şükela:  tümü | bugün
  • geçen gün sokağımızda ki ön ve arka plakası olmayan bir araç gördüm, bunca çocuk kaçırma vakasından sonra insan her şeyden şüpheleniyor. polisi arayıp bildirdim adres vs. aldılar ve tam 20 dk. sonra geldiler tabii ki geldiklerinde araç çoktan gitmişti.

edit: olayın vasfı plakasız araç ile istanbul’un göbeğinde elini kolunu sallaya sallaya gezmek, olayın gerçekleştiği il ilçe istanbulun göbeği, mahalle arası bile değil merkezi bir konum, saat 15.00-16.00 arası.

herşeyi bilen ekşici arkadaşlar aşağıda olaya genelleme yapmışım gözüyle bakıp değerlendirmişler hatta haklı-haksız olma derecemi bile belirlemişler. şimdi yukarda ki entryi okuyup genelleme yaptığımı nerden çıkardığınızı anlamak gerçekten çok güç. hatta polisleri karalamaya yönelik yazılmış bir yazı olarak algılayıp karşı savunmaya geçmişler bir de. okuduğunu anlamamak bu ülkedeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi.

amacım bu kadar basit bir olayda konuyla ilgili ekibin bu kadar geç gelmesinin doğurabileceği zararlara dikkat çekmekti sadece. işini layıkıyla yapan tüm polislere yönelik yanlış bir algı oluşturmaktan imtina ederim. belki o araç bomba yüklenip bir yerde patlatılacak ya da bir çocuğu kaçıracak daha çok örnek verebilirim ama hayal gücünüz fazla zorlamadan son zamanlarda ülkede yaşanan olayları hatırlayın.

edit: bu konu hakkında yorum yapmak için illa öğretmen olmanıza gerek yok. adam entry yazmış sonunda da öğretmen olduğunu belirtme ihtiyacı duymuş.

edit: biri ihbarın kişisel olduğunu düşünüp polis tarafından iplenmediğim için bu başlığı açtığımı yazmış. tam aksine olay kişisel olarak benimle hiç alakalı değil ben toplum yararına ihbarda bulundum. böyle düşünenlerin bir tarafında bomba patladığı zaman ağlamaması gerekiyor.

edit: bir yazar arkadaşımızın attığı mesajı aynen koyuyorum.
    “düşünün ki kaçırıldınız, çok kısa bir an yakaladınız belki 20 saniyeniz var. polisi arıyorsunuz ama ulaşamıyorsunuz. sonra artık tecavüze mi uğrarsınız, işkence edilip öldürülür müsünüz, ne olur belli değil. ne kadar acı dimi?”
  • işi bilmiyorsunuz da ondan. 2 slogan atın 2 dakikada 2 otobüs çevik kuvvet gelir.
  • artik olayla, kavgayla falan ilgilenmediklerini düsünüyorum polislerin. varliklarinin yegane amaci otoriteyi ve kendilerini korumak, gbt sorgulamak olmus. rastladiginiz herhangi bir olayda, basiniza gelen kötü durumlarda polis bulmak öylesine zor ki artik, bulsan da müdahale etmeyip baska ekiplere yönlendiriyorlar. merkezin balkonunda cay sigara yaparlar, gelen giden araci durdurup caka satarlar anca. devriye esnasinda kenara cekip telefonla oynayanlari bile var. sonra bi haller, havalar... sanki vatandasa hizmet etmek degil de, ahkam kesmek icin giymisler o uniformayi.
    intikal süresiymis, vay babam vay. mevzu biter bitmez oradalar iste. yagmasa da gürlüyorlar.

edit/not: polisler hakkinda fikir beyan edebilmek icin ögretmen olmak gerekirmis. önce vatandas ol demisler idi oysa, pardon...

hüdüt: göklere cikarmadan savunamama/yerin dibine sokmadan elestirememe avcilarina kurban gitmeden yazdiklarima bir aciklik getirmek istiyorum;
    genel görüs ile genelleme ayni sey degildir, önce bunu iyi idrak etmeli. takdir edersiniz ki, sorgudan, ithamdan ziyade, görüs beyani söz konusu. literallestirmek veya yaftalamak haddime mi? kalecinin yedigi golü kaleciye degil, takima yazmak bütün niyet.
    hepsi bu.
    saygilar.
  • -falan yerde tecavüz olayları
    +i sleep
    -adam yaralama olayları
    +i sleep
    -hero tişörtü giyen iki genç şu istikamette ilerliyor
    +reallyshit?!
  • ekşicipolisçüküseverlerderneği üyelerinin toplaştığı başlık. saracak hiçbir şey bulamasalar böyle amorti başlıkta gösterirler kendilerini. bu başlıkları okuyan polisler varsa yerlerinde olsam daha geç gelirim*

not: öğretmen
  • bırakın intikal zamanını ben aradığımda meşgul çalıyor bazen.
  • bu başlığa gelip duyar kasan öğretmenler görmemi sağlayan yazara teşekkürler.

sonuçta öğretmenlerin yedek mesleği polislik nede olsa.

not: öğretmen değil.
  • olayın meydana gediği lokasyona,türüne ve olaydan yetkili polise göre değişiklik gösteren süredir.

genelleme yapmamak gerekir yine de. işine aşık olan polislerimiz olduğu gibi ,ifade alırken mesai saatini 1 saniye geçirdiği için, yapıyor olduğu işi yarım bırakan, bu sebeple yarım saatte halletmemiz gereken olayı 3 saatte halletmemizi sağlayan(!) polislerimiz de var.
  • geçen gün yine bir olay üzerinden komple genelleme yapıyorum diye konuya girilen bi örnekle daha karşı karşıyayız.
    ekşiye geldiğimden beri genelleme yapmayalım dostlar diyoz ama olmuo.

olayın vasfına, olayın gerçekleştiği il ilçe semte, o gece çalışan memura, olayın olduğu saate göre intikal süresinin değişiklik gösterebileceğinin şehir trafiğinde yaya olarak bile bulunan bir birey tarafından yorumlanabileceği bir durum.
    evet dostum polisler geç gelmiş 20dk uzun bir süre. bu örnekte çok haklısın ancak tamamen haklı değilsin.
    yukarıdaki kriterlere göre tekrar değerlendirme yapıp lütfen genelleme yapmadan eleştiri yaparsak memnun oluruz ekşici ahali olarak.
  • keyfine göre olan hareket etme süresidir.