şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: türkçe ezan)
  ayrıca anlayamadığımız dualar bittikten sonra, allahım lütfen şöyle olsun, böyle olsun kısmı da buraya girebilir
  tabii bir de böyle tipler var (bkz: danistay saldirisinin ibadet sayilmasi)*
 • dublajlı film izlemek gibi olsa gerek
 • 15 yılın ardından kafama yeni takılmasına şaşırdığım konudur. neden arapça ibadet ediyoruz diye sormak istiyorum kendime. araplar anlasın diye arapça indirilmiş bir kitap... ve ne için ibadet ettiklerini de anlayabilsinler diye allah'ın göndermiş olduğu sözlerle yapılan ibadetler. ben niye arapça yapıyorum arkadaş diye sormak istiyorum.
 • bunu savunan insanlardan beş kişi varsa bunun dördü başı sıkışmadığı sürece dua bile etmez. ibadet demiyorum bakın sadece dua. bana en yakın örneği öz dayımdır. sorsan dünyanın yorumunu yapar bu konuda. deli gibi savunur. ama baksan en son ibadeti annesinin cenaze töreninde falan yapmıştır. o da doğru mu yaptı yanlış mı bilinmez. yahu biraz samimi olun bari. elinizi dilinizi bağlayan yok. madem böyle düşünüyorsunuz tamam türkçe namaz kılın, türkçe dua okuyun.ama yok eğer bunu da yapmaya üşeniyor hatta gocunuyorsanız bırakın o zaman arapça ibadeti eleştirmeyi yahu.
 • arapça anlama-konuşma yeteneğimiz, türkçe gibi olmadığı için, çoğu türk için olması gerekendir.

  yeni bir görüş filan değildir, hasan-ı basri (642 medine- 728) ve imam-ı azam (699-767) da başka dillerle namaz kılınabileceğini söylemişlerdir.

  zaten tüm peygamberler, kendi ana dillerinde namaz kılmışlardır. son peygamber de anladığı dil arapça olduğu için namazı arapça kılıyordu. allah, tüm peygamberleri örnek alın der. hem son peygamberi hem de önceki peygamberleri örnek almak demek, anladığın dilde (ana dilinde) ibadet etmekle olur.

  konu hakkında bir yazı
 • olması gerekendir. insanlar allahın sözlerini anlamadığı sürece başkalarının anlattıklarına inanmak zorunda kalır. caminin kapısından içeri adım atıldığı anda türkçeden başka bir dil duymanın islamiyete hiçbir faydası yoktur.
  bir an önce dinde reform yapmak ve sapkın tarikatlardan bu şekilde kurtulmak gerekir.