şükela:  tümü | bugün
  • 2002 öncesi.

her akşam televizyonlar şehit haberlerini veriyor. o günlerde şehitlerin haberleri veriliyor. yüzleri veriliyor. hikayeleri tek tek anlatılıyor. her akşam gözyaşı var. o günlerde türkiye halkının insanları birer istatistiğe dönüşmüş değil. o günlerde mehmetçik bir kelle olarak anılmıyor. o günlerde yüreklerimiz bu kadar katılaşmış değil. etkileniyoruz henüz.

o günlerde her vatandaşımız halkın vicdanında bir şekilde değerli. insanımıza bir şekilde değer veriyoruz. daha yoksuluz ama insanlarımız birbirine daha bağlı.

bir vatandaşlık bağı ile bağlı olduğumuzu hissediyoruz. birbirimizden nefret etmiyoruz. farklılıklarımız var, başedemiyoruz ama nefret de etmiyoruz.

bugün bir haber: kilis'e roket mermisi düştü.

içselleştirmişiz. ölüler umrumda değil. çünkü bir yerlerde dinlemişim. devletin yöneticileri demiş ki gönderirim suriye'ye iki üç füze attırırım.

füzelere inanmıyorum. ölümlere de inanmıyorum. bu ülke yaşanmaz bir hale geldi. ve bunun sorumlusu türkiye'yi yöneten insanlar. bedel istiyorum. kefaret istiyorum.

bizler istatistik değiliz. bu ülke bizim. alın sarayınızı, hırslarınızı gidin bu ülkeden. emevi camiine mi gidiyorsunuz, nereye gidiyorsanız gidin.