şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devamsızlıktan kalmasına engel olan bir adama bu iyiliği "karşılığında" kendisini sunan üniversiteli bir kızın (bu gerçekten haberdar olmadığınız yanılgısı ile) rapidshare'e kuran'ı upload ettim diyerek "ne kadar temiz ne kadar saf ne kadar dindar bir kızım bi' bilsen" imajı yaratmaya çalışması. dinle ilgili bir espri yaptığınızda sanki bu "menfaat karşılığı cinsel ilişki kurmaktan" daha günahmış gibi utanmadan sıkılmadan sizi ahlaksızlıkla suçlaması. ve dahası
 • her ne kadar yazıyı yazarken neresinde dindarlara nasıl satabailirim diye çabalasa da mehmet yılmaz'dan aktarımı ile şöyle bir örneklenebilir bir tanesi:

  almanya'nın ludwigshafen kenti'nde ölen 9 türk'ün cenaze törenini, pazar günü televizyonların naklen yayınından izledim.

  9 türk vatandaşının ölümüne yol açan yangının, dinci-ırkçı bir kundaklama olup olmadığı henüz bilinmiyor.

  ancak, cenaze törenine katılanların yaptığı konuşmalar, yangının sorumlusunun ırkçı gruplar olabileceğini gösteriyor.

  bu yüzden de alman yetkililer, cenazede bulunmaya özen gösterdiler. hıristiyan, yahudi ve müslüman din adamları ölenler için dua ettiler. deniz baykal, recep tayip erdoğan, said yazıcıoğlu, muhsin yazıcıoğlu gibi siyasetçilerimiz yangın yerini ziyaret ettiler, içlerinde cenaze törenine bizzat katılıp, konuşma yapanlar da oldu. başbakan 20 bin kişilik bir salon mitingi yaptı.

  şimdi burada durup yakın tarihe göz atalım:

  rahip santoro, dinci-ırkçı bir saldırı sonucunda trabzon'da öldürüldü. cenaze törenine hiçbir yüksek devlet görevlisi katılmadı.

  hrant dink, dinci-ırkçı bir saldırı sonucunda öldürüldü. başbakan, cenazeden sonra dink ailesi'nin evine taziye ziyaretine gitti. neden cenazeye gidemediğini ve başsağlığı dileğini kapalı kapılar ardında iletme ihtiyacı duyduğunu bir düşünün isterseniz.

  malatya'da incil yayımlayan bir kitabevinde türk ve alman hıristiyanlar ırkçı-dinci bir saldırıyla hunharca katledildiler, üç kişi öldü. cenaze törenlerinde devlet yetkililerinden kimse yoktu.

  bir almanya'daki tabloyu hatırlayın, sonra da bu üç olaydan sonra türkiye'ye hákim olan havayı hatırlayın.

  irkçı-dinci saldırıları "misyonerlik yapıyorlardı" diye hafifletmeye çalışanlar mı ararsınız, katil ile fotoğraf çektirenleri mi, katillerin soruşturma sırasında korunduğunu düşündürten "hataları" mı?

  unutmayın, bütün bunlar "hoşgörü" sözünü en çok ve en sık kullanan insanların ülkesinde oldu!
 • belli bi yaşın üzerinde eğer bir adamı/kadını sevgilim diye tanıştırırsan yakın çevreye ayrı, sözlüm vs dersen ayrı tepki alırsın*. bu nedenle insanlar bazı kişiler gibi 6. kez evlenmek durumunda kalabilirler hatta ilerletip.
 • " ben laik degilim " diyerek iran yerine amerika yolunu tutmak bir ornektir.

  "adını bilmiyorum, çok da önemli değil, o da türkiye’de türbanı yüzünden üniversite eğitimini tamamlayamayan kızlarımızdan biri. kendisi “türban” konulu tartışma programlarının vazgeçilmez katılımcısı. üniversitede derse türbanlı girdiği için polis tarafından dersten zorla çıkarıldığını hatta coplandığını her fırsatta anlatır.

  siz kendisini en son 32. gün programında “hayır, ben laik değilim” kelamıyla da hatırlayabilirsiniz belki. kızımız o olaydan sonra okumak için kanada’ya gitmiş ve yüksek öğrenimini orada tamamlamış.

  bugüne değin defalarca katıldığı tartışma programlarında türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını savundu. ama ilk kez geçen hafta yani meclisin türbanın serbest bırakılması hakkında anayasa değişikliği oylamasının gündemde olduğu bir dönemde “ben laik değilim” dedi.

  bunun tesadüf olduğuna inanmıyorum. bu anayasa değişikliğini milat kabul edecek ya da mesaj olarak algılayacak şeriat yanlısı sayısı hiçte azımsanmayacak gencin, adamın, kadının olduğunu biliyorum. ama hazır itiraf eden birini yakalamışken kendisine birkaç soru soralım.

  madem laik değil de “şeriat” yanlısısın, bu durumda be güzel kızımız, okumak için niye taa islam dışı ellere gidersin? yanı başımızda ki iran’ın nesini beğenmezsin? ya da kuala lumpur’ da islam konferansı örgütünün türkiye dahil sekiz ülke girişimiyle kurulan, dünyanın eğitim dili ingilizce olan tek uluslararası islam üniversitesi’ne niye gitmezsin?

