şükela:  tümü | bugün
  • turk'un bir irka, turkiyeli'nin bir vatandasliga karsilik dustugunun farkinda olan, turkiye'de turklerden baska irklarin da yasamakta oldugunun farkinda olan zihniyet.
  • uzerinde yasanan topraklarda birden fazla irk oldugu gercekligini goz onunde bulundurarak, kendini irki ile tanimlamak yerine, birden fazla irki icine alan bir isimlendirmeyle ifade etmeyi daha uygun goren insanlardir.

unutmamak gerekir ki; kisilerin kendini ve icinde yasadiklari toplumu tanimlamalari, ifade metodlari ve topluluk, zumre, irklari gruplandirma-isimlendirme bicimleri kisisel secimleridir, sadece kendilerini ilgilendirir.
  • azinlik gercegini algilayabilen zihniyettir.
  • bir ülkede yaşayan tüm etnik grupların varlığını, çoğunluk dominasyonuna kanmadan kabul eden zihniyettir. "hepimiz türküz" demektense, bu ülkede yaşayan insanlarız gibi daha ılımlı ve dışlama karşıtı bir yaklaşımı gösterir.
  • turk lafini turkiyeli diye degil de turk irki seklinde anlayan zihniyet. ki bu da yanlis bi zihniyettir cunku tarih, antropoloji felan oralara gidecek olursak yaratilmis anlamina gelen turk kelimesinin tarih boyunca (bakiniz turkiye cumhuriyeti ortaokul tarih kitaplari demiyorum tarih diyorum) asla bir irki degil benzer/ayni yasam bicimini paylasarak bir arada yasayan farkli halk/insan gruplarini belirtmek icin kullanildigini gorebiliriz. simdi de durum tam da boyle olduguna gore bu anlayisa gore (bkz: kan kafatasi) var olmayan turk irki diye birsey varmis gibi kasmanin ya da politically correct olacam ben,dunyayi seviyom ben na bole herkes de gorsun diye didinmenin bi anlami yoktur. ayrica da bunu bir hakaret olarak kabul etmek mumkun ve makbuldur cunku zamaninda asla kana degil yasama ve dusunme bicimlerine gore soydaslik gibi inanilmaz derecede asmis bir anlayisla hep beraber yasayan insanlarin tum toplumsal konseptleri bu sekilde irk vs inanis/deyislerle inanilmaz bicimde degrade edilmektedir.yapmayalim etmeyelim...
  • politically correct bir zihniyettir, zira bu ulkedeki degisik irk, din ve kulturleri farkinda olup, bu ulkeyi ulke yapan ortak degerin irk veya din degil, ayni toprakta yasamaktan ileri gelen toprak birligi oldugunu farkina varan zihniyettir.
  • bir iskoça "ingiliz misin" diye sorulduğunda "i'm british" demesi insanımıza çok sevimli gelir.
    bir kürte "türk müsün" diye sorulduğunda "türkiyeliyim" demesi insanımızı pek bir gerer.
  • ne yazik ki ust kimlikler zorla olu$turulamiyor. karni tok, tum yetmi$ milyonun kimligini oturdugu yerden, plazasindaki klimali odasinda yeniden tanimladigini sanan gazeteciler/tipler bir anda fetva verebilme yetisini goruyorlar kendinde hala. kar$isina cikip da karde$im sen kimsin de benim adima konu$uyorsun diyen yok.

kelimelerin tarihleri vardir; toplumlara veyahut bireylere cagri$tirdigi aci tatli olaylar vardir. t.c vadesini doldurdugu icun feci $ekilde dagilarak yikilmi$ bir imparatorlugun uzerine ulus-devlet modeliyle kurulmu$ bir devlettir. o acidan tek ulus bilincini hedefler ve dogal olarak da gizli bir parcalanma korkusunu ya$ar. aramizda kendisini "turkiyeli" veya "ikinci cumhuriyetci" olarak gorenimiz olabilir, lakin "ataturk'un kurdugu cumhuriyet" ifadesi hepsini siliyor, yokediyor i$te. kelimelerin ifade gucu budur!

bu zihniyetin "türkiye" yerine ne diyecegini, yurt di$ina ciktiginda "turkiyeli" kelimesini nasil cevirip de inandirici olabilecegini merak etmekteyim. ilber ortayli hoca dogru demi$, zaten turkiye de bizim buldugumuz bir laf degil. madem "turkum" demek zor geliyor "kurdum," "gurcuyum," "arapim" ya da her neyse densin. daha mantikli. madem kurtsun kurtlugunle ovun, daga tasa kurt yaz, ama iki uc cahilin* laf cambazligina kapilma.

dunyada da ekonomisi zayif olup da ust kimligi kuvvetli bir ulke de pek yok gibi zaten. bolivya'da kendisini bolivyali degil de ispanyol olarak goren insan sayisi cok fazla. moskova'nin gobeginde mokova dogumlu, $akir $akir rusca konu$up da rus olmayi reddeden ermeni, azeri, ozbek ba$ka bir suru sovyetlerden kalma insan sayisi da cok fazla. kimsenin adamlari tanimlama cabasi yok. herkes istedigi irk olsun, istedigi dili konu$sun-- yeter ki i$guzarlik yapilip milletlerin kolektifi bilinciyle, kelimelerin tarihleriyle boyle cahilce oynanmasin.