şükela:  tümü | bugün
  • ön not: bir yaratıcının varlığına inanmıyorum. bu konuyu kendinize özeleştiri olacak şekilde okumanız tavsiye edilir.

itirazlara yanıtımı şuradan verdim:
    (bkz: #69814877)

kısa tanım: kendilerini birer küçük gregory house zanneden gerizekalı cahil cühela topluluğu.

uzun maltepe süresince ayar:
    başına "türk tipi" ön eki konulan her şey gibi yapış yapış cehalet ve popülizm barındıran hede.

türk tipi ateisti tanıyalım.

efendim bunlar inananlara nefret kusarak yaşarlar, herhangi bir dini inancı olan herkes cahildir, aptaldır, düşük iq'ludur.

"evrime inanırlar" ekseriyetle bütün türk ateistleri evrime inanırım derler. evrim bir felsefeymiş gibi, kaldı ki felsefeye de inanılmaz, felsefe benimsenir. illa bir şeye inanmam gerekiyorsa ben bilime inanıyorum, evrime değil. evrim zaten var olan bir şey.

ateist olmayı ahlak, etik ve moralden sıyrılmak olarak algılarlar. hemen hepsi son derece ben merkezcidir, narsisttir ve çeşitli davranış bozukluklarına sahiptir.

mesela türk tipi bir ateist için fuhuş yapmak gayet normal bir davranış olabilir.

veya torpil yaptırmak, veya yalan söylemek, ne bileyim hayvan haklarına saygı duymamak, din ve vicdan özgürlüğüne saygı duymamak vb.

ahlak ve etik değerlerin insanlara dinlerle geldiğini düşünür ve bu değerlerden kendisini soyutlar.

kısacası türk tipi ateist ekseriyetle ahlaksızdır bundan da gocunmaz adeta bir ermişlik gibi her seferinde dile getirir.

tanrıdan korkmuyorum ama bu insani değerlerimi kaybedip, plazada çalışan bir kapitalizm canavarı olmamı gerektirmiyor.
  • torpil yaptırmak, veya yalan söylemek, ne bileyim hayvan haklarına saygı duymamak, din ve vicdan özgürlüğüne saygı duymamak

bu özelliklere sahip araplaşmış köpekler mevcut fakat türk tipi ateist olduklarını sanmıyorum ben onların. ellerinden kuranı, dillerinden besmeleyi düşürmeyen tipler genelde. yazarın iyicene kafası karışmış.
  • çoğu, afet anında yaradana sığınır.
  • ateizm değil de ateyizmdir o genelde. esasında söz konusu olan da inancın terk edilmesi değil değiştirilmesidir.

inandığı, eskiden allah iken şimdi evrimdir & marksizmdir. nitekim sözü edilen tipte ki ateistlerin genelde solcu olduğunu düşünüyorum. gözlemlerime göre solcu olmayan türk ateistler daha bilinçli.

evrime inanır da "ahlak" dediğimiz şeyin evrimle elde edildiğini ve insanı hayvandan ayıran kazanımlardan birisi olduğunu düşünemez; savunduğu ahlaki düzeninin evrimi tersine çevirmek olduğunu da.

kendisi gibi olmayanlar, eskiden kafirken şimdi cahildir. her iki dönemde de kendisini dünyanın en üstün tabakasında görür ve fırsat bulursa kendisi gibi olmayanlara yaşam hakkı bile tanımaz.

yeterli olgunluğa ve entelektüel birikime erişilmeden yitirilen inanç; ne yapacağını, ne düşüneceğini, neyi savunup neyi reddeceğini kestiremeyen; toplum için zararlı olma noktasında fanatik dindarlardan çokta farkı olmayan abuk sabuk bireyler türetir. birde kendisini farklı görerek toplumdan uzaklaşıp yalnızlığa düştüğünde bölücü - sol oltalara uygun bir balık olur.
  • totodan uydurulmuş, tanımı da nedense akp usulü girilmiş, olmayan ateizm tipidir.
  • ınanci olanlara nefret kusmanin sebebi ateistlik degil

ınanci olan insanlarin turk olsun ecnebi olsun egitimsiz zavalli olmalaridir. zaten dine inanan insanlarin hepside zavallidir insan bile degildir

