şükela:  tümü | bugün
  • hayatın her alanındaki ingilizce kullanım özentisine tepki olarak benimsediğim söylem. gerçekten artık bizim kanserimiz olmuş bu özenti.
    bugün gördüğüm şu videodaki binbaşının üzerindeki tişörtten sonra ne hale gelmişiz diye düşündüm. koca binbaşının tişörtünde california yazıyor. https://www.youtube.com/watch?v=mdfwkkojxdi
    ne garip değil mi. koca binbaşısın arkadaş, senin kaliforniya ile ne işin olur? istanbul yazsın, kahramanmaraş yazsın, adana merkez yazsın değil mi ?

bir bebek kıyafeti almaya kalkın, üzerinde ingilizce yazı olmayan bir tane bulursanız öpün başınıza koyun. mesela görüş bebe bir bebek giyim markası var. bu giyim markasının sahibi muhtemelen türktür. bu adam tutup ta bütün bebek kıyafetlerinin üzerine neden ingilizce yazılar yazdırır ki ? türkçe yazsa almayacak mıyız? cars yazmasın arabalar yazsın, mother yazmasın anne yazsın, flying birds yazmasın uçan kuşlar yazsın, ne olur arkadaş. koca marka sahibisin, dışarıya pazarlıyorsan onlara ingilizce yaz, bize niye ingilizce yazılı kıyafet satıyorsun. gavur musun ? bir de adını gorush baby diye değiştirmiş. yazıklar olsun.

bir de ufak esnaf var. kardeşler shop diye yer açıyor, kocaman tabela asıyor. ulan azıcık şu özentiyi bırakın ya. ne rezillik. bana gerçekten silah dayamaları lazım böyle bir dükkan ismi koymam için. allahın tarsusunda kardeşler shop nedir ya.marmariste açsa hadi bir nebze hak verebilirsin diye söylüyorum.

ben şahsen ingilizce yazılar olan şeyler almamaya çalışıyorum. özellikle kıyafetimde filan ingilizce yazı olmasına katlanamıyorum.

bu kanser bana da sirayet etmiş durumda tabi ki. ben de çok bakımlardan eleştirilebilirim. tişörtün yerine mesela bir şey bulamadım. bunlar artık dilimize yerleşmiş. çıkması imkansız. oturgaçlı götürgeç ile olmuyor.

bu manada ingilizce kelimelerin türkçeye iyice yerleşmiş olanlarıyla mücadele etmenin faydası olduğunu sanmıyorum ama en azından keyfi şekilde ingilizceye esir olmamalıyız diye düşünüyorum. türkçe bir alternatif varsa onu kullanalım. alternatif yerine mesela seçenek diyelim.
    sonuç olarak; türkçe ile her şey mümkün !
  • sonuna kadar katildigim onerme. bunlar hep ingilizce tabela merakiyla basladi. yabanci kokenli markalar hariç yerli esnaf ve marka dahil ingilizce isim ve tabelalari yasakla bakalim ne oluyor.

bu gozler borek center diye borekci gordu arkadas. daha otesi var mi?