• türk vatandaşı her hafta çarşamba akşamüstüne kadar devlete çalışır ( serflerde de toprak sahibine 2-4 gün arası çalışılırdı.)

ay bazında türk vatandaşı her ayın 16 sına kadar devlete çalışır.

yıl bazında türk vatandaşı temmuz ortasını geçinceye kadar ( belki de 15 temmuza kadar) devlete çalışır.

tabi sonra kazandıkları kendisinin değildir. %18 kdv ve %15 ötv üstüne öiv, mtv,atv,ltv,stv,ktv yok pardon son 4 ü hariç, vergi öder.

şirketi varsa %15 stopaj öder. yurt dışından telefon alır haraç öder. öder de öder.

ama asıl sorun karşılığını alır mı? karşılığı kimlerin cebine gider, karşılığını kimler yer?

danimarkada da vergi çoktur ama hizmet çoktur. belçikada da çoktur ama hizmet çoktur.

bizim devlet sosyalist devlet gibi vergi toplar. hizmet verirken liberal, kapitalist devlet gibi verir. solcu gibi toplar sağcı gibi hizmet verir.
  • eski roma'da kölelere yılda 12 koyun verildiğini okumuştum.
    buna barınma ve faturalar dahil değil elbette.

ince bir hesapla bu rakamın türkiye'deki asgari ücretten daha fazla olduğunu bulmuşlardı.

@kaynak sormayınız.
  • bir köleyseniz köleliğe dilediğinizce küfür edebilirsiniz.

türk vatandaşlığına en ufak bir eleştirinizde, sizin gibi köleler sizi linç etmek için havaalanına kadar gelir..
  • (bkz: açılın ben mühendisim)! *

şaka bir yana. geçenlerde sektöründe 1 numara olan, hepinizin tanıdığı bildiği bir firmaya iş görüşmesine gittim.

adamlar, direkt "haftada 6 gün, 2 vardiya, günde 12 saat çalışıyoruz ona göre" dediler peşin peşin.

12 saat lan! 12 saat!
    yolu, yemeği, uykusu, wc sini çık geriye ne kalıyor?

ancak gel gör ki; artık ben gibi özgürlüğüne, rahatına son derece düşkün bir adam bile...
    ciddi ciddi düşünür oldum "özgürlüğümü satmayı, insanlığımdan vazgeçmeyi..."

yalnız komik olan ne biliyor musunuz?
    "biz sizi ararız" dediler, hala da dönmediler. *

evet, isteseniz de köle olmak bile o kadar kolay değilmiş memlekete.
    kölelik bile artık aslanın ağzında...

edit: maalesef daha fazla dayanamadım, özgürlüğümü insanlığını satmak zorunda kaldım. artık ben de köleyim. sahiplerimin daha çok para kazanması için çalışıyorum...
  • köle öldüğü zaman çilesi biter oysa mezarda yatan bir türk vatandaşına devleti borç tahakkuk edebilir, haciz kararı aldırabilir, yakınlarından gerçekten öldüğünü kanıtlamaları istenebilir...
hesabın var mı? giriş yap