ıki kurusluk cumle kurar senin oglunu askere yollarim oglun sehit olur benim oglum singapurda kumar oynar ama sen hicbir sey diyemezsin cunku sen dindarsin inanclisin bir zavallisin

sen gider gecekonduda oturursun allaha inandigin icin sukredip kuru ekmege talim yasarsin ama insanlik disi zavalli bir sekilde yasarsin ama senin oy verdigin adamlar saraylarda yasar elinde kitapla kursuye ciktiklarinda seni iki saniyede kandirirlar cunku sen inanclisin dindarsin ve zavallisin

caresiz kalinca ki cogu caresizdir cunku sorgulamaz merak etmez hakkini aramaz bu dindarlar beline bomba baglar kendini kalabalikta patlatir cunku derdini ifade etmekten acizdir egitimsizdir zavallidir ezilmeye yok olmaya mahkumdur. kendini ancak kaba kuvvetle dogus kavga silahla ifade edebilir. yani bir cesit insan gorunumlu hayvan!!!!

bir ateisti kandiramazsin cunku ateist dusunur beyni vardir dogmalari yoktur. ateist kalkipta kursuye elinde kuranla yada baska bir kitapla cikmis adamin laflarina inanmaz. cunku ateist ve adeistler egitimlidir

dindarlar inanclilar egitimsizdir cahildir comardir ama asla egitimsiz cahil ateist goremezsin bulamazsin cunku yoktur. ınsanin ateist olabilmesi icin ilk once okumasi sorgulamasi dusunmesi soru sormasi sarttir. zaten soru sordugu icin dinlere inanmaz. o yuzden ateist yada adeist olmustur.

bir dindari inancliyi sabah aksam namaz kilan biri yerine bir dinsiz imansiz ama ahlakli bir ateisti milyon kere tercih ederim. birisi beyinsiz varlik oburu beyni olan dusunen bir insan. gercek insan!!!!!

ahlakli duzgun insan gibi insan dindarlar varmi? var.. ama onlar dindar olduklari icin inancli olduklari icin iyi degiller onlar zaten dogustan iyi. yani adam protestan olsaydi iyi bir protestan olacakti sansa iyi bir musluman olmus olay bu kadar basit

sizi iyi yapan unsur din degil allah inanci degil. sizi iyi yapan unsur vicdan!!!!

ıste o vicdan ne hikmetse butun adeist ve ateistlerde baya buyuk oluyor canim. kendimden biliyorum.

hadi simdi sikiyorsa yesillendir beni bak nasil agzinin payini veriyorum!!! ulkenin amina kodunuz lan comar suruleri bi bitmediniz bi yok olmadiniz. ıste bu kadar nefret ediyorum bu yobaz tayfasindan!!!

not: deistim hemde turk mali...
  • anladığım kadarıyla akp'li değilim ama diyen tipler'in bir yan sürümü olarak "tanrının varlığına inanmıyorum ama" tipleri gelmiş.

ateistin türk tipi, ingiliz tipi, rus tipi olmaz; yani olur ama ateist olduğu için değil, bölgesel kültürel referanslardan beslenerek olur. mesela ingiliz analitik felsefesinden besleneni, alman ekolünden besleneni, ne bileyim fransız felsefesinden temelleneni olabilir.

yani "türk tipi ateist" diye bir genelleme yaparken eleştirdiğiniz şey "ateist" değil "türk" kısmıdır sanıyorum ki.

şeylere gelirsek:
    "hepsi son derece ben merkezcidir, narsisttir ve çeşitli davranış bozukluklarına sahiptir"
    "veya torpil yaptırmak, veya yalan söylemek, ne bileyim hayvan haklarına saygı duymamak, din ve vicdan özgürlüğüne saygı duymamak vb."

(bkz: hasty generalization)
  • bir yaradana inanmıyorum ama ... ile başlayan mesnetsiz genellemeler yapar. ateizm ile sınırlandırmaya gerek yok, türk tipi herhangi bir davranış biçiminde akıl ve fikir gerektirmeyen içi boş sözlere fazlasıyla yer vardır.