şükela:  tümü | bugün
 • sabah'ın şu saatlerinde bir tarih kitabı karıştırırken aydınlanma geldi ve türk tarih kurumunun düzenlediği kongreleri incelemek istedim. istemekle yetindim çünkü yok.

  türk tarih kurumu tarih öğrencilerinin çok ama çok az bir kısmına burs vermektedir. bu sayı arttırılabilir.

  türkiye'nin en büyük kaynağına sahip bir kurumun bu kadar pasif kalması canımı sıktı ziyadesiyle. çünkü o kadar çok çöp bilgi var ki insanlar arasında, bunun türk tarih kurumu eli ile temizlemek gerekmektedir.

  ulan iş bankası versin parayı, kur kadronu, yap turneni. üniversite üniversite gez. ha öğrenci bulamazsınız onu bilemem ama odtü, boğaziçi, hacettepe, itü gibi okullarda 200 kişi de bulursunuz bari oraları gezin.

  taşra'da bedava konferans bile verilebilir. hatta konferans değil kongre yapılması lazım kongre.
 • güzel bir tespit.
  görev (misyon) ve hedef (vizyon) yazarken gayet rahatlar ama iş yapmaya gelince tırt.

  --- spoiler ---
  görevimiz
  türk ve türkiye tarihini çağdaş sosyal bilim anlayışıyla araştırmak ve yaymak; bu alandaki araştırmaları desteklemek ve toplumdaki tarih bilincini geliştirmektir.

  hedefimiz
  türk ve türkiye tarihi araştırmalarını dünya tarih yazıcılığıyla bütünleştirmek; türk tarihçiliğini evrensel ölçekte en üst düzeye ulaştırmaktır.
  --- spoiler ---

  bazı arkeolojik kazıları destekliyorlarmış. ne tür bir destek anlamadım ama. 31 adet projeye 286 bin tl katkı vermişler, dalga geçer gibi. yahu bir ilkokulun bütçesi bundan fazladır. bir devlet büyüğümüzün karısının çantası daha pahalıydı diye hatırlıyorum.
  kazılar

  performans raporuna teknolojik kaynaklar diye bir tablo koymuşlar. sanırım 1970'li yıllardan kalma bir heves. canım ttk'cım, bizim teknolojiden anladığımız bu değil. böyle şeylerle gelmeyin lütfen.

  teknolojik kaynaklar 2014 2015 2016
  belgegeçer 8 8 8
  bilgisayar 65 65 65
  dizüstü bilgisayar 19 40 40
  fotoğraf makinesi 3 1 1
  kamera 15 15 15
  tepegöz 2 2 2
  kesintisiz güç kaynağı 6 6 6
  mikrofilm makinesi 2 2 2
  fotokopi makinesi 18 17 17
  tarayıcı 7 7 7
  yazıcı 21 19 22
  ses kayıt cihazı 7 7 7
  cep telefonu 3 3 3
  telefon cihazı 75 75 75
  projeksiyon cihazı 1 1 1
  mikrofiş makinesi 1 1 1

  boş kadrolar da dehşet verici. 72 dolu ve 69 boş kadrosu varmış kurumun. kadro yapısı da korkunç. performans raporunda 19. sayfaya bakabilirsiniz. strateji geliştirme müdürü kadrosu yıllardır boş. araştırmacı kadroları yıllardır boş. yüksek kurum uzmanı kadrosu boş. bilgisayar işletmeni diye bir kadroları var ama 1 dolu 12 boş vs. doktoralı personel sadece 2 (yazıyla iki). yani ciddi bir kadro ve vizyon sorunu var bence.

  yıllardır özel şirketlerin faaliyet raporlarını okurum (hatta kısmen editörlüğünü de yaptım), şöyle vizyonu ve misyonu özetleyen bir cümle görmedim arkadaş:

  --- performans raporu sayfa 34 ---
  kurumumuzda santrale bağlı 10, müstakil 35 telefon hattı bulunmaktadır. kurumda
  gereksiz yere kullanılan elektrik, su sarfiyatının olmaması için gerekli uyarılar yapılmaktadır.
  --- performans raporu sayfa 34 ---

  sen 80 milyonluk türkiye'nin, vizyonu 500 milyon türk'e ulaşmak olması gereken, atatürk'ün kurduğu koca bir kurumsun. elektrik ve su sarfiyatını raporlamak nedir arkadaş. bir de tablo yapıp koymuşlar altına. memur kafasının dibi budur herhalde.

  neyse, çok uzatmayayım, vaktim de yok. raporlar orada duruyor meraklısı için.
  bence sorun vizyon, vizyon, vizyon.