şükela:  tümü | bugün
 • sanıyorum daha önce başlık açılmamış. aslında başlık "türk telekom'un akn yerine kota ve ek paket uygulaması" olacaktı ama malum karakter sınırı.

  yorum sizlerin, aynen kopyalıyorum.

  --- spoiler ---

  btk’nın 27 aralık 2016’da aldığı karara göre internet servis sağlayıcılar (iss), 31 aralık 2018’de akk, akn ve türevi uygulamalara son vermek zorunda. akk uygulamasına göre kullanıcıların internet hızı, paketinde belirtilen gb’ı aştıktan sonra düşürülüyor. btk’nın kararına göre hız düşürme uygulamaları sona erecek. ancak kullanıcılara iletilen bilgilere göre türk telekom, akn yerine farklı bir yöntem ile kullanıcıların hızını düşürecek.
  türk telekom, şuan yürürlükte olan akn’li tarifelerde 16 mbps internet hızını 5 mbps’e, 20 mbps internet hızını 10 mbps’e düşürüyor. btk’nın kararına göre bu hızların düşmeden devam etmesi lazım.

  ek paket uygulaması ile hız düşürülüyor
  türk telekom’un kullanıcılarına gönderdiği bilgilendirme metnine göre kullanıcıların herhangi bir onayı olmaksızın akn’li sınırsız tarifeler, kotalı tarifelere dönüştürülüyor. örneğin 150 gb akn’li 16 mbps sınırsız internet paketi tarifesi, kullanıcıların izni olmadan 150 gb kotalı pakete dönüştürülüyor. kota bittikten sonra türk telekom’un ücretsiz ve sınırsız ek paketi devreye giriyor. ek pakette ilginç bir durum var. ek paketin internet hızı, tarifenin internet hızından daha düşük. yani 16 mbps kotalı pakete uygulanan ücretsiz ek paketteki 8 mbps hızında internet sunuyor.

  ana paket hızı > ek paket devreye girdikten sonra düşeceği hız:
  8 mbps > 5 mbps
  16 mbps > 8 mbps
  24 mbps > 10 mbps
  35 mbps > 20 mbps
  50 mbps > 35 mbps
  100 mbps > 35 mbps

  türk telekom, tarife değişiminin yapılacağı ile ilgili bilgilendirme metnini kullanıcı faturalarının sağ alt bölümüne yerleştirmiş. firmanın ifadesine göre kota + ek paket uygulaması 1 aralık 2018 tarihinde başlayacak.

  sözleşmeye aykırı uygulama
  kullanıcının izni olmaksızın türk telekom’un tarife değişiklik yapması, sözleşme kurallarına uymuyor. abonelik sözleşmeleri yönetmeliği'nin 14. maddesine göre kullanıcının yararına olmayan bir değişiklik yapılamaz. ilgili değişiklik, akn’nin serbest olduğu aralık ayında kullanıcıya avantaj sağlasa da sonraki aylarda akn kalkacağı için kullanıcının aleyhine değişiklik olacak.

  abonelik sözleşmeleri 14. maddesi:
  (2) taahhütlü aboneliklerde taahhüt süresince sözleşme ve taahhütname koşullarında tüketici aleyhine değişiklik yapılamaz.
  kullanıcılara gönderilen ve faturaların sağ alt bölümünde yer alan bilgilendirme metni:

  tık tık

  --- spoiler ---

  kaynak
 • tanım: müşteriye hakaret niteliğinde ve sözleşmeye aykırı olan bir çeşit şerefsizlik.

  sözleşmede 14. madde:
  (2) taahhütlü aboneliklerde taahhüt süresince sözleşme ve taahhütname koşullarında tüketici aleyhine değişiklik yapılamaz.

  sürekli kendi hızımda sınırsız indirme yapabilecekken sözleşmeye aykırı olarak sınırlandırılıyor.

  üstelik türk telekom bunun lehimize olduğunu iddia etmiş. örneğin 16 mbps, akk kalkmadan önce 5'e düşüyorken ek kota ile 8 mbps'ye düşecekmişmiş. akk kalkınca akkli paketi kotalıya çevirmesinin nasıl aleyhimize olmadığını açıklasınlar. adamlar yine bi şey buldu halletti.

  superonline ve tt kullanan biri olarak turkcell ne yapacak bekliyoruz.

  edit: imla
 • akk yokmuş gibi gösterme çabaları işte. ayrıca bunlar geçici paketler uyandırayım. sözleşmeniz bittiğinde size kazık gibi geçirecekleri, sınırsız ücretsiz ek paket verilmeyen, kotanız bittiğinde mal gibi ortada kalabileceğiniz paketler sunulacak.
 • yersen müşteri lehinde yapılan aslında müşteri aleyhinde olan uygulama.

  bu kafayla devam ederlerse oldukça çok müşteri kaybedeceklerdir. bizzat benim gibi üşengeç adam üşenmedim, aradım ve tabiki salak salak cevaplar aldım. en kısa zamanda yine üşenmeyip tüketici hakem heyetine gideceğim ve taahhüt beklemeden iptalin yollarını aramaya başlayacağım.

  hemen peşine de kardeşimin, annemin ve taahhüt bittiği vakitten tezi yok kendi hattımı taşıyacağım.

  böyle köylü kurnazlığıyla dolandırılacağıma gider efendi gibi kazıklanırım.
 • bu konuda yazılanların sayısına bakıldığında yeni bir "internetime dokunma" aktivitesinden ne kadar uzak olduğumuzu anladım. sahipsiz vatandaşların şirketlere alenen satıldığı mis gibi ortam. bu ortama dünyanın en tüketici dostu şirketi gelse onlar bile bu halimize bakıp tüm politikalarını değiştirirler. merdiven altı işletmelerin teklif edeceği şeyleri tüm ülkeye yayılmış büyük firmalar teklif bile etmeden dümdüz dayatıyor. etik metik koy mına gitsin kim takar? sahipsiz çocuklara yürüyen barbarlar gibi adamlar gözünün içine baka baka kılıfına bile uydurmaya tenezzül etmeden silkmeye çalışıyorlar bizi. her şey daha beter duruma geliyor farkındaysanız. farkında olmasak daha iyi aslında en büyük sorun farkında olmamız. hayır böyle alenen silkilmenin de bir albenisi yok yani biraz daha romance olsun falan madem. ama yok adamlar bildiğin odun ve çoğunluğumuz bu odunları seviyor belli ki. seviyeler çekiyor, tek gayeleri onlardan biri haline dönüşmek çünkü.
 • kimse müşteri falan kaybetmeyecek. en kısa zamanda hepsi birden aynı şeyi yapacaklar ve seve seve(!) kullanmak zorunda kalacağız.