şükela:  tümü | bugün
 • çocuğunuz konuşmaya başladığı an ilk öğreteceğiniz kelime allah bir olsun, böylece görmediği ve tanımadığı bir varlığı bilinç altına işleyin. nerede diye sorarsa gökyüzünü gösterin. gök tanrılı dinlerden geldik geniniz harekete geçsin. konu komşuya bunu övgüyle gösterin, daha sonra maşallah diyip sıfatına tükürün bebenin, gülün eğlenin.

  çocuk konuşmayı geçip daraltır halde hiperaktifleşmeye ve sorular sormaya başlaıdığı zaman öcüler ile korkutun. bu sefer görmediği bir başka şeyden korksun ve tırssın, ilerleyen safhalarda bunu allah' ın korkulması gereken bir varlık olduğunu ve dinin gereğini kendisine dayatırken kullanacaksınız.

  ha çocuk pek asi, pek yaramaz, baktınız işiniz allah' la öcüyle çözülecek gibi değil. çocuk illa gördüğü bir şeyle caydırılacak. ancak korku olayı işe yarıyor. o zaman adres belli; babası. hemen ' seni akşam babana söyleyeceğim' deyü tehditi basın. böylece çocuk baba ile şiddetin korelasyonunu kursun. babasından korktuğu için saygı duysun, baba saygıyı şiddetle dayatsın, anne ise aslanın sırtındaki pire gibi asalaklık yapsın.
 • (bkz: fırat)
 • çocuğun yön duygusunu geliştirmek için, emzirme ve taytay döneminden sonra sokağa salın. evin yolunu bir şekilde bulur. oyuncak ihtiyacı olursa tabanca olabilir. ha diğer canlıların ölebileceğini görmesi açısından sapan da olabilir. çocuk deneme yanılma ile bulur bir şeyleri. ama en güzel oyuncak en büyük tabancadır, bu biline.
 • bayramda el öpüp topladığı paraları elinden ağlata ağlata alın. çok ağlarsa bozuk paraları ona verip bütünleri alın, bir de çocuğu ' bak bunlar daha fazla' diye kandırın. ebeveynler kendi çocuklarına yalan söyleyebilirler, ama çocuk yalan söylerse canını acıtmadan dövülebilir.
 • dini bayramlarda çocuğu sabahın köründe kaldırıp bayram namazına götürün. hatta sabahın kör ayazında abdestini de alsın kendisine gelsin. kafasına takacak takke bulamazsanız müzik setinin üzerindeki danteli alın koyun kafasına etrafına da paket lastiği geçirin, çocuk cemaat içinde yabancılık çekmesin. gitsin cemaate karışsın, misler gibi çorap kokusunu çeksin akciğerlere, sirküle etsin güzelinden. namaz bittiği zaman mahallenin esnafıyla tanıştırın, kafasına gül suyu döksünler, zorla ellerini öptürsünler. eğer büyüklerinin elinden öpmez ise ensesine tokadı yağdırıverin.

  böylece çocuk toplum hayatında birlikte hareket etmeyi ve kendisinden yaşça büyük olanlara biat etmeyi öğrenir.
 • çocuğu mutlaka askeri müzelere götürün. savaşçı bir millet olduğumuzu, yıllarca balkanlardan afrikaya, çinden adriyatiğe kadar bilimum haşeratı sikerttiğimizi beynine işleyin. böylece türkün üstün gücünü kanıksasın, geçmişiyle övünsün dursun. geleceğinin teminatının geçmişinde saklı olduğunu bilsin. zaten bu görevi ilerleyen zamanlarda eğitim sistemi devralacak.

  şimdi yedi düveli sikerten bir devlet varken söz konusu olan, bir tanecik bireyi daha kötü sikerteceğini bilmeli bu çocuk, devlet ana, devlet baba terimini işleyin çocuğa, böylece devletinden korksun, öğretmeninden, polisinden, askerinden korksun. seyyar satıcı ise zabıtadan da korkabilir, bir çoğu karate kursuna gidiyor artık.
 • şımarıklık yaptığında, peltek peltek küfür ettiğinde ya da argo içerikli konuşmalarında gülünür ve çocuğun bu davranışları tekrar yapması sağlanır. başka arkadaşlarıyla sorun yaşadığında ezilmesin diye, "sana vurana sende vur" denir ki saldırganlık öğretilir. her yaptığı hoşgörülür, kurallar öğretilmez ve çocuğun dünyanın merkezi olduğu mesajı verilerek, kuralların önemli olduğu okul ortamında uyum sorunu yaşaması sağlanır. yaşadığı sorunlarda okul döneminde, çocuğun yanında öğretmen ve sınıf arkadaşları eleştirilir, çocuk kendisinden başka herkesin suçlu olduğunu zannederek türk usulü çocuk yetiştirme teknikleriyle büyütülen kocaman adam olur.