• polisin yaptığı doğru değil ve meslek etiğine de uymuyor. bu kısmı geçtikten sonra şunu belirtmek istiyorum bu yanlışların dışında, açıkçası ortada taciz görmüyorum.

gördüğümüz sadece polisin yazdığı "did you remember".

benim nazarımda, kız hayır dese ve polis ısrar etse ve bu duruma devam ederse tacize girer.

yalnız polisin, kızda görüp benim göremediğim ne var çok merak ettim. tabiri caizse boya kutusuna düşmüş.
  • mutlaka soruşturulması ve olay doğru ise ceza alması gereken bir polisi içeren olay. ortada dümdüz bir görevi kötüye kullanma suçu var. bir devlet memuru görev gereği öğrendiği bilgileri sikinin keyfine göre kullanamaz.

bu olaya normal diyenin aklını, iş adamı olsaydı - başka ülkeden olsaydı bir şey denmezdi diyenin de aşağılık kompleksini sikeyim.

ulan koca koca adamlar bu davranışın yanlışlığını kavrayamıyor, sonra sağa sola çomar diyor. çok garip.
  • ekşi sözlük taciz uzmanları konuştu. beyefendiler karar verdi, bu tacize girmezmiş. kız "hayır" dedikten sonra ısrar etseymiş girermiş ama. ulan dangalak, adamın bilgilerini aklında tutup instagramını bulması normal bir olay mı? evine su getiren sucu olsun, pasaportunu kontrol eden polis olsun. türk olsun ingiliz olsun. iş ahlakı diye bir şey var, görevini kötüye kullanma diye bir şey var. türk olunca, polis olunca, kız ingiliz ve kilolu olunca iş etikleri yok mu oluyor? adam polisliği tinder yerine kullanmış resmen, odaklanmanız gereken yer adamın kimseyle paylaşamayacağı, kendi çıkarına kullanamayacağı bilgileri aklında tutmasıyken, gelmiş çocuğun yakışıklı olmasına, kızın kilosuna takılıyorsunuz. karşısında manken olsa bile böyle bir şey yapamaz, bunu anlamak niye bu kadar zor? ama nerede onur, ahlak, etik? kızın kezban mı olmadığı kaldı, balina mı?
  • ne desek boş
  • ilk veya son olmayan olay.

belirleyici nokta tacizin boyutu. selam veren tacizci değildir. yazmayın lütfen dendikten sonrası kesinlikle tacizdir. bu kadar basit. kendine tacizci denmesinden rahatsız olmayan insan değildir zaten. bu yüzden de ifşasında da sanal linçinde de bir sakınca da görmüyorum.
  • o polisin kardeşine ya da karısına yapılsa kesin en sert tepkiyi verirdi ama şimdi "ne var yani mesaj atmış" denir geçilir. işte çomarlık tam olarak budur.

insanlar tanışmak, konuşmak isteyebilirler. ama bunun yeri ve zamanı vardır. hele hele kanunların verdiği yetki ile görev yapan kişiler 2 kat dikkat etmeliler tutumlarına. bir pasaport kontrol memurunun görevi, yurda giriş yapan kişinin hukuki durumunu kontrol etmektir. pasaportu ve vizesi usulüne uygun mu diye kontrol eder. üstüne bir de kendisinin takdir yetkisi vardır, hukuken ülkeye giriş hakkı olsa da şüphelendiği hususlarda sorgulama yapabilir, belge isteyebilir(ne amaçla geldin, nerede kalacaksın, kimde kalacaksın, otel rezervasyonun var mı vs). bu açıkça kanunun verdiği bir yetkinin kullanılmasıdır. böyle bir yetki kullanılan yerde, bu şekilde lakayt tavırlar kabul edilemez. ama tabi türkiye'de hiçbir polis, görevinin anlamını bilmemekte, kullandığı yetkinin ağırlığına uygun davranmamaktadır.

