şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 50'li yillarda demokrat parti ile iktidara gelmelerine ragmen yillar boyunca turk solu'nun altinda kalmis, ancak ve ancak 1970'li yillarin calkantili atmosferinde olu$up, guc kazanmaya baslamistir. turk saginin islamci kanadinin (milli selamet partisi) ortaya cikisi da bu yillara denk gelir. merkez sag ise adalet partisinde toplanmistir. 1980 ihtilali ile sol kanadin ezilmesi, aydinlarin oyle ya da boyle susturulmasi ve ardindan ozalli, demirelli yillarin baslamasiyla buyuk bir atilim yasamis, anap ve dyp ile genelde merkezde odaklanmis ve bu oranini gunumuze kadar korumustur (mesela 1989'da turk saginin oy orani %62'dir). fakat 90'li yillarin ilk yarisiyla birlikte islamci kesimin bayragi devralmasi ile ruzgar bu sefer sirasiyla muhafazakar sag temsilcileri olan rp, fp ve akp'nin arkasindan esmeye baslamistir. 1999 secimleri oncesinde pkk'nin, sehit annelerinin gundeme gelmesi ile mhp onemli bir atilim yapmis, fakat bu basarisini kisa zamanda kaybetmistir. ulke 2004 yili itibariyle yenilikci-islamci dedigimiz akp'nin elindedir. tek basina iktidari devam etmekle birlikte, yerel yonetimlerde de %50'ye yakin oy toplamis, istanbul ve ankara gibi metropollerde acik ara fark yapmistir. turk sagi, abd'deki cumhuriyetci parti ile muhafazakarlik alaninda ortu$se de milliyetcilik tarafi zayif, hemen hemen yok gibidir. oysa ki, turkiye'ye ic barisi getirecek, tek tip bir di$ politikayi yururluge sokacak guc de milliyetciliktir. fakat bu, 70'lerden bu yana milliyetci kanadi temsil eden siyasi partilerin irkciliga kayan politikalari ile degil, daha cok vatanseverlik cizgisi altinda akilci bir ic ve dis politika ile mumkundur. ornegin, kurt ve alevi sorunlarinin cumhuriyet tarihimiz boyunca cozulememis olmasi buyuk bir talihsizliktir. osmanli'da oldugu gibi irk yerine milliyet, vatandaslik on plana cikarilmali, bu cercevede kurt ve alevi vatandaslara da diger vatandaslar kadar onem verilmelidir. ataturk'u ve politikalarini cok iyi analiz etmeleri, turkiye'yi onun baslattigi sistem uzerine yeniden in$a etmelidir. her daim turk solu ile i$birligi icinde olmalidir.
 • - nerelisin?
  - türkiyeli?
  - neresinden?
  - sağından.
  - bi sol kroşe çakarım kendini tam ortada bulursun!
  - zor be canım!
  (bkz: sağ kroşe)
 • idris küçükömer' e göre aslında türk solu ile yer değiştirmiş olan ve sola karşı bir reaksiyon yani aksülamel olan siyaset zemini. karmaşıktır. hem devletçi düşüncenin bütün varyantları hem de sivil toplum eksenli düşüncelerin yuvasıdır. belli bir standardı yoktur. alparslan türkeş de, ali fuat başgil de, beşir ayvazoğlu ve taha akyol da sağ kavramı içinde kalem oynatmış ve düşünmüş insanlardır. ama abdullah çatlı da neticede sağcıdır. türk sağı tıpkı türk solu gibi fazlasıyla alaturkalaşmıştır.
 • nihat genç'in hırsız ve eşkıya yuvası merkez sağ adlı güzel bir yazısı vardı bunun hakkında.
 • dar ufuklu, kültürel ve felsefi açıdan güdük, kaba bir antikomünizmin ötesine*geçemeyen perspektif.
 • (bkz: zübük)
 • toplumsal alanda halkı cemaat ve tarikatlar ile kontrol altında tutarken, siyasi açıdan komünizm le savaş mottosuyla 1950 lerden beri iktidarda ve 1. cumhuriyetin tam olarak yıkımı ve 2.sinin ilanı için cemil çiçek önderliğinde yeni anayasa çalışmalarının sonucunu bekliyor.
 • kara cahildir, fırsatçıdır, kurnazdır. dindar geçinir ama dincidir; milliyetçi geçinir ama dostu düşmanı ayıramaz. kolay idare edilir, kolay kandırılır. höt dersen susar.

  anadolu'nun makus talihidir. ya da talihsizliği.