şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belki paranoyadır belki yanılıyorumdur fakat bir kullanıcı olarak hissettiğim durumdur.

  son 3-4 gündür youtube, netflix, instagram gibi video içerikli web sitelerinde gezerken internetin aşırı yavaş olduğunu hissediyorum. videolar çok yavaş yükleniyor. netflix'te bir diziyi oynat dediğimde yüklemesi 30-40 saniyeyi buluyor. tıpkı akk dolduktan sonra olduğu gibi.

  fakat durumdan şüphelenip hız testi yapmaya çalıştığımda 20-24mbit arası hızı sorunsuzca alıyorum. daha önceleri zaten türktelekom'un belirli web siteleri ve hizmetler için internet hızını sınırlandırdığı malum konuşuluyordu. (özellikle youtube) türktelekom akk'nın kaldırılmasını altyapı yetersizliği sebebi ile istemediğini de açıkça belirtmişti.

  şimdi gelinen noktaya bakıldığında görünürde sınırlandırılmamış bir internet hızım var fakat kullanım esnasında bu hızı alamıyorum. işin daha da garibi vpn ile bu tür bağlantı yavaşlığı yaşamıyorum.

  ayrıca;

  (bkz: ttnet'in youtube videolarını yavaşlatma skandalı)
  (bkz: traffic shaping)

  umarım ben yanılıyorumdur.

  edit: kurumsal büyük bir firmada çalışıyorum. 100mbit fiber hattımız mevcut vodafone üzerinden bu hız düşüşü ne hikmetse onlarda olmuyor. biz bunu genelledikçe, normalleştirdikçe bunlar bize müstehak.
 • türk telekomun başında olsaydım kesin yapacağım uygulamadır.
  millet hiçbirşeye ses çıkarmıyor yüklen gitsin..

  (bkz: binicem üstüne vurucam kırbacı)

  edit: aynı durum benim de başıma gelse de download manager vb programlarla indirirken hızın ara sıra düşmesi bu ihtimalden uzaklaştırdı. ancak youtube netflix gibi sitelerde vpn ile hız artışı bende de oldu. kafada deli sorular..
 • insan yok canım o kadar da yapamazlar demek istiyor ama diyemiyor.
  evet o kadarını da yaparlar.
 • daha dün aradılar taahhüt yenilemek için. 100 gb adil kullanım falan dediler. galiba o kadar da gizlemiyorlar artık. resmen şansa yaşıyoruz ya.
 • aynı sorun bende de var suserler. videoları açtığımda başta bekletiyor hatta önce düşük çözünürlükle başlıyor ama hız testi yaptığımda gayet normal yüksek çıkıyor hız ama sanki hissedilen o değilmiş gibi. bunu çevremde de duydum var böyle bir şey yani hepimiz yanılamayız herhalde bunlar yaptılar bir şey.
 • zafer algöz kayseri şivesiyle : yılların kota sistemi ! bir kerede kalkar mı hiç? yavaş yavaş kaldıracağız işte...

 • akk kalktığı için herkes internete yükleniyorsa eğer, youtube vs. gibi sitelerin geç açılması normaldir.

  edit: hangi mantıkla bunu söylüyorsun diye soranlar oldu.

  hemen açıklayalım,
  daha önce kotayı doldurmamak için idareli kullanılan, çekinerek kullanılan video vs. kanalları, akk olmadığı için gece gündüz açık bırakılabilir.
  ister izleyen olsun ister olmasın.
  olmadı başa sararsın.

  bant genişliği sonsuz değildir.
 • deep packet inspection bu işte. adam hız testi sitesine tam erişim verirken onun dışındaki yerlere throttling yapıyor. aynı durumu test etmenin şimdilik basit bir yolu daha var. en çok bilinen speedtest.net sitesinde yapacağınız hız tesi fast.com gibi operatörlerce daha az bilinen hız testi sitelerinden daha hızlı çıkar.
 • netflix'in yavaşladığını düşünüyorsanız fast.com'da yapın hız testini fast.com netflix'e ait.
 • internet eskiden kota dolana kadar hızlıydı, kota dolunca da gece saatleri gene hızlıydı. şimdi yılbaşından beri internetim kota dolduğundaki düşük hızda sabitlendi. ve evet türk telekom'dan arayıp taahhüt vermezseniz 120 lira ödersiniz dediler. başka operatörler de taahhütümün bittiği bilgisini türk telekomdan alıyor. herifler resmen bilgi paylaşıyor. sonra başka operatöre geçerseniz de bağlantıda hızda vs. sorun ve zorluk çıkarıyorlarmış.

  neyse millet layık olduğu gibi yönetiliyor işte.