• net:

"saygısızlık" tır.

sürücülerimiz 2, 3 metre için, 5-10 saniye için, başkalarının hakkını gaspediyor. ne kendi ne de başkalarının hakkına saygımız var. bu yüzden gelişmiş ülkelerde saygı, sevgiden önce gelir. elin avrupasında, amerikasında toplum kurallarında sevgi değil saygı esastır.

bizim toplumda bazı durumlarda olumlu yönleri olabilen cahil bir sevgi ve birlik var. varsın bu biraz daha az ve zayıf olsun ama temelinde biraz saygı olsun, hoşgörü olsun.
  • en asil duyguların insanı olmasıdır.
  • "kural yok, kural bu" yanılgısı.
  • şöför olması..
  • istanbul için konuşmak gerekirse takip mesafesi.

yani otobanda 200 kmh yapsan dahi öndeki araçla mesafenin 1 m olmasını isteyen tipler var.

yani o mesafe 1 m değilde 1.5 m olsa saatte 500 km hızla bile gitsen ya o araya girmeye çalışan ya da selektör atan sürücülerin verdiği rahatsızlık en büyük sorunlardan birisidir.

e sonra bir haber okuyorsun bilmem kaç araç birbirine girdi.
    akıcı bir yolda, tren vagonu gibi dizilmiş araçlardan oluşan bir trafikte gayet normal.
  • arabasini taniyamiyor olmasi, nerede durur, hangi viraji alir,
    kimseye saygi durmuyor olmasi,
    trafik kurallarini bilmiyor olmasi
    bir de sinyallerinin bozuk olmasi.

ayrica, 4 seritli bombos yolda en soldan gitmeleri beni gercekten hayatimdan bezdiriyor.
    arkadasim, en sagdan gideceksin. dunyanin tum hizli otobanlarindaki kural, "en sagdaki hiziniza uygun seridi kullanmak zorundasin" dir.

en solu babasi yaptirdi sanki.
  • bencillik ve cahillik. dün karşıdan karşıya geçerken 50 yaş üstü adamın teki doblo'suyla köşeden çıkarak ağır ağır, beni çiğnemek istercesine üzerime geldi. kendimi kenara atıp "dayı napıyosun sen?" diye sordum, "la buraya çekeceem oolum" dedi. yani arabasını park edecek olması bir insanın canından daha kıymetli. hiç değilse gelirken kornaya bas ki ne yapmak istediğini anlayıp çekileyim kenara. otoyolda bir kaza olsun, bu insanlar göz ucuyla bakıp basar gider. çünkü onların arabası ve onların zamanı, yardıma ihtiyacı olan insanların canından çok daha kıymetlidir. hele ki modern bir insansanız bu çomarlar içten içe sizin zarar görmenizi, hatta ölmenizi ister. duyar kasacak olanlar umarım bu tip insanlarla yüz göz olur.
  • türk şoförü diye bir şey yoktur. netekim türkiye sokaklarında psikopatlar ve katil adayları araba kullanırlar.
  • adalet duygusu ve vicdan eksikliği.
  • 3. göze sahip olmaması. günümüzde yol ve kendi güzergahımız haricinde etrafta seyir eden sürücülerin güzergah ve anlık psikolojik durum ve girişimlerini tahmin etmek zorundayız.

"lan bu apaçi serkan üstüme kırar mı?" "bu kamyoncu uyuyo mu götünden çıkayım ?" "bu yandaki teyzede tam sola dönecek tip var ben sağlıyayım" gibi.
hesabın var mı? giriş yap