şükela:  tümü | bugün
 • makbul ve maktul ibrahim paşa sarayı'nı mekan edinmiş müze. eski hipodrom meydanına bakar. eşsiz (unique) eserlerin sergilendiği müze. halılardan, fermanlara, rahlelerden tahta sandukalara kadar pek çok ilginç nesne burada bekleşir durur.
 • osman hamdi'nin eser-i atika'si istanbul arkeoloji muzesi olunca etnografik* eserlerin yeni evi olmus muze. buradaki bazi objeler osman hamdi resimlerinde gorulebilir.
 • alt katındaki etnografya bölümü başarısızdır. zaten ziyarete de açık değildir pek.
 • sultanahmet meydanı'nda sultanahmet camii'nin tam karşısında tüm görkemi ile yer alan ibrahim paşa sarayı'nda mukim müzedir. okul* yıllarımızda sık sık gider buranın cafe'sinde lokumlu kahve içer hayatın anlamı üzerine bitmez tükenmez sohbetler yapardık.

  avlusu şahanedir, bir gün nikah törenimi orada yapmayı hayal ederdim abuk biçimde, yukarıdaki merdivenlerden bahçeye inilecek davetliler karşılanacak filan.

  nedense hep pazartesileri kapısında bitiverirdik, her seferinde gerisin geriye dönerdik, çünkü çoğu müze gibi burası da kapalı olurdu pazartesileri ve biz hep unuturduk.

  bir öğrenim yılı boyunca gittik geldik de en son okullar kapanırken müzeyi gezmeyi akıl etmiştik, hatırlıyorum. güzel eserler vardı cidden. hele halı teşhir salonu mekan olarak da eserler olarak da çok güzeldir.

  dışarıdan bakıldıkta, sol üst tarafta bülbül yuvası gibi bir balkonu vardır, öğrenciyken bir gün oraya çıkmaya ahdetmiştim, yıllar sonra bir vesile ile oraya çıkıp meydanı izleme şansına da eriştim çok şükür.
 • geçen sene, istanbul'daki müze gelirlerinin % 1,5'i bu müzeden sağlanmı$tır.

  (topkapı sarayı %50,7 - ayasofya %39,8 - kariye müzesi %4,3 - arkeoloji müzesi %2,1 - diğerleri %1,6)

  not: kültür bakanlığı'na bağlı müzeler arasındaki istatistiğe göre.
 • eski mudiresi bugun sakip sabanci muzesi mudiresi olan ve buyuk sergilere imza atan nazan olcer 'dir.
 • gerek müze içi düzen, gerekse eserleri görmeye gelenler için yeterli oranda hazırlanmış ziyaretçi yönlendirmesiyle kültür bakanlığı bünyesinde istanbul içerisinde gezdiğim en güzel müze. hipodrom'un önünde yükselen ağaçlardan ötürü pek farkedilmediğinden ziyaretçi akınına uğramıyor. ölümüne bir kalabalık yok. ferah ferah geziyorsunuz. geziniz bittiğinde de avluda sultanahmet'e, ayasofyaya, topkapı'ya karşı kahve içip yorgunluk atıyorsunuz.
 • ismi türk ve islam eserleri müzesi olmasına rağmen, bilmiyorum istatistik var mı ama, türk ya da müslüman olmayanların daha yoğun ilgi gösterdiği müze.

  1 aralık 2010'a kadar kuran-ı kerim sergisini de görebilirsiniz bu müzede. dokuzuncu yüzyıldan günümüze kadar çeşitli kuran-ı kerim sayfaları/kitapları görülebilir.
 • üst katında halı,kilim ve el yazması kuran-ı kerim eserlerini sayısı oldukça fazladır.cizre ulu cami kapı tokmağı yine bu müzededir.avlusu ayrı bir güzeldir.
 • 1929 butcesi verilerine gore bunyesinde 1 mudur, 1 muavin, 1 baskatip ve 1 katip olmak uzere toplam 4 kadrosu olan muze. kadrolarin maas dagilimi da 40, 30, 20 ve 14 lira seklinde.