şükela:  tümü | bugün soru sor
  • maalesef bugün hissettiğim elim duygu.

iş toplantıları sebebiyle viyana'da olduğum tüm sözlüğün malumu. şahsıma önceleri hayran hayran bakan, şahsımı ispanyol futbolculara yahut amerikalılara benzeten gavur kardeşlerimiz, türk olduğumu öğrendiklerinde veya pasaportumu gördüklerinde kısa süreli bir şaşkınlık geçirip ardından iğrenme veya tiksinti benzeri bakışlar attıklarını farkettim ve içerlendim.

tabii önceleri içerlensem de hakikat uzakta değildi; ne kadar eciş bücüş, kaba saba, mendebur görünümlü şahıs varsa ellerinde ay yıldızlı pasaportumuz vardı. türkten başka; kürtün, suriyelinin, afganın, pakinin ve hindistanlının dahi elinde bu pasaportu görmek mümkünken kim neden değer versindi? türk pasaportuna sahip olmak, bakkalın veresiye defterine isim yazdırmaktan bile daha kolayken, 3. dünya ülkesi vatandaşı, eğitimsiz dangalasaksonlar ay yıldızlı pasaportumuzun adını kirletirken kim sana neden saygı duysundu?

birkaç yıla 5 milyon suriyeliye de pasaport verdik mi, yurtdışında ağzımıza sıçmazlarsa dua ederiz. viyana'dan, hotel sans souci wien 406 nolu odasından sevgilerimle.

edit: bazı yazarlar utanılanın türklük olduğunu sanıp hezeyana gelmişler. burada sorun bizim pasaportumuzun bizden olmayanlara kolayca verilmesi. yurtdışında suriyeli ile aynı kefeye konuluyorsun, çünkü aynı pasaport onda da var. zor mu bunu anlamak?
  • yazar arkadaş ırkçı, faşist avrupalılara denk gelmiştir. türklük utanılacak bir şey değildir. pasaport da öyle.
  • olmayan durum.
  • ay yıldızdan değilde kendi tipinden utanmışındır.gittiğim heryerde gururla çıkarıp koyuyorum ortaya.sana bir öneri hazır gitmişken gelme.(bkz: siktir olup gitmek)
  • pasaporttan utanmak gibi bir terimi dilimize kazandırmış utanç durumu.
  • kolayı var. o pasaportu teslim edip, kara kaşınıza kara gözünüze kurban bir ülkenin pasaportunu alıyorsunuz. huzur içinde çözülüyor.
  • ben hep ukrayna'ya gittiğim için beni bağlamayan durum. ayrıca ırak, suriye, somali gibi ülkeler bizim pasaportu görünce orgazm oluyor. değerini bilmek lazım.
  • kurgudan ebaret hezeyan.
    taş çatlasa türk pasaportu verilen suriyeli sayısı 100.000'i geçmez.

edit: mesaj atıp durmayın. başlığı açan "birkaç yıla 5 milyon suriyeliye de pasaport verdik mi" yazmış, ben de ona cevaben en fazla 100.000 vermişizdir yazdım. 100bin rakamı az veya çoktur demedim.
  • sorsak büyük ihtimalle "bu ülkede yaşanmaz yeav" tarzı cümleler kuracak olan, bu topraklarda binbir güçlükle devletler kurmuş olan ve o devletlerden sonuncusu düşman eline geçtiğinde yine binbir güçlükle bağımsızlığını kazanmasını sağlayan önderlerden hiçbir şey öğrenememiş insanların içinde bulunduğu halet-i ruhiyedir. bunlar, kendi benliklerinden ve vatanlarından utanırlar ancak laf atatürkçülüğe geldiğinde de mangalda kül bırakmazlar.

mustafa kemal atatürk'ün bahsettiği "türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti"ni âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğuracak olanlar bu şekilde kimliğinden utananlar değil, vatanının sorunlarına kafa yoran ve "düzeltmek için ben ne yapabilirim" diyenlerdir.

paşama bak, utanmışmış. yazık.
  • yukarıda bu pasaportun kıyaslandığı ülkeler ırak, somali suriye . bir de değerini bilin yazmış.