şükela:  tümü | bugün
  • buna rağmen hiç bir şey yokmuş gibi davranılıyor, dahası öyle değilmiş, en yüksek kültürmüş gibi zannediliyor hatırı sayılır bir kesim tarafından.

başka bir entry'mde de değindim, yaşadığım şehirde yapılan portakal çiçeği karnavalı, türkiye'nin bir çok şehrinden turlarla insanlar gelmiş başlarında taç sokakları doldurmuşlar. ama nasıl bir kalabalık.

lakin amaçsız ve manasız bir kalabalık. gelen insanlar belli ki karnaval bahane şehri ziyaret edecek, tanıyacaklar.

lakin karnaval dediğin etkinlikte görsel anlamda estetik gösteriler ve bu gösterile eşlik eden birbiriyle uyumlu müzikler yer alır, almalıdır.

hayır bunun yerinde karnavalın en işlek olduğu sokakta bir sahne kurulmuş, sahnede çalana gasolina benzeri alakasızlıkta müziklerin oluşturduğu gürültü, o müziklerle o sahnede şebeklik yapan iki tane adam. ve ara ara çıkan şarkılar eşliğinde göbek atan topluluk. tabi ki göbek atılır eğlenilir ama eğlencenin, odağı, enerji kaynağı sadece bu olamaz.

sağda solda kısır börek adana dürüm sucuk ekmek satan standlar ve bu standların arasında anlamsızca akan insan kalabalığı. buyurun size adana kültürü buyurun size türk kültürü. işte biz buyuz nereye gitsek buyuz arkadaş. boş, kuru, niteliksiz ve cahil.

maalesef acınacak haldeyiz. o kalabalığa baktığımda aklımdan geçen ilk cümle buydu. kopuk, umursamaz, ilk önce ve sadece kendini düşünen , insanlardan oluşan kocaman bir topluluk.

dünya okuma sıralamasında 50. sırada bulunan bilim kurumunun olmadığı, bilim adamlarıyla değil politikacılarla anılan bir ülke. yaşadığımız tam bir curcuna...

üniversite'de bir hocam anlatmıştı. fransa'da okuduğu yıllarda şahit olduğu bir sahneyi. ilk okul çocukları, lunaparka getirilmiş. çocuklar iki gruba ayrılmış ve her gruba ikişer biniş hakkı verilmiş. önce ilk grup çarpışan arabalara binmiş, sonra ikinci grup.

sonra ilk grup ikinci hakkını kullanmış sonra ikinci grup ikinci hakkını. ilk okul çocukları bunlar. eğer bizde olsaydı ne olurdu diye sordu sınıfa. cevap belli tam bir curcuna olurdu. şu an içinde bulunduğumuz da zaten bu curcuna.
  • iyi ki ölüm diye bir şey var. yoksa nasıl çekilirdi bazı insanların kusursuz talihi.
  • derdine düştüklerimizin umrunda olmadığımız için artık üzülmediğim gerçek. kendine acımayana sende acımayacaksın, gerekirse bir tekmede sen atacaksın. herkese hak ettiği dilden konuşacaksın.

gene ben hümanistim derseniz, insanları kurtarmak için önce kendinizi kurtarın, sonra size yakın olanları, daha sonra fırsatınız olursa acıyın gene geri kalana yardım edin.

(bkz: derdine düştüklerimizin umrunda değiliz)