şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: soru eki mi ayrı yazılır) *

  tanım: dil bilgisi kurallarına uyanları aşağılayan söz öbeği...
  edit: beklenen sonuç; başlık başa kalmıştır...
 • türkçe konuşmayı yazmayı bilmeyen tiplere dert olur. yaşınız kaç? hala öğrenemediniz mi iki tane yazım kuralını yahu?

  bahsedilen ruh hastalığı için;

  (bkz: mehmet ali erbil'in uzun süredir olay çıkartmaması/#38891726)
 • konuyla ilgili bir çözümleme için:

  (bkz: imla kuralı fetişistleri)
 • "kuralsız dil, dil olmaktan çıkar" sözünü şiar edinmişlerdir.

  öte yandan,
  takıntılı olmak yanlıştır da
  bile bile bozmak
  ne çeşit bir ruh hastalığıdır?
 • tepkilere alışmış artık şaşırmayan insanlardır. çünkü bizim ülkemiz böyledir. bir şeyi doğru yapıyorsan hakarete mahkumsun. kitap okursun otobüste kitap okuyan artist tip derler. konuşmana, oturuşuna, davranışına dikkat edersin (ki bu sadece karşıdakine değil kendine de saygıdandır.) kasıntı derler. kibar olursan aptalsındır mesela. kurallara uyarsan korkak. olması gereken budur çünkü. bu kadar insan haklı da bir biz mi haksızız?
 • bu bir hastalık değil, değerlere sahip çıkmaktır.
 • gururla içinde bulunduğum grup.

  sms, whatsapp, facebook mesajları da dahil olmak üzere her yazı yazdığımda imla kurallarına dikkat ediyorum. karşı taraf hata yapıyorsa, bunu da aynı konuşma içerisinde "yalnız o -de ayrı yazılır", "soru eki mi ayrı yazılır" gibi ifadeler kullanarak kendisine söylemeyi tercih ediyorum.

  sorunu sadece türkçe olarak ele almayın. aynı konuda ingiliz ve amerikalılar da sıkıntı yaşıyor. google'a girip "meme" diye aratırsanız, dilin dejenere edilmesine karşı gösterilen tepkileri inceleme imkanınız olur.

  dil bir kültürdür, gelişme aracıdır. içine ingilizce kelimeler sokmak sizi daha akıllı veya kültürlü yapmayacağı gibi, günlük hayatta dikkat edilmesi gereken 32131289872156 tane kuralı olmayan bir dilde 3-5 basit kurala bile uymamak veya daha acısı uyamamak sizleri daha havalı insanlar yapmaz.

  üniversite mezunu insanların dahi "yapsammı?" veya "yapdım" gibi katliam yapmaları, bazı yanlışları düzeltmek için sayımızın artması gerektiğinin açık bir göstergesidir.
 • çaylakken entrylerini sike sike mevzubahis kurallara göre kontrol etmiş yazarların bok attığı ruh hastalarıdır.
 • ilk ve ortaokul yıllarında türkçe öğretmenleri tarafından fazla sevilen tiplerin dahil olduğu güruhtur.kendilerini ömür boyu borçlu hissederek o mi'ler de'ler ayrı yalnız derler.bunu derken kendilerine uyuz olsalar da bu vicdan borcundan çıkamazlar.

  **