  ya da madem şeriatı savunuyorsun, neden laikliğin kadınlara getirdiği özgürlüklerden faydalanıyorsun? televizyonlara çıkıyor ve sesini erkeklere duyuruyorsun. kariyer yapmaya çalışıyorsun. eminim eşin dört kadın alsa önce sen bohçanı alıp gidersin. hatta gördüğüm kadarıyla makyaj yapıyor ve kaşlarını alıyorsun. şeriat düzeninde yaşayan ya da yaşatılmak zorunda bırakılan kadınlar gibi neden peçe kullanmıyorsun da türban takıyorsun? üstelik kendine bakım yaparak herkesin yüzünü görmesine izin veriyorsun? sadece gözlerin mubah gerisi haram. bilmez misin şeriatın bu kurallarını? yoksa bu kadarı sana uymuyor mu?

  allah bilir senin cep telefonun hatta ehliyetin bile vardır. hatta korkarım araba sürmüşlüğün de vardır senin. savunduğun düzende değil kanada’ da okumak erkeklerle aynı ortamlarda bile bulunamazsın. bak suudi arabistan’a, marketlerde kadınlar, erkek kasiyerlerle muhatap olmamak için *kasiyersiz kasa kullanırlar. araba kullanmaları da yasak. değil senin gibi tartışma programlarında konuşmak, destursuz kocasının yanında bile konuşamazlar. son haberlere göre sevgililer gününde kocalarından kırmızı gül bile alamayacaklar.

  işte şeriat böyle bir şey!

  şayet televizyonlarda bağıra bağıra “ben laik değilim” diyorsan önce kendi yaşantında şeriat kurallarına uyacaksın. zaten bu kurallara uysaydın ne okumak gibi bir derdin olurdu ne de bizim seni tanımak gibi bir şanssızlığımız. ama aramızdasın.

  o halde, bu ne samimiyetsizlik böyle?

  aslında resim çok net. samimi değilsin! ne kendine ne de savunduğun şeriatın yasalarına.

  inanmadığın laik düzenin bütün nimetlerinden faydalanarak şeriatı savunamazsın. savunamazsın, çünkü savunduğun şeriat senin bir kadın olarak bunu yapmana izin vermez.

  şimdi biraz samimi olun!

  siz şeriat yanlısı olanlar, gerçekten ne istiyorsunuz?

  asıl önemli olan, bu ülke’den ne istiyorsunuz?

  belki en doğrusu; siz neyi savunduğunuzu biliyor musunuz?

  ben söyleyeyim; görülmemiş bir ekonomik dar boğazı, siyasi bir çıkmazı, önlenemez toplumsal çatışmayı, kaotik bir ortamı. kısacası sizlerinde, bugünü yaratan siyasilerinde altında kalacağı büyük bir çöküşü.

  devam edin, kim tutar sizi! """

  (bkz: http://www.gazeteport.com.tr/…arlar/news1/gp_153646)
 • ahlaki kurallarin insanlar uzerinde baski olusturabilmesi icin ya da duzeltirsek bazi insanlarin baska insanlar uzerinde muhtelif bir baski kurabilmesi icin bu kurallarda ikiyuzluluk sarttir. aksi takdirde acik net ve degismez olan kurallar icerisinde herkes mutlu bir sekilde yasar ya da mutsuzsa buna cozum uretir, tikaniklik yaratan kurallar zaten zamanla yok olmaya mahkumdur. bu baglamda bu konuda ornekler sadece milletler bazinda degil, sosyolojik anlamda irdelenmelidir ki bunu yapabilecek ne bilgim ne de enerjim var.

  bu baglamda olaya yaklasirsak zaten yazili olmayan beyinde yaratilmis engellerle bogusan insanlar ve bu bogusanlari baski altinda tutmaya ugrasan kisilerden bahsedebiliriz. bu baskilamanin amaci bir cok sey olabilir, ancak kendi tecrubelerime gore en onemli faktor kendileri uymak istemeden de olsa uyduklari bu kkurallara uymayanlari hazmedemekte, bunca zaman hayali bir yalani yasamayi kabul etmekte gucluk cekmelerindendir.
 • seçenekler şöyledir:
  a) cuma namazından çıkarken yoldan geçen etekli kıza laf atmak
  b) kız öğrenciye ev kiralarken "erkek getirmeyeceksin" diyip çıkarken depozitonun üstüne yatmak
  c) "anama küfretti orospunun çocuğu!" demek
  d) sevabına kuran kursu inşa edip malzemeden calmak (bkz: #13744053)
  e) hepsi
 • agzinin suyunu akitarak kadinlarin kalcalarina bir sure baktiktan sonra, basini iki yana cik cik diye soylenerek sallamak ve fetva verir gibi konusmak...
 • gay ve travestilerden nefret etmek,ama her fırsat bulduğunda ilişkiye girmek,bu kadar nefret ettiklerini söyledikleri travestilerden birisini,sesi cok güzel diye diva ilan edip inanılmaz saygı göstermek.
  rüşvet hakkında atıp tutup,her fırsatta rüşvet vermeye çalışmak
  her fırsatta dürüstlük,ahlak diye atıp tutmak,ama hiç bir zaman uygulamamak
  müslümanım demek ama güzel ahlaktan bihaber olmak
  her konuda fikir ve bilgi sahibi olmak
  (bkz: daha gider bu)
 • kurt ayrilikciligini lanetleyip cecen ayrilikciligini desteklemek.