şükela:  tümü | bugün
 • türk-rus devriyesi sırasında aracın üstüne atlayarak kapıyı açmaya çalışan dağ eşeği, araç altında ezilerek eşek cennetine gönderilmiştir.

  link
 • yalnız bunlar muhtemelen sivil.

  edit: arkadaşlar haberin sonundaki fotoğrafı ölen kişinin terörist olduğuna delil olarak sunuyorlar. ortadoğuya ve politikalarına dair herhangi bir fikri savunmadığımı göstermek amacıyla bu editi giriyorum. video bana 15 temmuz'da tanklara karşı duranları anımsattı fakat, tamamen konsept olarak context olarak değil. fotoğraflar da oradaki gruplara sempatisi olan bir elemanın üniforma giyerek poz vermesi gibi geldi. hepsi bu.

  yani hangi terörist zırhlı araca zıplar anasını satiyim? belli ki gaza gelen bir vatandaş işte. düşün mesaj kutumdan. *

  edit2: bakınız benim yaptığım sadece bir noktayı işaret etmekti. bunun bir savaş olduğunu ve ister istemez hem türk ordusunun hem de karşı tarafın kayıp vereceğini anlayışla karşılıyorum. burada bir mantık hatası göremiyorum. bunlar muhtemelen sivil diyerek o zırhlının içindeki askerin bu eylemi bilerek ve isteyerek yaptığını da kastetmedim, çoğunuzun da mesajdan ilettiği gibi eğer bu tarz bir eyleme girişiyorsan malesef ölümü de göze almışsın demektir. fakat bunların hiçbiri bu elemanın sivil bir eylemci olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. neden? çünkü silahı yok. bu kadar basit, fark bu kadar açık. benimle asker arasındaki tek mesafe elimde silah olmayışıdır, aynı bu görüntülerdeki eleman gibi.

  bakınız burada yaptığı işi savunmak bana düşmez, kaldı ki yaptığım da bu değil. sadece bir noktayı parmağımla işaret ettim, sizin de hoşunuza gitmedi hepsi bu. lakin bu demek değil ki, ben teröristim veya asker düşmanıyım veya özel mesaj yoluyla belirttiğiniz diğer birçok itham.. hiç girmeyeyim..

  bütün bunlar umurumda değil, politik birisi de değilim, yalnızca üzüldüm size. linç kültürünüze üzüldüm. dünyada yaşadığınız müddetçe hoşunuza gitmeyecek şeyler söyleyen birtakım insanlar peydah olacak gelecekte, sorsam çoğunuz da ifade özgürlüğünü savunuyordur. herhangi bir şey ima etmediğim halde bile bana ana avrat sövebiliyorsanız, gerçekten şapkayı önünüze koyup aslında neyi savunduğunuzu tekrar düşünmenizi temenni ederim.
 • hakettiğini bulmuş cahil gurühtan sadece bir kekodur. hiç bir masraf yapmadan da şanlı ordumuz bu gudubetin işini telef ederek bitirmiştir. darısı diğer piçlerin başına. gönül rahatlıgıyla bu eylemlerinizi yapabilirsiniz.

  özellikle de videonun sonunda orc sürüsünü andırmışlardır.

  kaynaktaki videoyu açamayanlar için amme hizmeti;

  https://www.youtube.com/watch?v=hzxothq_pcm

  edit: konuya bazı pkk'lı piçler dadanmış bile. tabi canım aslında o adam kapıyı açıp içerdekilere çay ve bisküvi ikram edecekti. onlar barış güvencinidir. yapmaz öyle şeyler.

  (bkz: yersen)

  diğer amme hizmetide aşağıdadır

  (bkz: 9 kasım 2019 teröristlerin uçurulma anı)
 • yok ya sivil o. rojava halkından bir sivile terörist demek ne kadar şerefsizce bir şey. ayrıca ölmemiştir kalplerde yaşıyordur.
 • artık ülkemize zarar veremeyecek olan terörist. darısı diğerlerinin başına.
 • muhtemelen sivil mi ? lan videonun sonunda adamın ygp üniformasıyla fotoğrafı var ...
 • silahsız bir göstericinin zırhlı bir araç altında kalmasıdır.

  elinde silah olmayan ve tehdit oluşturmayan bir kişi sivil olarak adlandırılır. burada göstericiyi ezerken ypg üniformalı fotoğraflarını internetten araştırıp ezmediler herhalde. * gelen altı adet mesaj üzerine edit. göstericiyi ezerken demem yanlış bir ifade olmuş. göstericinin yandaki tellere kasti olarak çarptırılarak düşürülüp düşürülmediğini göremiyorum ondan dolayı burada kasıt var ya da yok net olarak söyleyemiyorum. fakat asıl kastettiğim şey üzerinde silah olmayan birisinin internette bulunan fotoğrafları üzerinden olayın meşrulaştırılmaya çalışılmasıydı. eğer burada kasıt varsa sonradan çıkan fotoğraflar bu eylemin sivil birisine karşı yapıldığı gerçeğini değiştirmez.

  edit: https://www.washingtonpost.com/…rea-northern-syria/

  tahmini on beş mesaj sonrası sıkça sorulan sorular editi:
  üzerinde üniforma var mıydı? hayır. üzerinde silah var mıydı? hayır. orada ezilirken herhangi örgüte mensup olduğu biliniyor muydu? hayır.

  zırhlı aracın kapısının açılması mümkün mü? hayır. bölgede yaşayan halk tarafından direnç gösterileceğini biliyor musun? evet. buna karşı hazırlık yapmak kimin sorumluluğunda? oraya gönderilen askerin. buna uygun ekipman kullanmak kimin sorumluluğunda? askerin. aracın kapısının açılmaması kimin sorumluluğunda? askerin.

  başka bir ülkenin sınırları içerisindeki silahsız insanları ezme gibi bir yetkisi var mı orduların? hayır.

  ortada kasıt yoksa bile ihmal var. tonlarca kurşun geçirmez bir askeri aracı eğer protesto ediliyorsan dikkatli sürersin. süremezsen de bu bir kasıt ya da ihmaldir. şu bir gerçek ki ortadoğuda insan hayatının bir değeri yok, bu türkiye için de geçerli, abd ve rusya ile çıkar ortaklığı bozulmadığı sürece bu tür olaylarlar bir şekilde sümen altı edilir. bir gün bozulursa hepsi savaş suçu olarak karşısına çıkar.
 • havan topuyla fotoğraf veren sivil .
 • sivil falan değildir. o ortamda araca saldırıyorsa artık sivil statüsünden terörist statüsüne geçmiştir. siktirsin gitsindir.