şükela:  tümü | bugün
 • 15 nisan 1931'de ataturk tarafindan turk tarihi tetkik cemiyeti adiyla kurulan kurum, 4 yil sonra turk tarih kurumu adini almi$tir.

  "tarih yazmak, tarih yapmak kadar muhimdir. yazan, yapana sadık kalmazsa, degi$meyen gercek insanligi $a$irtacak bir mahiyet alir" diyen ataturk, tarihin incelenmesi konusuna da buyuk onem vermi$tir. cunku ona gore yeni nesil, atalarini, buyuklerini, kendilerinden onceki nesilleri tanidikca kendinde guc bulacaktir.
 • http://www.ttk.gov.tr/ adresine sahip kurum. kısaca ttk. tetkik ederler netekim.
 • ankara'daki binası, turgut canseverin mimari-i seliminin en güzide numunelerinden biridir. kütüphanesi, tasarlanmış her nevi detayı ile çok mütevazı ama bir o kadar da zevklidir.
  ayrıca kütüphane çalışanları da çok tatlı insanlardır.
 • bir zamanlar matbaası ve kutuphanesi sıhhıyede turkocagı sokakta olan bu kurumun matbası simdi 1. organize sanayi bolgesinde cok genis bir alana yayımıs durumda ankaranın en buyuk matbaa larından biridir,ancak cıkacak olan is kanunu sebebiyle kapatılırsa,ki yuksek bir ihtimalle kapanacaktır, devasa binayı,bahcesini ve alanını baska kurumlar satın alacaktır.
 • mimarlık dergisi anketlerine göre cumhuriyetin e önemli 20 binası arasında e çok oy alan ve birinci seçilen bina. mimarları turgut cansever ve ertur yneri kutlamak gerek.
 • http://e-magaza.ttk.org.tr/ adresinden satışa başlayan, kitapların %25 indirimle satan kurum. türk tarihine büyük emekleri olmakla birlikte aldıkları parayı hak etmediklerini düşünüyorum. çünkü sattıkları kitabın fiyatı aynı olan ama kalitesi on basan bir çok yayınevi var camiada. ayrıca sponsor oldukları kazı çalışmaları bir elin parmağını geçmez. daha geçenlerde chp bir trilyon ödemeye mahkum edildi halbuki bu kuruma.
 • türkiye genelinde herhangi bir üniversitenin tarih bölümüne giren puan sıralamasına göre ilk on öğrenciye burs verecek olan düşünceli kurum. heycanla kararları bekliyoruz*
 • tıpkı türk dil kurumu gibi heba edilmiş olan kurum, başkanı yusuf halaçoğlu "atatürk, vahdettin'in yaveridir. birlikte berlin'e gittiler... genelkurmay'ın, atatürk ve vahdettin'in telgraflarına yer veren yayını vardır. o kitapta atatürk, nutuk'ta yazdıklarından farklı şeyler söylüyor." diyebiliyor, ve bunları tarihçi kimliğini sağlamlaştırmak için başında olduğu, atatürk' ün kurduğu bir kurumda söylüyor.
 • gözlemlediğime göre bu yıl hiç yayın çıkartmayan ve eski yayınları tek tük sahaf haricinde hiçbir yerde bulunmayan kurum.kendi kabuklarına çekilmişler ve internetten satış yapmaktalar.
 • güzel yayınları uygun fiyata bulabileceğiniz internetten satışı az dandik olan kurum. güzel yayın bulmak için ön araştırma yapmak lazım... nisan ayı gibi indirim yapmaktadır zaten komik olan fiyatlar daha da düşmektedir...