şükela:  tümü | bugün
 • 10 ocak 2017 tarihli resmi gazete’de yayımlanan 6769 sayılı sınai mülkiyet kanunu ile resmileşmiştir.
 • önce kendisinin patent ve marka almak için başvurması gereken kurumdur. yetkilendirme için örnek dilekçe var mı sitesinde diye sorduğunuzda, maalesef yok deyip size telefonda dilekçe örneği yazdıran kurumdur.
 • dün itibariyle online işlemleri https://portal.turkpatent.gov.tr/ adresine taşıyarak güzel bir iş çıkarmış olan kurum.
 • 703 sayılı khk ile lağvedilmiş kurumdur.

  ekleme: (10.07.2018)
  -kurumun kuruluşunu düzenleyen kanunun adı haricinde kuruma kamu tüzel kişiliği veren ve kurumun yapısını düzenleyen hükümler de mülga oldu. dolayısıyla yalnızca ad değişikliği yok.
  -ancak bugün yayınlanan cb kararnamesiyle bu hükümlerin ilgası, bu kurumlarla ilgili düzenleme gelene dek uygulanmayacak. dolayısıyla kurumun lağvedilmiş olma durumu çok uzun sürmedi, kurumun yeni yapısı kurulana dek faaliyetlerine aynen devam edebilir.
 • 703 sayılı khk ile küçük bir isim değişikliğine gidilmiş. değişiklik kurumun kuruluşunu düzenleyen kanunun adı ile ilgili.

  daha önceki isim
  "türk patent ve marka kurumu (türkpatent) kuruluş ve görevleri hakkında kanunun"

  yenisi
  "patent ve marka vekilliği ile bazı düzenlemeler hakkında kanun"
 • 20.06.2018 tarihli duyuru ile kurumun adının doğru kullanımı ile ilgili hatırlatma yapıldı. buna göre

  hatalı kullanımlar, tpmk, türk patent, türk patent (büyük harflerle), tpe

  doğru kullanım; türkpatent (büyük harflerle)

  http://www.turkpatent.gov.tr/…mentdetail?newsid=962
 • eskiden isminin bir ağırlığı vardı. uzmanlaşmış bir kurumdu, enstitüydü. görsel tasarımdan anlamam ama logosu da bana göre orijinaldi.

  önce adını değiştirdiler sonra türkpatent diye kısalttılar. bildiğin patent danışmanlık şirketi gibi duruyor. logo desen köşeli parantez.

  kendine hayrı olmadan milletin fikrini nasıl koruyacaksa artık.
 • türkpatent gibi saçma ve gerizekalı bir kısaltmaya sahiptir.

  insanın 2 soru sorası geliyor

  1-) neden tamamı büyük harf?
  2-) neden birleşik?

  saçma sapan işler yapılıyor gerçekten.
 • benzer durumdaki birden fazla kurum gibi; kuruluşunu ve organizasyonunu düzenleyen kanun hükümleri 703 sayılı khk ile yürürlükten kaldırıldı.

  ancak kurum fiilen lağvedilmiş değil. 1 nolu cb kararnamesinin geçici 1. maddesi uyarınca yeni bir düzenleme yapılana kadar eski kuruluş kanunu uygulanacak.

  bu arada 2 temmuz tarihli khk ile yürürlükten kaldırılan kanunun 10 temmuz tarihli cb kararnamesi ile uygulamaya alınması fiilen nasıl bir sonuç doğuracak, bu arada kuruma karşı açılmış olan davalarda taraf ehliyeti meselesi nasıl çözülecek bilmiyorum.