şükela:  tümü | bugün
  • sansürden dolayı gazetelerin atamadığı manşet.
    türk telekomun ana şirketi 4.75 milyar dolarlık kredinin 290 milyon dolarlık taksidini ödeyemedi. gelecek türkiye krizi için güçlü bir sinyal olarak değerlendirmeli.
    edit: bir yanlış anlaşılma olmuş turk telekomun ana şirketi oger kendi finansman sorunlarından dolayı bu parayı ödeyemedi. benim sorguladığım şu ; bu finansman bu zor şartlarda nereden sağlanacak? hükümet ogere finansman sağlayacak ise ileride finansman sıkıntısı çeken şirketlere de mi aynısı olacak? bu stratejik kuruma el konulup satışa mı çıkarılacak? satılacak ise kime ve kaça?
  • muhtelif kalemlerle tüketiciye geçirilen kazıkları sorgulatan zayıflık. ayakkabı kutularına iyi bakın; eski alışkanlıklarınız depreşmiş olmasın.
  • alma mazlumun ahını .....

finans sitelerinde yapılan açıklamalara bakılırsa suudi ortak ciddi borçlara sahip ve iflasa yakınmış.

eğer iflas gerçekleşirse de 2 yerli 5 yabancı banka alacaklarına karşılık türk telekom ortağı olacakmış.

hazine ise garantör deniliyor. yani türk telekom devlete de geçip kamulaşabilirmiş.

daha ayrıntılı açıklama
  • yanlış anlaşılmış bir durum var düzeltelim.

türk telekom a.ş.'nin borcunu ödeyememe gibi bir durumu yok. şu anda finansal yapısı oldukça iyi gözüküyor.

sorun türk telekom'u alan öger telekom'dadır. saudi asıllı öger telekom'un türk telekom'u almak için çektiği kredinin ödenmediği söyleniyor. bu da ne kadar doğru emin değilim. (bkz: turklandbank) ya da tabela adı ile t-bank bu gruba ait. yani kolaylıkla bu banka üzerinden bile finansman sağlanabilir.

durum gerçekten ilginç. olaylar hakkında biraz daha kaynak taraması yapmam gerekiyor.

edit: evet t-bank çok tırt bir bankaymış gerçekten. toplam özkaynakları 750.000 tl civarında. kendi grup firmasına özkaynaklarının %20'den fazlasını kredi olarak veremiyor.
  • meyve veren ağacın taşlanması durumuna şahit oluyoruz. benim hissedarımın borcu varsa, batıyorsa bu beni ne kadar alakadar eder? türk telekom'un da başına gelen bu. oger'in borcu sanki türk telekom'un borcuymuş gibi lanse ettirilmeye çalışılıyor. ama, işten anlayanlar öyle olmadığını görecektir. ben borçlu bir firma olsam nasıl kar açıklayacağım? insanların biraz mantığını kullanması gerek bu konuda. zaten medyadaki haberlere baktığınızda da olayın türk telekomla yakından uzaktan alakası olmadığını görürsünüz. manşetlerde saudi oger'in inşaat firması iflas ediyor şeklinde geçiyor. kendisiyle çalışan eminim birçok firma vardır. onun durumu kötü, o batıyor diye hepsi mi batacak? iş dünyası bu. domino oyunu değil
  • türk telekom ödeyemedi eksik bir bilgidir. türk telekom'un da sahibi olan oger borcunu ödeyememiştit. türk telekom'u ilgilendiren kısmı ise ana şirketi olmasının yanında ödenemeyen krediye karşı hisselerinin teminat gösterilme iddiasıdır. açıklamalar net değildir. bak aleyna geçiyor!
  • "e ulan her ay hiç konuşmadan ödediğim 40 lirayı napıyorsunuz?" dediğim olaydır. vardır bir açıklaması, bizim kafamız basmaz büyüklerimiz bilir.