şükela:  tümü | bugün
 • kendine güvensiz bir topluma güven aşılamak, sömürülmeyi önlemek ve daha bir çok sebepten dolayı öne sürülmüş olan "teori"

  şöyle ki 30larda anadolu'da bir çok devletin hak iddia ettiğini görüyoruz. italyanlar roma bahanesiyle güneybatıda, yunanlar hellen medeniyeti sayesinde batıda hatta ermeniler kilikya ve d. anadolu bölgesinde, geçmişte yani türklerden önce buralarda kendilerinin yaşadığı gerekçesiyle, hak iddia etmekteydiler. bunun cevabı ancak bu sayılan medeniyetlerden önce türklerin burada olduğunu kanıtlanarak verilebilirdi.

  bu konun araştırılması ve daha bir çok gerçeğin bulunabilmesi için türk tarih kurumu kurulmuştur(işbu kurumun tc tarihi boyunca bir çok araştırmaya imza attığı unutulmamalıdır). kurumun araştırmaları sümer ve hitit uygarlıklarının türk uygarlığıyla benzerliklerinin araştırılması üzerinde yoğunlaşmış, sosyolojik ve kültürel bağlar araştırılmış, öte yandan batı anadolu'daki yunan eserleri es geçilmiştir.

  tüm bu araştırmalara rağmen, doğal olarak somut bir sonuca ulaşılamadığı gibi tezin tümden yanlışlığı da iddia edilemez olmuş fakat yabancı bilim adamlarının ilgisi bu teze yönelmiştir. ayrıca tezde bazı noktalar, şu an için, mantık dışı olarak nitelenebilir

  tezin çıkış noktaları sıralanacak olursa:

  - medeniyetin ilk çıkış yeri ve beşiği orta asya'dır.
  - brekisefal ve beyaz ırkın ilk yurdu burasıdır.
  - türkler brekisefal ve beyaz ırktan olup kökenleri orta asya'dır.
  - göçler sonucu türk medeniyeti bir çok yere ulaşmış ve uygarlaşmayı tetiklemiştir.
  - anadolunun ilk yerli halkı olan hititler, orta asyadan gelmiş olup türklerin atasıdırlar.
 • temel noktaları, okullarda tarih kitabı olarak okutulmak üzere hazırlanan türk tarihinin ana hatları adlı yaklaşık 600 sayfalık kitapta toplanan tezdir. bu kitap, mustafa kemal tarafından onaylanmadığından ders kitabı olmamıştır. sadece giriş bölümü bir özetle birlikte kullanılmıştır.
  ayrıca;
  (bkz: güneş dil teorisi)
  (bkz: herkesin türk olması)
 • şunu da eklemek gerekir ki, bu tezin pek bilinmeyen amaçlarından biri de beyaz ırk olduğumuz kanıtlanarak sömürülmemizin engellenmesidir. keza din, imho, sadece ırka uydurulmuş bir kılıftır.
 • bu tezin amaçlarından birisi türklerin beyaz ırk olduğunu kanıtlamak, bu fikri tetikleyen etkense sarı ırk olduğumuzu iddia eden bir fransız tarih kitabıdır. mustafa kemal, afet inan'dan bu konuyu araştırmasını ister, olaylar gelişir...
 • gündemden 1-2 yıl sonra düşen tez
  daha sonra türk tarih kurumu batı anadolu'daki yunan ve roma kazılarına gereken önemi vermiştir. tezin gündemde olduğu tarihlerde bu çalışmaları yapmak, teze zarar verebilir düşüncesiyle yapılmamıştır
 • sivri yanları bir hayli törpülenmiş olsa da, türkiye'deki tarih anlayışında etkileri hala hissedilen bir tezdir. kafatasçılık büyük ölçüde bir tarafa bırakılmıştır. ancak türk tarihinin ana hatları ve günümüze kadar okutulan tarih kitapları incelendiğinde ana fikrin pek de bozulmadan yerinde durduğu görülebilir. keza orta asya'dan tüm dünyaya yayılan okların gösterildiği harita toplumsal hafızamızda yer etmiş görüntülerden biridir...
 • yeni kurulmuş türkiye cumhuriyetine "osmanlılığı" unutturmak, onun dışında bir dayanak vermek için uydurulmuş ve hala daha ilkokul-ortaokul-lise kitaplarına hakim olan tez. kemalizmin ulusal birlik kurma araçlarından biri olarak 8-9 yıl etkin olarak kullanılmıştır.
 • (bkz: #9320042)
 • osmanlı tarihi'ni karanlık dönem olarak tahayyül eder. bu da ulus devlet kurulması aşamasında, türk tarihini orta asyaya dayandırma motivasyonu ile yapılmıştır.

  en güzel örneği, 2. tarih kongresi ve dönemin tarih kitaplarıdır.

  (bkz: osmanli imparatorlugu/@arzach)

  gecen haftanın kötüleriyle gelen edit: bkz yönlendirmesindeki entryler üşenilmeden teker teker baştan yazılmış. sözde ironik yeni entryler, daha önceki kemalist kültür devriminin osmanlı'yı silmekte kullandığı anakronik tümevarımının yerini dolduramamış.

hesabın var mı? giriş yap