üniversite okurken ailem nedeniyle sahip olduğum yeşil pasaport nedeniyle pasaport kontrol memurları hep annemin babamın hangi kurumda çalıştığını, ne iş yaptığını sorarlardı işlemlerimi yaparken. son derece ciddiyetsiz bir tavır. belki kendince beni ölçüyor, belki de ailem üzerinden bir sohbet, bir tanışıklık kurmaya çalışıyor ama son derece itici bir olay. zira orası bir işlem bankosu. 1 dakikadan fazla kalınmayan bir yer, ben de türk vatandaşıyım, türkiye cumhuriyeti nezdinde pasaport rengimin de bir önemi yok. girmeye çalıştığım ülkenin memuru, neden özel pasaportumun olduğunu sorsa anlarım ama türk polisi nezdinde pasaport rengimin bir önemi yok, türk polisinin bağlı olduğu mevzuat, bütün türk pasaportlarına aynı hakları veriyor zira. ama işte türk polisi, polis olduğunun, kimseye verilmeyen yetkilerin kanunla özellikle kendilerine verildiğinin farkında olmadan görev yapıyor.

hukukta genel bir kural vardır. yetki ne kadar çoksa, sorumlulukta o kadar çoktur. polisimiz normal bir memurun sahip olmadığı bir çok yetkiye sahip olduğu gibi, bu nispette daha çok sorumluluğa da sahip olmalıdır. ancak bunun için de o yetki ve sorumlulukların farkında olabileceği bir altyapı gerekiyor polisimiz için. bu da eğitimle ve zeka seviyesiyle alakalı bir konu tabi.
  • arkadaş, görevini yapıyor diye kişisel bilgilerinizi paylaştığınız birisi sizi sosyal medyadan buluyor ve "beni hatırladın mı?" diye soruyor ve bunu savunan, adama yakışıklı diyen, kıza ingiliz orospusu diyenler var ya pes ya pes.

müstehak lan size en büyük şerefsizlikler yemin ediyorum. inşallah sizin karınıza, kızınıza, ananıza, bacınıza bu tip bir olay olur da anlarsınız amk sapıklarıyla uğraşmak ne kadar zor bir işmiş.

çünkü siz bunu hak ediyorsunuz.

tanım: bir adet sapık içeren durum.
  • bir adet ingiliz balinası içeren durum. şu an için kesin olarak söyleyebileceğimiz bir bu var. bir de gözlemlerime göre beğeninizi belirttiğiniz kızın güzellik ve zeka seviyesi ne kadar düşükse bu tarz hareketlerde bulunma olasılığı da o derece yükseliyor. erkek arkadaşlara tavsiyem zekasından, mantığından emin olmadığınız hiçbir kıza sırf güzel diye bu tarz hareketlerde bulunmayın. çünkü akıllı bir kızın şu durumda en fazla yapacağı şey mesajınıza cevap vermemek olacaktır. şahsen şöyle bir durum yaşasam bunu bu şekilde insanlara duyurmaya utanırım. ''bakın bakın balina da olsam ben beğeniliyorum!" demenin twittercası resmen.

ayrıca kendi ırkını yerin dibine sokmak için adeta fırsat bekleyen düşük zekalı eziklere de iki çift lafım olacak. olayın öncesine dair hiçbir şey bilmeden, aşırı makyaj zehirlenmesi yaşayan bir ingilizin lafına ve did you remember mesajına bakarak birini tacizci/sapık ilan etmek gerçekten çok etik. bravo. bu olaydaki polisimiz çok ahlaksız ama ufacık bir kısmından haberdar olduğunuz bir olay üzerinden bir insanı tacizci, sapık ilan etmek çok ahlaklı bir davranış. hepinize madalya vericez.
  • kız ne ayak bilmiyorum ama kimlik kontrolünden yürümek nereden baksanız sapıklıktır. cezalandırılması şarttır. burada polis yerine iş adamı olması ya da polisin yakışıklı olup olmaması işin rengini değiştirmez. görev gereği edindiğin bilgiyi görev dışında kullanamazsın. bunu tartışmak bile yersiz. yakışıklı ve zengin olma fikrini bu kadar büyütmeyin gözünüzde. insan olma kriteri herkes için aynıdır.

ayrıca olayın meslekle bir bağı yok. olay bazlı meslek genellemesini taksiciler haricinde doğru bulmuyorum.
hesabın var mı? giriş yap