kardeşim, 1 adet armatürün fiyatını satıcıdan alırken, euro üzerinden alıyorsun, sonra onu tl ye çevirip yüklenicilerine diyorsun ki bu armatürü türk lirası üzerinden 1 yıl boyunca istediğimiz yere tak!

ulan dolar sene boyunca yerinde mi duruyor? geçen ay 8.43 olan dolar 11 tl oldu allah'ın belaları. sizin türk parasını koruma kanunu yüzünden bizim gibiler batarken, beşli çeteye dolar euro üzerinden garantiler veriliyor ama… ee türk parasını koruma kanunu nerde? yok… dertleri ne türk, ne türkün parası, dininiz imanınız cebinize girecek milyonlar….
  • merkez bankasına hatırlatılması gereken kanun. türkiye cumhuriyet merkez bankasının birinci görevi fiyat istikrarıdır. ve bunu uzun süredir unutmuşa benziyor.
    (bkz: yazık)
    (bkz: nasın ortada olması)
  • troller çıkar şimdi dünyanın hangi yerinde böyle bir koruma kanunu var kaldırın konuşalım derler.
hesabın var mı? giriş yap