şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'de patent i$leriyle ilgilenen kurum.. http://www.turkpatent.gov.tr/ adresinden hakkinda ayrintili bilgi alinabilir..
 • turk marka enstitüsü şeklinde yeniden adlandırılması acilen gereken devlet kurumu. gel gelelim ulusal safhadaki patent başvurularını kendileri bile inceleyememekte ve abes fiyatlara 3 yıla kadar varan sürelerce yurt dışına yollamaktadırlar. bir de sanki külfet kendilerine biniyormuş gibi inceleme sayısını 3 ile sınırlandırmaktadırlar. bir de web siteleri vardır ki akıllara zarardır. be adam, bilim kim sen kim.

  zamanında national geographic markası başvurusunu reddeddip national geographic society'den okkalı bir telefon görüşmesinde "siz hangi gezegende yaşıyorsunuz acaba" cevabını alınca kendilerine gelmişlerdir.

  (bkz: illallah)
 • "çiğköfteye patent alındı" gibi abuk subuk haberlerle gündeme gelebilen devlet kurumu.
 • http://www.tpe.gov.tr/

  marka, patent, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım, entegre devre topoğrafyaları tescil eden kuruluş.

  bu işlemler tpe nezdinde marka ve patent vekilleri aracılığıyla veya başvuru sahiplerinin kendileri tarafından takip edilebilir.

  (bkz: marka vekili)
  (bkz: patent vekili)
 • sitesi kurumla ilişkide olup dosya takip etme zorunluluğunda olan birey ve kuruluşlar için gayet güzel dizayn edilmiş, anlaşılır ve kullanışlıdır. sitedeki dosya takibi olanağıyla marka patent ya da endüstriyel tasarım başvurunuzun hangi aşamalarda olduğunu, hangi ödemelerin yapıldığını görebileceğiniz varsa başvurunuza bir itiraz sanal ortamdan takip edebileceğiniz site.
 • abd'de tescil edilmi$ patentlerin tam sürümünlerine çatır çatır bakabilirken, türk patent enstitüsü'nün onayladıklarının sadece özetlerine bakabilirsiniz. süper yararlı olmu$.

  (bkz: uspto)

  edit: istediğiniz patent için dosya ba$ına 15 ytl vermeniz gerekiyormu$.
 • http://online.tpe.gov.tr/ adresinden e-imzanız varsa rahatlıkla patent/marka vs.. başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • su sıralar internet sitesindeki online işlemler sayfasından site ile ilgili yaşanan sorunlardan dolayı e-imza ile başvuru yapılamayan, zaten uygulamanın başladığı tarihten itibaren doğru dürüst e-imza ile başvuru yapılamamakta olan kuruluş.

  ayrıca bu tam çalışmayan e-imza ile online başvuruyu teşvik amaçlı başvuru ücretlerinde marka tescili için 30 ytl , endüstriyel tasarım tescili için 20 ytl ve patent/faydalı model tescili için 10 ytl indirim yapmış kuruluştur.
 • bir çok kaydı sistemine doğru aktaramaması sebebiyle güvenilir olmayan hatta bu sebeple insanı müşterisine karşı mahcup duruma düşüren kurum. elinizde tescil belgeniz olmasına rağmen kurum çalışanlarının ısrarla markanızın hükümsüz olduğunu söylemesi sizi şaşırtabilir. bu yüzden online işlem sayfasındaki verilere pek güvenmeyin ve bu işlerle ilgisi olan, anlayan bir bilene danışın. bir çok marka patent tescil firması araştırma konusunda ücretsiz hizmet vermektedir.

  ayrıca enteresandır(ülkemizde devlet dairelerinin çalışma saatleri düşünüldüğünde aslında o kadar da enteresan gelmeyebilir), bu çalışanlar pek çalışmayı sevmezler. mesailerinin sabah 10,30-11,30, öğleden sonra ise 13,30 (14,00 'e kadar uzadığı da olmaktadır) - 16,30 olduğu gözlemlenmiştir. bu saatler arasında rahatsız edilmeyi pek sevmezler. zaten bu saatler dışında telefonlara da pek cevap vermezler. özellikle enformasyon bölümünden uzak durmanız şiddetle tavsiye edilir.
 • sanayi ve ticaret bakanlığına bağlı bir kuruluştur.