şükela:  tümü | bugün
 • türk telekom'un 2016 yılı dördüncü çeyrekte kur 1.39 milyar lira zarar açıklama durumudur.

  nasıl fiberledilerse artık?

  --- spoiler ---

  türk telekom dördüncü çeyrekte kur zararının etkisiyle 1.39 milyar lira zarar açıkladı.

  yılın ilk dokuz aylık döneminde 664 milyon lira net kâr elde eden şirket, son çeyrekteki yüksek zararın ardından 2016 yılını ise 724 milyon lira zararla tamamlamış oldu.

  türk telekom 2015 yılının son çeyreğinde 1.04 milyar lira, 2015 yılı tamamında ise 907 milyon lira net kâr elde etmişti.

  dolar ve euro cinsi yüksek borcu bulunan türk telekom'dan yapılan açıklamada, 2016 yılında türk lirası'nın dolar ve euro karşısındaki değer kaybı sebebiyle gerçekleşen kur zararının, bilançodaki zararda etkili olduğu belirtildi.

  buna göre şirket 3.02 milyar lira net finansal gider kaydetti.

  şirketin kap'ta yer alan finansal sonuçlarına göre, 2016 yılı gelirleri yüzde 11 artışla 16.1 milyar lira olurken, son çeyrek özelinde ise yüzde 10 artışla 4.25 milyar lira olarak gerçekleşti.

  diğer yandan türk telekom, kap'a bildirdiği 2017 beklentilerine göre ise, bu yıl inşaat geliri düzeltmesi hariç konsolide gelirlerinin 2016'ya göre yüzde 8-9 seviyelerinde artmasını öngörüyor.

  şirket 2017'de konsolide favök tutarının 5.8– 6 milyar tl seviyelerinde gerçekleşmesini, konsolide yatırım harcamalarının ise yaklaşık 3 milyar tl olmasını öngörüyor.

  --- spoiler ---

  kaynak
 • akbank'la garanti'nin hiç beğenmeyeceği bir durum.

  piyasada dolaşan dedikodulara göre ekim ayındaki 4.5 milyar dolarlık borcun taksit ödemesini kaçıran otas(ttkom'un çatı şirketi) akbank'a 1.5 milyar$ garantiye 900 milyon dolar borcu var. şimdi 2016 komple zararla kapandı ve diğer taksitlerin de ödenmeme durumu ortaya çıktı. üstelik kullanım hakkı 9 sene kalan ttkom'un şu anki gelirleriyle bu borcu ödemesi imkansız gibi duruyor. bankalar böyle bir durumda borcun karşılığında otaş'ın elindeki hisselere el koyup bunu takipteki kredilere çekmesi gerekirken malum nedenlerden dolayı(!) bu da yapılamıyor.

  (bkz: #65958496)

  ayrıca saudi telekom kendi iştiraki oger telekoma, yapamadığı ödeme için $160 milyon kredi tahsis etmeyi önermiş.

  haber

  otaş: oger telekom a.ş.
 • kur riskini hedge etmeyi bilmeyen cahil yöneticilerin ülkeye ödettiği bedel.
  bu gerizekalı yönetim yüzünden bu zararlar da dolaylı olarak ülke insanı olan bize giriyor.
  çünkü tt bir tekel.
 • açık konuşuyorum ekonomiden zerre anlamam. ama şundan eminim ki bunlar dönüp dolaşıp gene bize girecek. hayırlısı.
 • oger telekom yatırdığı paraları temettü yoluyla zaten aldı ve gtti. vu aldıkları kredileri de büyük ihtimal yatırımda falan kullanmadılar. böylesine büyük bir kredinin yurtiçi kaynaklardan karşılanması garip değil mi? genelde daha ucuz olduğu için telekom gibi büyük firmalar yurtdışından finansman sağlarken bunların içerden kredi alması manidar.
 • benim kontorlu telefondan 25 kilobayt icin 7 kusur lirami cekmislerdi. saglam beddua etmistim. oraya odaklanmak lazim.
 • sadece faturalardan çıkarılamayacak zararlardan bahsediliyor.

  perde arkası hissedarların siyasi nüfuzu sayesinde başka başka yerlerden telekom abonesi olmayanlara da gemçirilecek pardon yansıtılacaktır bu zararlar.

  biraz daha yoksullaştınız gözünüz aydın.

  altında şoförlü makam arabaları olan, 6 sıfırlı maaşlarla yengesinin, eniştesinin hatırına yönetim kurullarına alınmış, ceo falan yapılmış ama mahalle bakkalı olamayacak adamların iş bilmezliği ve genel bağlamdaki "türk halkının mallarını çalma şenlikleri" kapsamında sofranızdan bir lokma daha eksildi.

  gariban türkçesiyle yazarsak;

  önümüzdeki yıl kıyma dışında et, tavuk etinden yapılma sucuk dışında protein yok sana kardeş...

  sen de az ye biraz zaten.

  hem sağlığın için yararlı hem de agalara ödenecek dağ gibi avantalar var...

  ilkokul mezunu adama dışardan lise bitirtip, hiç gitmediği üniversitelerden diploma alıp, üstüne master, doktora falan ünvanları eklenen bir ülkede doğu karadenizli çobanlar dev gibi şirketlerde marka müdürlüğü falan yaparlar.

  kimseye de tuhaf gelmez...

  kazanın doğurduğuna inanan yada kazanın akibetiyle ilgilenmek yerine ağzından sızan salyasıyla acun seyreden mal da, götüne giren kazan sapından şikayet etmeyecek artık...

  hepinizin ama hepinizin allah belasını versin...
 • o zaman bir seferlik vergi affı mı yapsak ne
 • eski bir çalışanı olarak şaşırmadığım durumdur. böyle aptalca yönetilen bir firmanın bu kadar ayakta kalması tamamen rakibinin olmamasıdır. yoksa şimdiye çoktan nalları dikmişti. deniz bitti beyler.

  ilk yıllarda muazzam kârlar yaptı ama neden?

  - tatlıya bağlayalım dedi, batak paraları toparladı.
  - taşınmazları sattı.
  - devletten kalma ve yüksek maaş alan kişilerle yollarını ayırdı.
  - yeraltı bakır kabloları toplayıp hepsini sattı.
  - şirketin kendisine ait araçlar satıldı.
  - rakipsizlik onu ciddi gelir elde eden bir firma haline getirdi.

  son yıllarda zararla neden?

  - çalıştığım ofis 1,8 milyon tl'ye restore edildi. oysa yıkılıp yerine en son teknoloji ve imkanlarla yenisi ve daha büyüğü en fazla 600-700 bin tl tutuyordu.

  -bir firmada ne kadar çok yönetici olursa o kadar çok maaş öder. devletten kalma işçiler yüksek maaş alıyor diye teşvik çıkar gönder ama 108 tane direktör istihdam et. her birinin maaşı da en az 15 bin tl

  - taşınmazlar, değerli ürünler bitti. yandaş kesime verilen fahiş ihaleler ve 15 temmuz sonrası işten çıkarılan 350 kişinin tazminat ödemeleri. falan derken. buyrun size sonuç.

  - yönetim kurulu üyelerinin aylık en az 40 bin tl alması ve yıllık 450 bin tl huzur hakları.

  yakın zamanda türk telekom iflas edecektir. ve yeniden devlete geçecektir.