şükela:  tümü | bugün
  • o kadar somuttur ki varlıkları bile bilinmez.

geçen gün aşina olmadığımız bir isme sahip bir kadın için arkadaşımla kimliğini tartışırken ben yahudi olabilir dedim. arkadaşım da ama çok iyi türkçe konuşuyor diyince e türk yahudisidir dedim. bunu duyan arkadaşım hayret ederek hem türk hem yahudi olur mu diye sordu. evet bu onun cehaleti ancak demek ki daha önce hiç yahudi bir türkle tanışmamış.

oysa bu insanların kendilerine özel okulları, ibadethaneleri ve istanbul'un en nezih yerlerinde mezarlıkları var. içlerinde olmadığım için şikayet edebilecekleri bir şey görmüyorum ama mikrofonu bir de onlara uzatmak lazım.
  • 6-7 eylül olaylarını bilmezsen tabi ki bu sessizliği anlamazsın, onlar hiç unutmuyorlar, kurtuluş savaşında da neler olduğunu aslında bu ülke bizden saklıyor ama bilen de biliyor, bu ülkede müslüman değilsen başına neler geleceğini bilmemek aptallıktır. şu an artık faşizm almış başını gitmiş, kürtlerin hepsini terörist olarak niteleyenlerin faşizmi sarmışken, şimdi üç beş kalmış gariban ermenisi, yahudisi çıkıp haklarım dese başlarına neler gelir, o sebepten napsınlar sessizler, anadolu da doğru düzgün kalmış mıdır, varsa yoksa istanbul'da lar. bütün mozaiğimizi insanımızı geçmişte kaybettik, bugünde kalanları kaybetmek için elimizden geleni yapıyoruz.

link
  • ne yapsın garibanlar ? başka ülkelerin yahudileri de aynen böyle yaşıyorlardır. tarih boyunca her milletin gazabına uğradıklarından dolayı temkinlidirler.
  • tanıdıklarımın hepsi çalışkandır, dürüsttür, güvenilirdir.
  • sozlukte boyle dogru tespitler gormek guzel oluyor. yasarlar, cunku hayattaki onemli olgularin bilincindedirler, kendi isleriyle ugrasmalari gerektigini bilirler
  • olması gereken durum.
    ne yapmalarını bekliyorsunuz ki?
    sokaklara çıkıp bağırsınlar mı? zaten sayıları çok az ve en ufak bir olumsuzlukta herkesin kendilerine düşman olacağını, gerekirse katledileceklerini biliyorlar.
    bu ülkede azınlık olmak çok zor inanın.

edit: biri yalamaktan filan bahsetmiş; bir azınlığa saygı duymak, sevmek yalamak oluyormuş, öğrenmiş olduk...
  • türkiye'nin -kitlesel anlamda- en kaliteli, eğitimli, zararsız, terbiyeli, güzel topluluklarından biridir bana göre türk yahudileri. diğer kaliteli grup da istanbul rumları.

ama ne yazık ki türklerde son 70 yıldır bilinçli bir şekilde yerleştirilen olumsuz yahudi algısı onları da etkiledi. kendi halkı içinde saklanmak zorunda kaldılar. çoğu öz be öz türk oldukları halde, kabullenilmiyor. o yüzden sessiz bir hayat sürüyorlar.
    belki de böylesi daha iyidir.

edit: (bkz: #60718132)
  • (bkz: #63868035)
  • "1873'te, üniversiteye ilk girdiğimde ciddi bazı düş kırıklıkları yaşadım. her şeyden öte, bir yahudi olduğum için kendimi değersiz ya da yabancı hissetmemin beklendiğini fark etim. özellikle değersiz hissetmeyi kesinlikle reddettim. neden soyumdan ya da, insanların söylemeye başlamış olduğu gibi, ırkımdan utanmam gerektiğini hiçbir zaman anlayamadım. çok tasalanmadan toplum içinde kabul görmezliğime katlandım; çünkü bu dışlamaya rağmen aktif bir meslektaşın insanlıkla ilgili bir çalışma alanında kendine kuytu köşe bir yer bulmada başarısız olamayacağını düşündüm. bununla birlikte üniversiteki bu ilk izlenimlerimin sonraları önem kazanan bir sonucu oldu: erken yaşta muhalefete ve 'başat çoğunluğun' yasaklamalarına maruz kalma yazgısına aşina olmuş oldum. böylelikle bağımsız yargı gücünün temelleri bir nebze atıldı." (bkz: otobiyografi)

sigmund freud bu sözleri avrupa'da bir tıp fakültesinde yaşadıkları üzerine söylüyor.
    bence türkiye yahudileri de aynı bağımsız yargı gücünü geliştirmiş insanlar. sessizlik sanılan şey, onların üretkenliğe yönelmeleri. tartışmaya zaman bulamayacak kadar meşgul olmaları.
    türkiye'de az buçuk yapılan üretimin altını biraz kazıyın, bir yahudiye rastlayacaksınız. net.
  • okuduğum en huzur verici entrylere sahip başlık. umarım kimse buraya kötü şeyler yazıp da trollemez. çok uzun zaman oldu bizden olmayanı iyi diye nitelendirip kötülemediğimiz. eklemek isterim benim de tanıdığım iki tanesi gördüğüm en düzgün insanlardandı.
    keşke hiç ayrışmasak sırf insanız diye birbirimizi sevsek.