*

şükela:  tümü | bugün
  • türk telekom yönetiminin, aylardır süren toplu sözleşmeler sürecinde uzlaşmaz ve dayatmacı bir tavır sergilemesinin ardından, görüşmelerin tıkanması nedeniyle haber iş sendikası tarafından alınmış karardır.

türk telekom'un özelleştirilmesi ve devrinin ardından yaşanan sıkıntılar, türk telekom yönetiminin sendikal örgütlülüğü zayıflatma girişimleri, düşük ücret artışı, emek emek elde edilmiş kazanımların sözleşmelerle geriye alınma çabaları karşısında oluşmuştur bu karar.

her zaman olduğu gibi yine hükümet, sermaye, medya kutsal ittifakı devreye girecek..bik bik bik konuşacaklar, rahatsız olacaklar, dezenformasyonların ardı arkası kesilmeyecek. oysa dikensiz gül bahçesi ne kadar güzeldi değil mi?

edit: grev kararı 16 ekim 2007 tarihinde uygulanacaktır. tabii "stratejik" gerekçelerle bakanlar kurulu kararı ertelemez ise.
  • kararı takiben yaptıkları gösteride "cem yılmaz'a var da bize yok mu?" diye yazmışlardı...
  • türkiye'nin en çok istihdam sağlayan şirketinin içinde yer alan 41 bin civarındaki çalışandan 28 bininin greve gitme kararı almasıdır..

anlaşma olmaz da grev gerçekleşirse kısa vadede yaşanabilecek sıkıntı tahmin edilenden çok daha fazla alanda olacaktır..
  • thy calisanlarinin grev karari ile birleştirildiğinde, marks'ın mezarını hatırlarsak, türkiye burjuvazisi'ne iki dünya savaşı çıkartacak kadar huzursuzluk verebilecek bir karardır. bu yüzden korkuyorum zaten ben.

(bkz: bu gidis iyi degil)
  • dünyaya gelişimin bir aksilik olduğuna beni inandıran grev kararı idi. (bkz: #11200604)
  • cep telefonu operatorlerinin yonetim kurulu ba$kanlarini istiklalde topluca halay cekerken gormeme vesile olan fenomen. ben de diyodum bu adamlar birbirlerini sevmez, ne i$? bundanmi$.
  • telekomun haksız kazancından haklı paylarını istemekle ilgili bir karardır. telekom tekel pozisyonunda komik indirim kampanyası adlarıyla yaptığı rutin zamlarla, adsl için telefon hattı parası şart koşup fiilen minimum 40 milyon para alarak kaldırdığı ballı kârların küçük bir kısmını çalışanlarıyla paylaşmalıdır.
  • bu grevi, türk telekom'un çalışma kriterleri ile yargılayan insanlar öncelikle şunları da düşünmelidir:

- türk telekom çalışanı ne planlamacıdır, ne iletişim mühendisidir. o insanlar, aranan eğitim kriterlerine göre oraya yerleştirilmiş, kendi deneyimleri sonucu çeşitli tutumlar geliştirmiş emekçilerdir. o insanların davranış kritirlerini belirleyen şirket yönetimidir. kurum içi eğitimin zayıflığı şirket gelir-gider dengesi ile ilişkili bir tasarruf politikası ile ilişkilidir.

- türk telekom'un müşteri politikası önce siyasi, sonra ticari bir tercihten doğar. tekelci bir "devlet kökenli" şirkettir. piyasadaki ağırlığını, türkiye'de kökleri 80 anayasası, hatta cumhuriyet'in kuruluşundan beri devlet-insan arasındaki ilişkiyi şekillendiren ve poliste de, askerde de görebildiğiniz dayatmacı ve yetindirmeci bir anlayıştan da almaktadır.

- türk telekom'un müşteri ilişkilerinde gördüğünüz tutumu, çalışanlarına karşı da benzerdir.

- türk telekom, hem bir sosyal hizmet olarak tarif edildiği için ona göre tutum almış müşterilerine, çok hızlı bir şekilde, bir geçiş dönemi bile sunmadan serbest piyasa koşullarını sunarak çok sert bir sınıfsal sömürü yapmış, hem de çalışanlarının sosyal imkanlarını çok hızlı bir şekilde daraltmıştır.

bunları dikkate almadan türk telekom emekçisini yargılayamazsınız. türk telekom emekçisinin sıkıntısı ile 7 yıl önceki telefondan zart diye kapınıza dayanan haciz kararı aynı sınıfsal saldırının parçalarıdır.
  • kendi evlerinde de telekom'a dair tüm hizmetleri keser ya da yavaşlatırlarsa (???) arkasında duracağım bir grev kararı dahadır. en azından azaltsınlar yani, sigarayı azaltır gibi...
  • pek cok bankanın wan hatlarının agzına sıcmıs grevdir. benim bildigim grev işi bırakmaktır, işi sabote etmek değil.

ahanda editi: http://www.hurriyet.com.tr/…61.asp?gid=180&sz=67858