şükela:  tümü | bugün
  • günlerdir düşündüğüm fakat bir türlü dile getirmeye fırsat bulamadığım söylem.

hangi makamı olursa olsun, sizce de cefakar bir müzik tarzı değil mi? taksimi bile bir dakikadan fazla süren bir şarkı ne kadar güzel olabilir ki? şimdi örnek verirdim ama inanın o kadarcık bile dinlemeye tahammülüm yok. bugün bu türün halen yaşıyor olmasının tek sebebi bence eskiden kalan bir kaç kıytırık sanatçıya olan vefa borcudur. yoksa siz inanıyor musunuz ki bir insan oturup ciddi ciddi bunu dinlesin? hicaz makamı bile kurtaramıyor türk sanat müziğini bu sıkıcılıktan.

sizce de bütün sanatçılar aynı ses nağmelerini yapmıyor mu? gözünüzü kapatsanız şarkıyı kim söylüyor anlayamazsınız, o derece. ben şahsen demet akalın, sinan akçıl, ebru polat, kenan doğulu, hande yener, gibi şarkıcıları dinlemeyi tercih ederim. içim kıpır kıpır oluyor. hele soner sarıkabadayı, murat boz dinlerken kendimden geçiyorum.

ahmet özhan, müzeyyen senar, zeki müren, vb. şarkıcılar bence günümüz trendinin gerisinde. huzur evi müziği yaparak nereye kadar ya? yaşıtları bile çok dinlemiyordur onları. sonuçta demet akalın aşk acısını daha iyi işlemekte. seven kızın romanı adlı parça zaman kavramının ötesinde.

"gurur aşkı ziyan eder, sözümü tutacağım, seni unutacağım. aşk romandı eskiden, seven kızın romanı, şimdi veda zamanı.''

ankara/2013
  • (bkz: dertli gönüllere giren işte benim raikkönen)

edit : lan bu başlık da başıma kalmış. ooo
  • türk sanat müziğinden örnek verebilecek kadar bile dinlememiş olan birinin hatalı düşüncesi. hele müzeyyen senarı, zeki müreni demet akalınla kıyaslaması... aşk olsun sana çocuk.

türk sanat müziği ve türküler bizim öz müziğimizdir. demet akalın vs. güncel popüler ( genel geçer ) müzik yapan insanlardır. çerezdir bu müzikler çoğu çalıntı eğlendirmeye yöneliktir bunun için de ruhu yoktur bu şarkıların. tüketilmeye müsaittir. armoni yoktur bir kere. 3 notanın sürekli tekrarı.

bir rus için tschaıkovsky ne ise bir türkiyeli için dede efendi o'dur, o olmalıdır.

ayrıca sınırların dışına çıktığınızda sizden sizin müziklerinizi dinlemek isterler, mozart değil. mozart'ın müziği onların öz müziği zaten. onlar bunun en iyisini yapıyorlar. benim müziğim olarak da " sanat müziğinden türkülerden sıkıcı diye kaçıp " demet akalın icra etmeye çalışırsan karşına bir rihanna çıkarırlar döt olur kalırsın.

kıyaslama yaparken dikkat edilmesi gereken hassas bir konu. dinleme demiyorum hobi olarak yine dinle tabi ama...
  • hiç karşılıksız bir aşka düşmüşken zeki müren dinlememiş bir insanın beyanatı.

öyle anlar olur ki, türk sanat müziği harici hiç bir müzik sizi kesmez.

kesinlikle katılmadığım önermedir.
  • sanattan anlamayan, sadece eğlence amaçlı popüler müzik dinleyenler için doğru olan önerme
  • müzikten bihaber olabilecek bir insanın önermesi. neresinden tutsan elinde kalacak önerme.

biz şurasından tutalım örneğin: taksimler çok uzun diyerek tsm aşırı sıkıcı yargısına varılamaz. the cure'un çoğu şarkısının introsu da uzundur örneğin. tsm diye genelleme yapılamaz yani. ha sen diyorsan ki tuğba ekinci dinleyecem, o zaman zaten laf anlatmak yersiz.

bakalım? evet, elimizde kaldı.

ayrıca (bkz: troll was here)
  • ben banyoda saçımı köpüklerken rast kar-ı muhteşem söyleyen bir insan olarak katıldığım önerme, ama gülmekten.