şükela:  tümü | bugün
  • polislerin kabadayılaşması, nezaketten uzak olmalarıdır.

geçen gün bir restorana 2 polis geldi. arkadaş masayı temizlerken biri ters bir şekilde temizle lan masayı diyor. emekçi arkadaşıma saygısız davranan polise niye saygı duyayım? genelleme yapmamak gerek belki ama bunun gibi saygısız polisler mesleğin itibarını zedelemektedir.
  • genel olarak insanların diğer insanlara karşı saygısının azalmasıdır. kimsede saygı, tahammül kalmadı. kim suçlu? işte bunu kimse bilemiyor. tek bildiğimiz suçlunun biz olmadığı!
  • eskiden polis imdat
    şimdi imdat polis
  • kimse kusura bakmasin ama egitim seviyesi benden dusuk adama zerre saygi duyamiyorum.

okulda alinan egitimden bahsetmiyorum. okulun birinci gorevi ogretim, egitim de yaninda bonus olarak geliyor. egitim ailede baslayip, cevreyle sekillenen ve omur boyu devam eden bir surec. bu cercevede bir insan egitilmeye karsi tum algilarini kapatmissa ne yaparsan yap olmuyor.

kulaklari her seye tikali, gozleri gormeyen ama agzi hic durmayan adamin nesine saygi gostereyim. o bana saygi gostermiyor bir kere. o kendisini kapatiyor bana karsi; benim dusuncelerimin, yaptiklarimin, hayallerimin hicbir anlami yok onun icin. esas o bana saygi duymuyor. bildiginiz gibi gonul isleri karsilikli; dolayisiyla benim de ona karsi olan saygim azaliyor.

azaliyor....
    azaliyor...
    azaliyor..
    ve bitiyor.

bitti!
  • daha universite okuyorum, ve lisede bos insanlikta bir numara, herhangi bir vasfi olmayan, universite sinavinda bir milyonuncu falan olan arkadaslar, akrabalari polis diye ya da bir tanidiginin vasitasiyla 2 yil egitim sonunda polis oldular. ben hala okuyorum, simdi bunlara polis bey mi diyecegim lan? ki bu benim tanidiklarim, kim bilir diger yeni mezun polislerde ne kalitesiz ve hak hukuktan irak insan vardir. polis devleti olduk tamam, hani belki kabul edilebilir durum zorlarsan. polisler kaliteli olursa ve kanunlar kaliteli olursa. mesela "hirsizlik, kapkaccilik, tecavuz" gibi insanlik suclarinda, polisler sucluya karakolda fiziksel hasarda bulunursa ve cezalar biraz daha caydirici olursa boyle suclarin islenmeyecegi kanaatindeyim. suc oranlari azalinca gene cezalari avrupa standartlarina indiririz.
  • polisin vatandaşa saygısız birer arsız hale gelmesindendir.

sanki bana cumhurbaşkanı amk.
    insanşarla konuşmak nasıl olur, ne şekilde davranmalıdan bihaber kişilikler her yıl polis yapılmakta.

polis dediğinin işi insanladır zaten. hatta çoğunlukla psikolojisi bozuk insanla.
    e sen bunca bozuk adama psikolojiden anlamayan üslubu bozuk insanları polis yaparsan arkasına da "sizden güçlüsü yok, biz arkanızdayız" gazını verirsen; polis de köy eşkıyası gibi adam durdurur saygısızca kimlik sorar, iftiralarla itham eder, potansiyel suçlu muamelesi yapar. insanlarla 100 yıllık ahbabıymış gibi konuşur senli benli.

başlıca sebebi de insan hakları noksanlığındandır.

not: işbu entry görevini layıkıyla ifa eden hiçbir kolluk görevlisini kapsamamaktadır.
  • bağğzılarının haram yemeleri bunlardan biridir.
    rüşvet almalarını, (benzin istasyonu, oto yıkama, oto servisler gibi yerlere çöreklenip) işletmelerden istenmediklerini bildikleri halde yemek sıralarına girmelerini, motorlarını cafenin önüne çekip çayı kahveyi ayağına isteyip çekip gitmelerini, resmi kıyafetleriyle mesai içerisindeyken market ve pazar alışverişi yapmalarını, geçtim.
    otobüse, minibüse, tramvaya pişkin pişkin ücret ödemeden binmeleridir.
    bu durum bana hep batmıştır. evet, zoruma da gitmiştir. öğretmenler, hemşireler, hademeler kısacası diğer bütün devlet memurları efendi gibi paralarını öderken bağğzı polislerin babalarının malıymış gibi toplu taşıma araçlarına binmeleridir.
  • kimin kime saygısı kalmış ki.?
  • polislerin vatandaşa saygısız davranmasıdır. polislik artik bu ülkede son çare, her sene başarı seviyesi düşük öğrencilerimizin kaçış yeri. genelleme yapmak istemesem de büyük çoğunluğu meslek sahibi olunca ne oldum delisi oluyor. görevi vatandaşa hizmet etmek olan bir memur bu kadar basit bir ilişkiyi anlamlandıramayıp vatandaşa saygısızlık yapıyorsa vatandaştan da polise saygı beklememek gerekir.

bir diğer nedense yine çoğunca "memur" zihniyetinde olmaları. polisler açık açık işten kaçıyor, gelen işi başından savmak için elinden geleni yapıyor, işten kaçamazsa da sırf yapmış olmak için elinin ucuyla yapıyor. ancak normal bir vatandaş yerine arkasi sağlam birisi söz konusu olunca ayni polis emir eri ya da fedai kesiliyor. vatandaş da polisin artık kendisini koruyan kolluk kuvveti değil gücü koruyan fedailer haline geldiğinin farkında.

polislik mesleğinin saygınlığını koruyan şerefli türk polisine bir lafımız yok ancak polis teşkilatının kendi icinde cidddi bir temizliğe ihtiyaci var ve kendileri de bunun farkında. ülkede polis olmak için gerekli tek şart üniversite sınavında işe yarar bir okul getirmeyecek sekilde barajı ucu ucuna geçebilmek. polis okullarında aldıkları eğitim ise zaten allah'a emanet. ondan sonra vatandaş, kendi görev ve yetkilerini ya da tutuklamak ile göz altına almanın ayrımını bile bilmeyen polislerle muhatap olmak zorunda kalıyor. polislik 6 ayda öğrenilemeyecek kadar ciddi ve saygın bir meslekken sen 6 aylık eğitimi bile doğru düzgün vermeden yoldan geçeni polis yaparsan o saygınlığı kendi ellerinle yok edersin.