şükela:  tümü | bugün
 • geçen hafta radyo d'de maximum rock programında değinilen ve ayaklara dolanan problem...

  şebnem ferah'ın can kırıkları çalınıyor, dinleyiciler "özlem tekin'in herkes şanslı doğmuyor'u nerde?" diye mail atıyor... kramp'tan tek başına çalınıyor, gelen telefonlar "e hani nerde whisky'nin yak bizi'si diye sitem ediyordu...

  bu hafta da programda vega - iz bırakanlar unutulmaz, ünlü - estarabim ve kesmeşeker tut beni düşmeden gibi bir sürü parçayla arayış sürecek... bulacaz o parçayı
 • renklerin içinde, deli kızım uyan, bir derdim var, iz bırakanlar unutulmaz ve böyle kahpedir dünya beşlisinden biridir.
  ~
  program konusunun "türk rock tarihinin bana göre en iyi şarkısı" yerine "türk rock tarihinin en iyi şarkısı" olması veya konuyla ilgili cümlemin başına "bence" yazmamış olmam yazdıklarımın kişisel fikrim olduğunu değiştirmez. görüldüğü gibi ben bile kendi en iyime karar verememişken bu hususta mutlak/tek en iyinin olduğunu düşündüğümü düşünenin ağzına fare girsin.

  neyse düşününce ıslak ıslak, iki yol, fırt emin, üç, sözlerimi geri alamam, aklımın iplerini saldım, duvaksız gelin, bazı yalanlar, yetmiyor, yine, dön bak dünyaya, bilmece, kader, namus belası, seni kendime sakladım, çocuklar ve hayvanlar ve diğerlerinin de belirttikleri onlarca şarkı var ama yine de -biraz da düzenleme farkıyla- bir derdim var döver sanki.
 • kesmeseker sarkılarından biri olması kuvvetle muhtemeldir.
 • son beş on yılda çıkmış birkaç kişiyi dinleyerek nerden baksanız elli senelik türk rock tarihinin en iyi şarkısını bulacağını düşünenlerin beyhude çabasının ürünü olacak şarkı..

  ama yukarda da yazmışlar, türk rock tarihinin en iyi şarkısı denince benim de aklıma ilk anda erkin koray'ın yağmuru gelir. şüphesiz daha bir sürü var da.. ilk akla gelen.
 • herhangi bir yılın bile en iyisini seçmek zorken koskoca bir tarihin en iyisini belirleme arayışı, güzellik yarışmaları kadar saçmadır diye düşünecek olursak seçilse bile ilelebet "subjektif en iyi" olacak şarkıdır.

  sadece 1 şarkı seçilecekse örneğin barış manço, cem karaca, erkin koray, bulutsuzluk özlemi, kesmeşeker, şebnem ferah gibi isimlerden sadece 1'inin dışındaki bütün isimlerin bütün külliyatları "en iyi" tanımlamasının dışında kalacaktır. bu yüzden bence "en iyi", "en güzel" gibi subjektif kriterlere dayalı seçimler yerine bir hiyerarşi içermeyen "en önemli" "türk rock tarihini değiştiren" vb. şarkıları seçmek (nedenleriyle birlikte) yeni kuşaklar için de aydınlatıcı olabileceği gibi kalıcı bir kültürel araştırma dosyası da olur.

  okuyucu ya da dinleyici anketinden bahsediyorsak "en sevilen türk rock şarkıları" demek daha doğru olacaktır. hatta belki "en güzel" bile denilebilir ancak "en iyi"leri seçiyorsak yetkin bir kurul tarafından bu seçim yapılırsa o zaman "neye göre, kime göre" soruları da yanıtsız kalmamış olur.

  cumhuriyet gazetesinde pek çok müzisyen ve müzik adamından alınan yanıtlarla oluşturulmuş bir "türk popunun klasikleri" haberi yayınlanmıştı. bu da doğru bir hareket noktası konusunda fikir verebilir.
 • asla dinleyenleri mutlu edemeyecek şarkı...

  o şarkı ki nice yazarları daha gençliğine doymadan dağlara daşlara vurdurmuş, maniler düze düze divane etmiş buralarda gezdirmiştir...

  konuya daha serin kanlılıkla, paniğe kapılmayan yaklaşan tduirlaan gibi arkadaşlar da olmuştur... bu arkadaşa verdiğim yanıtı şuraya bırakmakta yarar var sanırım;
  ............................................................................................
  satır arasında "o parçayı çalarken, bu parça nerde... şu parça çalınırken de e hani öteki* diye soruluyor olması örneğini onun için verdim zaten... :)

  çok iyi şarkılarla dolu bir geçmiş var gerçekten de... aslında tek bir şarkıya bağlanmayan bir durum bu... o nedenle bir sürü parçayı sunup bu başlığı inceleyebiliyoruz... geçtiğimiz hafta programda sunulanlarla bu hafta sunulanlar 20 şarkıyı buluyor... daha 2 - 3 program da gider... hiç bir parça bence diğerinden daha vasat veya güzel değil... biz hepsine bu progrmla bir saygı duruşunda bulunmuş olalım