şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: soru eki mi ayrı yazılır) *

  tanım: dil bilgisi kurallarına uyanları aşağılayan söz öbeği...
  edit: beklenen sonuç; başlık başa kalmıştır...
 • türkçe konuşmayı yazmayı bilmeyen tiplere dert olur. yaşınız kaç? hala öğrenemediniz mi iki tane yazım kuralını yahu?

  bahsedilen ruh hastalığı için;

  (bkz: mehmet ali erbil'in uzun süredir olay çıkartmaması/#38891726)
 • tepkilere alışmış artık şaşırmayan insanlardır. çünkü bizim ülkemiz böyledir. bir şeyi doğru yapıyorsan hakarete mahkumsun. kitap okursun otobüste kitap okuyan artist tip derler. konuşmana, oturuşuna, davranışına dikkat edersin (ki bu sadece karşıdakine değil kendine de saygıdandır.) kasıntı derler. kibar olursan aptalsındır mesela. kurallara uyarsan korkak. olması gereken budur çünkü. bu kadar insan haklı da bir biz mi haksızız?
 • bu bir hastalık değil, değerlere sahip çıkmaktır.
 • gururla içinde bulunduğum grup.

  sms, whatsapp, facebook mesajları da dahil olmak üzere her yazı yazdığımda imla kurallarına dikkat ediyorum. karşı taraf hata yapıyorsa, bunu da aynı konuşma içerisinde "yalnız o -de ayrı yazılır", "soru eki mi ayrı yazılır" gibi ifadeler kullanarak kendisine söylemeyi tercih ediyorum.

  sorunu sadece türkçe olarak ele almayın. aynı konuda ingiliz ve amerikalılar da sıkıntı yaşıyor. google'a girip "meme" diye aratırsanız, dilin dejenere edilmesine karşı gösterilen tepkileri inceleme imkanınız olur.

  dil bir kültürdür, gelişme aracıdır. içine ingilizce kelimeler sokmak sizi daha akıllı veya kültürlü yapmayacağı gibi, günlük hayatta dikkat edilmesi gereken 32131289872156 tane kuralı olmayan bir dilde 3-5 basit kurala bile uymamak veya daha acısı uyamamak sizleri daha havalı insanlar yapmaz.

  üniversite mezunu insanların dahi "yapsammı?" veya "yapdım" gibi katliam yapmaları, bazı yanlışları düzeltmek için sayımızın artması gerektiğinin açık bir göstergesidir.
 • çaylakken entrylerini sike sike mevzubahis kurallara göre kontrol etmiş yazarların bok attığı ruh hastalarıdır.
 • ilk ve ortaokul yıllarında türkçe öğretmenleri tarafından fazla sevilen tiplerin dahil olduğu güruhtur.kendilerini ömür boyu borçlu hissederek o mi'ler de'ler ayrı yalnız derler.bunu derken kendilerine uyuz olsalar da bu vicdan borcundan çıkamazlar.

  **
 • sözlükte pek değil ama gerçek hayatta sevdiğim hastalar.

  son derece basit bir -de olsun, -ki olsun kurallarını bildiğin öğrenmekten aciz gerizekalılara tercih ettiğim hastalar. hastalığa saygım, aptallığa olduğundan çok daha büyük.

  çünkü şunu çok net gördüm, olay sallamamak, önemsememek değil. sakın inanmayın. yok ya, biliyordur herhalde burada önemsememiştir demeyin, bilmiyorlar. yazışırken "slm cnm nbr?" yazmak değil bu. bu gerizekalılar, ki aralarında ciddi sayıda öğretmen görmüşlüğüm de var, bilmiyorlar, bilemiyorlar, öğrenemiyorlar. söyleyince de ya dikkat etmemiş oluyorlar ya da karşısındakiler gramer hastası oluyor, ya da ne bileyim hata bulma saplantılı kişiler falan oluyor. bilmediklerini saklamak için türlü yollara başvuruyorlar.

  çok insan çok sayıda basit şeyi öğrenmeden, öğrenemeden, sonra da sormaya utanarak, bilmediğini saklayarak bir ömür geçirip tüketiyor, bilmeden ölüyor. bu da onlardan birisi gözlemlerime göre.

  herif cv yazıyor, iyi derecede excell biliyor, x uzmanı kursunada katılmış ama işsiz ve iş arıyor, ne bileyim ofice programlarına hakim. e sen işsiz yaşlanacaksın ve hakediyorsun sığır... ama elinde 2000 liralık baba parası ile alınmış smart phone ve makine gibi whatsapp yazabiliyor. o programın ismi neden whatsapp, what's up ne app neyin kısaltması, nereden öykünülmüş bu isimde hiçbir entellektüel birikim, derinlik merak yok, öyle geziyor beyimiz.
  neyse ya başka konuya girdik, nerden nereye...
 • şahsen içinde bulunduğum grup. gavur arkadaşların "grammer nazi" olarak adlandırdığı grup ile aynı tarzda değillerdir. cümlenin gramerine falan laf atmazlar. sadece ayrı ya da bitişik yazılan de, ki, mi eklerine sinirlenirler. oturup senin virgülünle, anlatım bozukluğunla uğraşmazlar genelede. "bir şey"in, "hiçbir şey"in, "yalnız"ın doğru yazılıp yazılmadığıyla ilgilenirler. çünkü insanların umursamadığı, türkçe'nin basit kurallarıdır bunlar. bunu hala "sürekli" yanlış yazan insan tek kelimeyle maldır. özellikle "dahi anlamına gelen de" konusu. abicim sen o de'yi bitişik yazınca ben ne demek istediğini idrak edemiyorum ya. bildiğin beynim kitleniyor. çünkü bu hem yazımsal hem anlamsal bir hatadır. çünkü "yer belirten de" gibi kullanıyorsun o de'yi, olayla hiç alakası olmasa bile "yer belirten de"ymiş gibi algılıyor benim beynim onu. anlık da olsa bi anlayamama durumu oluyor, bu da beni sinirlendiriyor. sinirlenmekte haklı mıyım? tabii ki haklıyım. insan gibi yazın şunları zor değil.

hesabın var mı? giriş yap