şükela:  tümü | bugün
 • kisaca ekmektir. saglikli yemek arayanlar icin cehennemdir turkiye.
  sokaktaki restoran ve fastfoodcularin hepsi ekmek satiyor. ekmek arasi damla kadar sagliksiz ve yetersiz et ya da pide. hicbir alternatif yok. para verip yagli ekmek satin aliyorsunuz.
  yemeksepeti tarzi websayfalarinda da ayni sekildedir. butun yemek cesitleri ayni. hamur isi ve sagliksiz. ekmegin icine de yag koyarlar tadi olsun diye, pideyi de yaglarlar. tuzdan hic bahsetmiyorum bile.
  turk mantigina gore ekmek yemeden doyulmaz zaten. ondan sonra spor yapmayan ya da yapamayan tembel insanlar ve sagliksiz vucutlar. kadin - erkek herkes gobekli.

  sulu yemek lokantalarinda ise ne yeseniz tadi ayni. ayni miktar yag ve tuz koyuldugundan sebze bile yemek isteseniz bir kepce yag ile gelir. yaninda yine ekmek verirler.

  ne yeteri kadar salata yapan restoran ya da saglikli yemekten haberdar restoran ne de supermarket reyonlari vardir. o yuzden yabanci kadinlar soyunurken ya da erkeklerine, erkek mi bunlar diye laf atarken biz ustumuzu cikartamayiz, utaniriz.
 • ekmek değildir. "türk mutfağı ekmekten ibarettir" demenin italyan mutfağı pizza'dan, fransız mutfağı bagetten, çin mutfağı pilavdan ibarettir demekten farkı yoktur.

  karbonhidratın tamamlayıcı rolü türk mutfağında pide, lahmacun, dürüm olarak kendini gösteriyor ve bu yine iyi. buna kızanlar çek cumhuriyeti'ne gelip tabağın 2/3'ünü dumpling denilen ekmek bozmasıyla görünce şaşırır, almanların devasa devasa ekmeklerine ayıla bayıla dil döker, tatlısıyla tuzlusuyla pancake'i en favori yiyecekleri arasına koyar.

  böyledir; coğrafyasına göre kimi kültür ekmeği, kimi patatesi, kimi pirinci çok kullanır. ufak ayrıntılar (özellikle ada/yarımada ülkeleri -küba, yunanistan, vs-) hariç.

  göbeğin sebebi spor yapmamak.
 • erken yaşta tansiyon, şeker ve kalp hastalıklarıyla tanıştırır. özellikle doğu ve iç anadolu bölgesinden bahsediyorsak. buna rağmen "sağlıklı mutfak" diye lanse edilir.
 • teee osmanli donemine dagilan komsu ulkelerle buyuk oranda paylastigimiz ama nedense herseyin orijinin bize dayandigini iddia ettigimiz genellikle lezzetli bir o kadar da tombilik olmaya yarayan kulturumuzdur. yemek ne kadar cok olursa olsun yanina mutlaka ekmek tuketmek de bu kulturun getirilerindendir. bir oturusta corbasi da icilir salatasi ana yemegi tatlisi vs yenir ve bunlar kisa bir zamanda vukuu bulur. olsundur gene de olmayinca ozlenendir.
 • asırlar boyunca at üstünde gezmiş, sürekli sefer düzenlemiş ve savaşmış olan bir milletin yerleşik hayata geçtikten sonra bocalamasıyla ortaya çıkmamıştır.

  türk yemek kültürünü bırakın tek bir ürün ile incelemeyi, tek bir bakış açısı bile yeterli değildir. istanbul mutfağı ve anadolu mutfakları türk yemek kültürünü temsil eder ve kendi içinde ayrılır.

  türk yemek kültürünün temelinin ekmek oldugunu iddia edenlerle futbolun temelinin kale direkleri oldugunu iddia edenler aynı kişilerdir.

  çok fazla kilo yapıyor, sağlıksız diyenler için gelsin. (bkz: #24875674)

  bu da dünkü mutfak diyenler için... (bkz: #24667748)
 • (bkz: ali nazik)
 • (bkz: tencere yemeği)
  sebzeleri ölene kadar pişirmek mutfağımızda en çok yeri olan pişirme şeklidir. salata, meze falan hariç çiğ bi şey yok nerdeyse. bu yüzden sebze yemeklerimizin besin değerlerinin düşük olduğunu düşünüyorum. fazlasıyla yağlı olduğunu belirtmeye gerek yok zaten.
 • yağ soğan salça üçlüsünden köken alan yemek kültürüdür.
  bu üçlü ocakta yerini alır ve olaylar gelişir, çorbasından yemeğine sıralama genelde bu şekildedir.
 • akdeniz, ortadoğu ve kafkas kültürlerinin karışımı gibidir.

  örneğin baklava'yı yunanlar sahiplenince kızarız ama baklavanın kökeni suriyedir. lokum da öyledir. en güzeli de orda yapılır. aynı türk kahvesi dediğimiz hede'ye de yunanlar sahip çıkar ama kökeni yemen'dir. arap kültüründen gelir hem pişirme biçimi hemde servisi.

  kayserili istediği kadar kıçını yırtsa da mantı'nın aslında bir çin yemeği olduğu ve pastırmanın da bir ermeni yiyeceği olduğu gerçeği gibi bunca nice sebep yüzünden fazla derinine inilmemesi gereken bir mevzudur.
 • türkiye olduğu kadar türki cumhuriyetlerin yemeklerinin genel karakteristiğini yansıtan, lezzet, içerik ve görsellik bakımından bu belirtilen coğrafyalarda sevilen yemeklerin genel tanımlaması.

  türk yemek kültürü, türk coğrafyası nedeniyle hem balkanlardan hem de ortadoğudan etkilenmiş ve doğal olarak bu coğrafyaları da etkilemiştir.

  bu açıdan bakıldığında birçok mutfağın sentezi olduğu görülebilir. hamur işi tabir edilen börek ve tatlı kültürü genel olarak balkan kökenlidir denilebilir ((bkz: arnavut böreği), (bkz: boşnak böreği) vs.), diğer yandan kebap kültürü de ortadoğu ile şekillenmiştir.

  türk yemek kültürü de kendi içerisinde yörelere göre farklılıklar göstermektedir. örneğin; (bkz: karadeniz yemekleri) ya da (bkz: karadeniz mutfağı).

  türk yemek kültüründe her yemek çeşidinin kendi içinde farklı hazırlanma çeşitleri vardır. yemek çeşitleri ise çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri, hamur işleri ((bkz: hamur işi), içecekler ve tatlılar şeklinde sıralanabilir. salata türk yemek kültüründe tamamlayıcı bir yiyecek çeşididir ve çok çeşitlidir.