şükela:  tümü | bugün
 • engin ardıç'ın bugünkü köşe yazısında dile getirdiği tarihi gerçektir. şahısları değil düşünceleri baz aldığım için engin ardıç'ı sevmemek, adamın her söylediği şeyin yanlış olduğunu varsaymamızı gerektirmez.

  ismet inönü icraatları ile sosyalistlerin meclise girmesine engel olmuş ve ortanın solu diye bir ucube uydurarak seçmeni kandırmıştır.

  yasal yoldan kendini temsil edemeyen türk sosyalistleri ise illegal çizgiye kaymış ve silaha sarılmak zorunda kalmıştır.

  --- spoiler ---

  hep merak ederim, 2007 seçimlerinde ufuk uras'a oy verenler sonradan ne düşünmüşlerdir? gerçi bağımsız olarak meclise girmişti ama bir de partisi vardı, ödp...

  o partiyi bugün hatırlayan var mı? ufuk uras meclise girdi de ne oldu? kıyak emeklilik hakkını kazandı, şimdi maaşı işliyor, günün birinde cenazesi de devlet töreniyle kalkacak. o kadar. şimdi de tip meclise girmiş, türkiye işçi partisi...

  hdp'den iki kişi ayrılmış, tip'e geçmiş, böylece tip meclise girmiş olmuş. gazeteler (hepsi değil, bazı gazeteler) haberini arka sayfalarında bit kadar veriyorlar: "53 yıl aradan sonra tip yeniden mecliste"... bu tip o tip midir?

  eski tip'in arkasında iyi kötü yüzde 3 gibi bir seçmen desteği vardı, bunlar kaç kişi? nitekim bu iki kişi, kendi başlarına girmeleri mümkün olamayacağı için "hdp şemsiyesi altında" milletvekili olmuşlardı.

  şimdi bunlar muhalefet mi yapacaklar? yapıp da ne yapacaklar? oylamalarda chp ile hdp'den farklı bir tavır mı takınacaklar? o zaman da hdp'de kalsan ne farkediyor, ayrılıp sekiz tane parti kursan ne değişiyor? "bazı yürekler soğutuluyor", o kadar.

  keşke birkaç kişi daha ayrılsa da tkp'ye geçse... tkp de mecliste olsa... tkp mi, kp mi, en hakiki ve de öz kp mi, artık neyse işte, kaça bölündülerse bunlar... şu anda mecliste tip'ten iki, saadet partisi'nden iki, büyük birlik partisi'nden bir, demokrat parti'den de bir milletvekili var (yaa, dp bile var), bir de bağımsız...

  eee, ne olmuş yani? hükümeti mi devirecekler? varsın onlar da oyalansınlar böyle böyle. eski tip, 1965 yılında meclise 15 kişiyle girmişti. senatoya da girmişti. ama türkiye'nin tozunu atıyordu. tırpanlanmasaydı, bugün muhalif basında şu yeni tip'e ayırılan tek sütun dibinden çok çok daha fazla etkinliği olurdu.

  türkiye'de sol olduğunu iddia eden gülünç bir haybeciler takımı değil, ciddi bir sosyalist muhalefet yeşerirdi. yeşerirdi de ne olurdu? iktidara mı oynardı? elbette hayır. ama basın zevzeklerinin "bizde niçin etkili muhalefet yok" diye ağlamaları ortadan kalkardı.

  birdenbire gelişen sosyalist sol ismet paşa'nın gözünü korkuttu. hem oylarının bir kısmı oraya kayacak, hem de artık kendini sol diye yutturamayacaktı. iki çözüm buldu: bir yandan kendine "ortanın solu" diye palavra bir kılıf uydurdu, öbür yandan demirel ile anlaşıp seçim kanununu değiştirdi ve tip'in bir daha meclise girebilmesini önledi.

  solun sokağa dökülmesi ve silaha sarılması ondan sonradır. başka umutları kalmamıştı. türkiye'de solu 1925, 1946 ve 1968 yıllarında acımadan tırpanlayan inönü'dür, eyy inönücü avanak solcular!

  --- spoiler ---

  kaynak..dikkat sabah linki içerir