şükela:  tümü | bugün soru sor
1076 entry daha
  • mehmet fuat köprülü de olsan asistanları kullanır; abdülbâki gölpınarlı da olsan hocaların peşinde sürünürsün dediğim tipte akademisyenlerdir.
    gölpınarlı, köprülü'ye ithafen der ki;

" hepimizi senelerce kullandı. beni, abdülkadir'i (bkz: abdülkadir inan), kıvameddin'i (bkz: kıvameddin bursalan), nihal'i (bkz: hüseyin nihal atsız), hepimizi... "

" farsça tercümelerini ben yapardım.kıvameddin arapçaları, abdülkadir türk lehçelerini çevirirdi. nihal'e tüm kütüphaneleri taratır, hem de tercümeler yaptırırdı. sonra bizim yazdıklarımızı biraraya getirir kitaplar çıkartırdı. " *

köprülü paşa, aslında hepsini bu sayede âlim etmiştir.
    kendisi de zamandan tasarruf etmiştir.
    ruhları şâd olsun.
  • fransa'da erasmus yaptığım okul bu sene beni mezun edip mastera almak için kıçını yırtıyor; türkiye'deki okulum aynı içeriğe sahip 1 dersi "daha az sayıda içeriğe sahip" diye eşleştirmiyor ve eğitimimi sırf bu dersten dolayı 1 sene daha uzatmayı uygun görüyor.

üniversite son sınıfım. erasmusa giderken okulun uzama ihtimalinin bilincindeydim ve bundan 100% emindim. lâkin buradaki hocalarımın yönlendirmesi sonunda dersleri eşleştirerek ilk dönemi atlattım. şimdi ikinci dönem başladı ve 1 dersi eşleştirmediler. bu dersi de seneye bahar türkiye'ye gidip almam gerekiyor mezun olmak için. ders aynı ders. içerik aynı içerik. eşleştirmediler.

fransız hükümeti ab dışından gelen öğrencilerden alınan harcı 150 eurodan 3000 euroya çıkarmayı planlıyor. bu şu anda beni etkilemiyor. fakat bundan tamamen kaçınmam için bu yıl mastera kayıt olmam gerekiyor. bunun için de türk diplomam gerekiyor. çünkü fransız okulum 1 yıl daha lisansta kalmam gerekiğine karar verdi bugün. üstelik fransız öğrencilerden daha fazla kredim olmasına ve derslerde daha iyi olmama rağmen. çünkü türkiye'deki okulum beni mezun etmiyor ve şu an türkiye'nin öğrencisi olarak kayıtlıyım burada.

resmi olarak ders eşleştirmemek hakları belki, fakat 2 yıla meslektaşları olacak birisine, herşeyin farkında olmalarına rağmen yardım etmemeyi tercih ediyorlar. üstelik o konulardan proje yapabileceğimi belirtmeme rağmen. üstelik bölüm başkanı dahil hocalarımın türkiye'ye resmi bir yazıyla derslerin eşleşebileceğini ve mezun olmamın mümkün olduğunu belirten bir yazı yazabileceklerini belirtmeme rağmen. "onlar sadece kendi okullarıyla ilgilensin, burada biz sorumluyuz" gibi bir cevap verdiler.

kelimelerim de tükendi enerjim de.

sanırım burada kalıp lisansın son senesini okumayı tercih edeceğim. fransa'da 1 yıl daha lisans okumak türkiye'ye dönmekten iyidir. o 1 dersi eşleştirmeyen türk akademisyenlere de sözüm yok.
  • memleket gerçeklerinden uzak, adeta adı akademi olan bir fanusun içinde yaşar, etliye sütlüye karışmaz, maaş alır, asistan sömürür ki sömürülen asistanlar da sonradan asistan sömürür, ego şişirir, bilim üretmez, bol dedikodu yapar. tek hayali prof olup bi yerlere danışman olmaktır. kısacası leş oğlu leş bir düzenin gönüllü çarkıdır.