şükela:  tümü | bugün
 • bu iddianın sahibi balıkesir'in edremit ilçesinde yaşayan bilim insanı (bkz: faruk durukan) ilgili haber linki
  yaptıkları çalışmada bor madenini işleyerek bor türevli sodyum pentaborat maddesini 7 su molekülüne kadar indirmeyi başarmışlar. bu çalışma ile abd' de ödüller almışlar.

  peki bu madde ne işe yarar ne amaçla kullanilabilir?

  uçakların yerden yükseldikçe atmosferin incelmesiyle maruz kalınan radyasyon miktarı artıyor. örnek verecek olursak en yüksek radyasyon, yolcu uçaklarının üst uçuş seviyelerinde görülüyor. örneğin, 39 bin feet yani 11 bin 880 metredeki radyasyon, yerdekinin 30 katına kadar yükselebiliyor. uzun süreli uçuşlarda radyasyon miktarı ve radyasyona maruz kalınan sürede artıyor.
  işte tam burada devreye sodyum pentaborat giriyor uçakların izolasyon kısmına yapılan uygulama ile radyasyon etkileri ortadan kalkıyor. bu gelişme ile türk uçakları ve türk havacılık sektörünün bu anlamda rakipsiz ve büyük avantaj sağlayacağı iddia ediliyor.
  bu durum uygulamaya geçerse hem pilotlar hem yolcular seyahat esnasında radyasyonun etkilerinden arınmış şekilde seyahat edebilecekler.

  bu madde aynı zamanda betona katıldığında sertlik ve direnç gücünüde artırıyor. nükleer tesislerde kullanılması durumunda x,gama ve nötronların dışarı sızmasını engelliyor,radyoaktif sızıntılar içinde tampon görevi gormekte.

  bu maddenin en çok hastanelerde kullanılması taraftarıyım.röntgen vb görüntüleme araçlarının yaydığı ışınlar herkesin malumu bu odaların önünde beklemek bile bu ışınlara maruz kalmak demek. bu odaların inşaa aşamasında sodyum pentaboratın betona katılmasıyla gerekli izolasyon sağlanarak gerek hastane personeli gerek hasta ve yakınları çokta farkında olmadan maruz kaldıkları bu ışınlardan kurtulacaklar. umarım ülkemize katmadeğer sağlar bu madde.