şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kantinin ilerisi kütüphanenin yanıbaşı. notçu varyasyonu için okulun hemen karşısı olmadı yan sokağı. illa ki öğrencinin yolunun üstü, bütçesinin yerleşik gider kalemi, bazı sınavlardan önce canının içi.

  bizdekinden daha gelişmiş bir üniversite düzeninde eğitim almış hocaların dersi için genelde kütüphanenin ordakine gidilip "okumalar" alınır; durmuş oturmuş herkesin aradığı o perdeyi bulmuş hep ordan çalan nasrettin hocalar için de yan sokaktaki notçuya devam edilir.

  notçular özellikle müstesna bir yeri olan fotokopicilerdir; meslekte yirmi yirmi beş yılını geride bırakmış müessese niteliğini almış notçular vardır. bu adamlar bir dersle sadece geçmek amaçlı ilgilenen öğrencilere kuşaklarca denenerek doğrulanmış bir alternatifi cüzi bir kar karşılığı sunarlar. bu yöntemde girmediğimiz derslerde anlatılan klişelerin bir özetini genelde çalışkan ve paraya ihtiyacı olan bir sınıf arkadaşımızın el yazısından altını çizerek okuruz. sınavdan kısa bir süre önce. ve sınavdan sonra derhal unutmak üzere. veya bazen sürekli çıkan sınav sorularının cevap anahtarını alırız notçudan; işte burası türk öğrencisinin türk yüksek öğrenimiyle gözgöze geldiği yerdir.
 • girilmemis derslerden gecmenin yollarini hep bu abiler bilir. su su su not iyidir, sunun notu bir ise yaramaz, bundan onceki uc donem x kisisinin notlariyla gecti kesin senin de isine yarar gibi mustesna sozler hep bu fotokopicilerin agzindan dokulur. sinav oncesi donemlerde okulun en populer bolgesi de hep bu fotokopicilerin civaridir.
 • (bkz: star fotokopi)
 • acıkcası universite fotokopicileri ögrencilerin ihtiyaclarını gidermek noktasında yök ve rektörlerden daha aktif olması dolayısıyla oldukca onemli bir yer tutar türk yüksek ogrenim sisteminde.cogu ogrenci rektörünü daha hic görmemisken ya da adını bile bilmezken okulun fotokopicisiyle kanka olup cesitli sıkıntılarını paylasmıstır az cok.
 • cikmis sorular, eski odevler, vizeler, vizelerin cozumleri ve sinifin en iyi not tutanin defter fotokopisi ile bir lisans, bir de yuksek lisans vasatin ustunde bir dereceyle cikartilabilir. malesef.
 • hazirlanan kopyalarin kucultulup cepkopya haline getirilmesini saglayan, universitenin en onemli yeridir.
 • özellikle final bayramlarından final bayramlarına hatırlanan yerlerdir.
 • her dönemin notunu en az 20% yükselten insanın yeri şu yoksa* son dakika çalışmalarından bile önemlidir