şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pek de uzun boylu olmayan bir adamdır.
  bir adam düşünün. basit bir kurmay yüzbaşı. sen tut balkanlarda kapsamlı bir yer altı örgütü kur. meşrutiye'ti ilan etmek için jön türk devrimi'ni destekle. ordudaki yüksek rütbe gerektiren konumlara kendi adamlarını yerleştir. tüm bunları o kadar sessizce yap ki kimse başını ezemesin. ardından balkanlarda savaş çıkınca herkes seni suçlasın. gerici yobazların isyanını bastır. bu isyanı bahane edip baykuşu* indir. sormazlar mı adama 31 mart kime yaradı* diye.

  tüm bunlar olurken bir de beline doğrultan güçlü muhalefetle uğraş. yetmedi seçim isteyen parlamento binasının önüne savaş gemilerini dizdir, top namlularını genel kurul odasının penceresine doğrult. kamuoyunda sevilen muhalif gazetecilere suikastler düzenle. ordunu modernleştirmeye çalış derken birdenbire trablusgarp işgal edilsin. bunu fırsat bilen iç muhalefet saldırıya geçip "bunlar trablusgarp'ı da balkanları da verecekler" desin. seçim vakti gelince inanılmaz bir baskı yap ve %40'lık muhalefete %2 aldır. (bkz: sopalı seçimler)

  bunun üzerine muhalefet sana karşı intikam yemini etsin. yeminlerinde de başarılı olsunlar. bu arada düşman çatalca'ya kadar gelsin. tam da bu sırada, "yeter ulan sizden çektiğimiz" deyip git bab-ı ali'yi kılıçla silahla bas. diktatörlüğünü ilan et. her şeyin başına geç. doğu olaylarını bastırmaya çalış. taraf olmazsak bertaraf oluruz diyerek almanlarla gizli anlaşmalar imzala.

  "ülkenize giren savaş gemilerindeki askerleri neden tutuklamadınız" diyen yabancı kamuoyuna "biz bu gemileri satın aldık" diyerek troll bir cevap ver. sonra savaşa gir. kafkas cephesinde büyük başarı elde et. bunun üzerine "ya biz yaparız bu işi" kafasıyla saçma sapan hayallere giriş, en az 60 bin askerin donarak ölsün. dört bir yanda dünyayla savaş.

  sonra "biz bu işi yapamayacağız galiba" gizli bir savunma planı kur. kuva-yı milliye'nin temellerini atı. bir de üstüne savaşı kaybet. ardından denizaltıyla istanbul'dan kaç. sonra mustafa kemal güçlenince, "bu adamın artık görev süresi doldu iktidarı bize geri versin" de! olmayınca bir de çerkez ethem gibi adamlarını isyana teşvik et. o da yetmesin rusya'ya git. mustafa kemal'in başarısız olmasını bekle. ruslar, "mustafa kemal sakarya'da başaramazsa seni göndeririz" desin başarısız olmayınca seni anadolu'da desteklemekten vazgeçsinler. sinirlenip mustafa kemal'e suikast tertiple. hızını alamayıp bir de sovyetlere kafa tut. kızıl ordu'yla savaşırken öl.

  şöyle bir düşününce ister istemez "adam yaşamış bu hayatı" diyorsunuz. bu nasıl bir hırstır, bu nasıl bir iktidar merakıdır ki ölene kadar devam etmiş. taktire şayan mıdır değil midir bilemem ancak, ittihat ve terakki'nin en akıllı delisi olduğu kesindir!
  (bkz: enver paşa)