*

şükela:  tümü | bugün
 • gunluk hayatta giderek daha slklikla ihlal edilen kanun. paranin yirtilamamasi/cope atilamamasi di$inda, en basitinden ali$veri$lerin dovizle yapilamamasi gibi bir durum var diyeyim, gerisini isteyen istedigi olcude hesap etsin.
 • tam adi "turk parasinin kiymetini koruma hakkinda kanun"dur, kanun numarasi 1567, kabul tarihi 20.02.1930'dur. kanun, uygulama alaninda bakanlar kurulu'nu yetkili kildigi icin, kanun hukumlerinin fazla bir dogrudan uygulama alani kalmamistir ve konuyla ilgili esas yasal duzenleme, bakanlar kurulu'nun 1989'da cikarmis oldugu turk parasi kiymetini koruma hakkinda 32 sayili karar ve bu kararin uygulamasina yonelik tebliglerdir.
 • 1567 sayılı türk parasının kıymetini koruma hakkında kanun’un 6258 sayılı yasa ile değişik 1 nci maddesi uyarınca bakanlar kurulu’nca yürürlüğe konulan (32 sayılı karar), 8 şubat 2008 tarihli resmi gazete’de yayımlanan 2008/13186 sayılı kararname ile değişikliğe uğramış, ve bu haliyle, 32 sayılı ana kararla türkiye’nin uyguladığı kambiyo kontrolü, pek çok batı ülkesinden çok çok daha liberal bir mahiyet taşır hale getirilmiştir.

  (bkz: 32 sayılı karar)
 • (bkz: #1534352)
 • dunya capinda televizyon izleyicilerine tassak kebabi malzemesi (bkz: who wants to be a turkish millionaire) olan bir paranin, uzerine biyik cizmenizi ayakta sektirmenizi ve hediye paketi yapmanizi engelleyerek o paranin kiymetini korumaya calisan kanun.
 • yurt dışında dalga konusu olduğu için kapatılması gereken paranın koruma yasası..

  telekomunikasyon kurumu abileri ve hukuk amcaları lütfen paranın erişimini engelleyiniz. alıştık artık nasılsa
 • türk parasının amına, götüne koyanı; , herhangi bir şahsın bu şekilde türk parasına sinkaflarda bulunmasına sebep olanı ya da aracılık edeni onyüzbin türk parası ile cezalandıran kanundur. benzeri taciz ve sinkafların yabancı ülke paralarının karşısında göstere göstere yapılması ağırlaştırıcı nedendir ve bunun iki katı (mu ha ha ha hesaplayın da göreyim) türk parası ile cezalandırılırlar ve üç yıl süre ile para kullanmaları yasaklanablir. yasaklama halinde hükümlü, her bir ihtiyacını devlet takas ofisinden mal takası yolu ile gidermek zorundadır. malı yoksa zamanda yolculuk yolu ile (ki zaman makinesi ile mümkündür) kalkolitik çağa dönerek altın ya da gümüş madeninden işlenmiş çapa, üç ayaklı kazan gibi eşyaları yakın çağa taşıyarak ödeme yapmalıdır. bunu da beceremiyorsa artık, ödemeleri sikke sikke yapmak zorundadır.

  az önce başlattığım sansüre çüş sensür atını kampanyası kapsamında sansürden kaçış teknikleri atölye çalışmasından öğrendiklerime uygun olarak sansürcüler için not: bu entry'deki olaylar, kanunlar ve paralar hayal ürünüdür. para bize hayal zaten.
 • kesinlikle revize edilmesi, döviz kuruna bağlı ekonomik krizle mücadele bağlamında üzerinde çokça çalışılması ve somut neticelere varacak nitelikte düzenlemeler yapılması gereken kanun.

  edit: hukuk devletinde her şeyi kanunla korursun.