şükela:  tümü | bugün
 • o kadar somuttur ki varlıkları bile bilinmez.

  geçen gün aşina olmadığımız bir isme sahip bir kadın için arkadaşımla kimliğini tartışırken ben yahudi olabilir dedim. arkadaşım da ama çok iyi türkçe konuşuyor diyince e türk yahudisidir dedim. bunu duyan arkadaşım hayret ederek hem türk hem yahudi olur mu diye sordu. evet bu onun cehaleti ancak demek ki daha önce hiç yahudi bir türkle tanışmamış.

  oysa bu insanların kendilerine özel okulları, ibadethaneleri ve istanbul'un en nezih yerlerinde mezarlıkları var. içlerinde olmadığım için şikayet edebilecekleri bir şey görmüyorum ama mikrofonu bir de onlara uzatmak lazım.
 • 6-7 eylül olaylarını bilmezsen tabi ki bu sessizliği anlamazsın, onlar hiç unutmuyorlar, kurtuluş savaşında da neler olduğunu aslında bu ülke bizden saklıyor ama bilen de biliyor, bu ülkede müslüman değilsen başına neler geleceğini bilmemek aptallıktır. şu an artık faşizm almış başını gitmiş, kürtlerin hepsini terörist olarak niteleyenlerin faşizmi sarmışken, şimdi üç beş kalmış gariban ermenisi, yahudisi çıkıp haklarım dese başlarına neler gelir, o sebepten napsınlar sessizler, anadolu da doğru düzgün kalmış mıdır, varsa yoksa istanbul'da lar. bütün mozaiğimizi insanımızı geçmişte kaybettik, bugünde kalanları kaybetmek için elimizden geleni yapıyoruz.

  link
 • ne yapsın garibanlar ? başka ülkelerin yahudileri de aynen böyle yaşıyorlardır. tarih boyunca her milletin gazabına uğradıklarından dolayı temkinlidirler.
 • tanıdıklarımın hepsi çalışkandır, dürüsttür, güvenilirdir.
 • sozlukte boyle dogru tespitler gormek guzel oluyor. yasarlar, cunku hayattaki onemli olgularin bilincindedirler, kendi isleriyle ugrasmalari gerektigini bilirler
 • olması gereken durum.
  ne yapmalarını bekliyorsunuz ki?
  sokaklara çıkıp bağırsınlar mı? zaten sayıları çok az ve en ufak bir olumsuzlukta herkesin kendilerine düşman olacağını, gerekirse katledileceklerini biliyorlar.
  bu ülkede azınlık olmak çok zor inanın.

  edit: biri yalamaktan filan bahsetmiş; bir azınlığa saygı duymak, sevmek yalamak oluyormuş, öğrenmiş olduk...
 • türkiye'nin -kitlesel anlamda- en kaliteli, eğitimli, zararsız, terbiyeli, güzel topluluklarından biridir bana göre türk yahudileri. diğer kaliteli grup da istanbul rumları.

  ama ne yazık ki türklerde son 70 yıldır bilinçli bir şekilde yerleştirilen olumsuz yahudi algısı onları da etkiledi. kendi halkı içinde saklanmak zorunda kaldılar. çoğu öz be öz türk oldukları halde, kabullenilmiyor. o yüzden sessiz bir hayat sürüyorlar.
  belki de böylesi daha iyidir.

  edit: (bkz: #60718132)
 • bir cahil entrisidir, hiç araştırma yapmadan bile direkt aklıma gelen '' ulus özel musevi koleji''

  ana dilde eğitim alırlar, kendi dillerini konuşabilirler zaten kimse anlamaz turist sanar, kapial onlardadır, askere gitmezler , ibadethaneleri vardır vs vs..

  ayrıca eşkenaz yahudielrinin tarihlerine bakmak lazım .. herkesten eski değillerdir onlar rusya bölgesinin yahudileridir, bir de ispanyadan gelenler vardır vs .

  ne kürtlerden daha eskidirler ne de ermenilerden. anadilde eğitim istemememelerinin sebebi de zaten tüm hakları ellerindedir.

  insanların haklarını istemeyi bukadar öcü olarak görmeyin dostlarım.
 • okuduğum en huzur verici entrylere sahip başlık. umarım kimse buraya kötü şeyler yazıp da trollemez. çok uzun zaman oldu bizden olmayanı iyi diye nitelendirip kötülemediğimiz. eklemek isterim benim de tanıdığım iki tanesi gördüğüm en düzgün insanlardandı.
  keşke hiç ayrışmasak sırf insanız diye birbirimizi sevsek.
 • bundan aşağı yukarı 8 yıl kadar önce, bir dalda turnuvaya katılmıştım nacizane. bulunduğum şehirde o dalda düzenlenen turnuvaların müdavimi bir türkiye yahudisi amca vardı, dünyalar tatlısı bir insan.

  turnuvanın ilerleyen turlarında masasında bir hareketlilik gözlemledik arkadaşlarla. dedik ne oluyor? gittik. hararetli bir şekilde 'git yarışmacı listesine, bak, ismimin yanında uyruk tc yazıyor! ben de bu ülkenin vatandaşıyım, senden daha fazla hizmetim dokunmuştur bu memlekete!' diye söyleniyordu rakibine. bu olay esnasında kalp spazmı geçirmiş, devam edememişti turnuvaya.

  sebebini daha sonra öğrendik. amca rakibini yeniyor ve rakip adamcağıza sataşıyor, siz yahudiler şöylesiniz, böylesiniz diye. klasik komplo teorici, hastalıklı kafa. kendi başarısızlığını, o anki ezikliğini bastırmaya çalışıyor anlaşılan. amcanın da kalbi kırılmış, üzülmüş.

  bu insanlarla alakalı yazılan, çizilen, söylenen de anlattığım olaya benziyor. haliyle de sessiz kalıyorlar.