şükela:  tümü | bugün
 • sozluk yazari hobisidir.
 • aslında okumadan ateist olmuştur. yalan söylüyordur.

  kuran'ın tamamını mealden okuyup, tefsire bakan tek ateiste rastlamadım.
 • ütopik bir hayalden başka bir şey değildir. kuranın tamamını türkçe okuyup da ateist olan/olacak adam tanımıyorum. okudum diyen ya yalan söylüyordur ya da 3 5 ayet ateistforumlardan okumuştur.
 • "ıste biz size kuran'i apaçık indirdik"
  - 631 , hacc suresi

  "mealden okuyup tefsire bakmak lazim yeaa"
  -2014, bir ekşisozluk yazarı
 • inneke lâ tehdî men ahbebte velâkinna(a)llâhe yehdî men yeşâ(u)(c) vehuve a’lemu bilmuhtedîn(e).

  "şüphe yok ki sen, sevdiğini doğru yola sevkedemezsin ve fakat allah, dilediğini doğru yola sevk eder ve odur hidayete erecekleri daha iyi bilen."

  (bkz: kasas suresi 56. ayet)

  belki gerçekten okuyorlar da işte, malum.!
 • işin ilginç yanı, kuran üzerinden bir sonuca vardıktan sonra doğrudan ateist olması. hani ne bileyim, ya belki incilde böyle şeyler yazmıyordur, ya da x inancı şöyledir bir bakayım yok. doğrudan ateist adam. ya müslümanlık ya ateizm. başka bir ihtimal dahi yok.

  türk ateistinin genel özeti budur zaten. gerçekten inançları araştırıp ateizmi seçenleri tenzih ederim ama, yüzde yetmiş altınız (küsüratlı atayım da inanın), "bu arada bora ben" diyebilmek için ateist oluyorsunuz, kadınlar da dahil. 2 tane daha bira içip 3 tane daha insanla seks yapabilmek için ateist olmak, bilmiyorum bu da sizin kararınız tabi. saygı duyarım. ha bir de ekşi sözlük'de düşünce özgürlüğü altında kimuslarınızı yaymak var, o da sizin iğrençliğiniz. şahsen ben takmıyorum ama takanlar olup size zarar verince de üzülmüyorum değil, neyse.

  istediğiniz kadar hede hödö diyin age of empires'daki monk gibi nununuu diyin, ateizm anlayışı türkiye'de henüz emekleme aşamasında. statü farkı yaratmadan bir tercih olduğunu anlayabilen bireyler yetiştiği vakit daha güzel bir ülke de olacağız elbet. daha güzel çay içebileceğiz, sohbet edebileceğiz.
 • elleziy haleka seb'a semavatin tıbakan ma tera fiy halkırrahmani min tefavutin ferci'ılbasare hel tera min futurin.

  o ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. rahmân olan allah'ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun?

  (bkz: mülk suresi 3. ayet)

  atmosfer yeryüzündeki canlılar için gök yüzünde koruyucu bir perde görevindedir. gündüz güneşin sıcağını, gece de uzayın soğuğunu önleyerek yeryüzündeki sıcaklığın dengelenmesini sağlar. 7 katmandan oluşmaktadır.

  1 troposfer
  2 stratosfer
  3 mezosfer
  4 termosfer
  5 ekzosfer
  6 iyonosfer
  7 magnetosfer (manyetosfer)

  kalu bela kad caena neziyrun fekezzebna ve kulna ma nezzelellahü min şey'in in entüm illa fiy dalalin kebiyrin.

  onlar da şöyle derler: "evet, bize bir uyarıcı gelmişti. fakat biz onu yalanlamış ve ‘allah hiçbir şey indirmemiştir. siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz' demiştik.

  (bkz: mülk suresi 9. ayet)

  ve kalu lev kunna nesme'u ev na'kılu ma kunna fiy ashabisse'ıyri.

  yine şöyle derler: "eğer kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şu alevli ateştekilerden olmazdık.

  (bkz: mülk suresi 10. ayet)

  baka 2/256. ayette ise açıkça "dinde zorlama yoktur" denmektedir. din vicdani, kalbi bir olgudur. okusa ya da okumasa dahi inanıp inanmamak kişinin kendi tercihidir.
 • ya arkadaş seni seçtim pikaçu kafasında bir yaratıcı nasıl var olabilir anlamıyorum. gerçekten tanrının birilerini seçip onları hidayete erdirmesi, gönül gözünü açması cennete yerleştirmesi, seçmediklerini de gene kendi seçimlerine dayandırarak cehenneme yollaması kabul edilebilir birşey mi şimdi.

  ayrıca bir insanın inanca ihtiyaç duymamasını algılayamayan kafalar mevcut. he şimdi diyecekler ki işte inancı olmayan insan şöyle sapkın böyle hasta ruhlu. böyle de gerzekçe bir algılayış var. demek adamın inancı olmasa nefes alan herşeye tecavüz edecek, hırsızlık, cinayet her türlü pisliği yapacak.

  türkçe kuran okudum mu evet okudum. neye karar verdim peki. kafa yormaya bile değmeyeceğine. gerçekten dinlerin tartışılmasını anlamsız buluyorum. yok bu bu anlama geliyor, yok aslında dönemine göre yorumlanırsa manyak bir uygulama falan fişmekan. üstüne kafa yoracak onca şey varken bunlarla meşgul olmak gerçekten zaman kaybı. kimse de öldükten sonra ne olacağını bilmiyor. bilmiyoruz işte amk. asla da bilemeyeceğiz.
 • --- spoiler ---

  “sana bu kitabı indiren o’dur. kitabın bir kısım âyetleri muhkem olup bunlar onun esasını teşkil ederler. diğer kısımlar ise müteşabihtirler. kalplerinde eğrilik olan kimseler onun sadece müteşabihleri ile meşgul olurlar. bundan maksatları, sırf fitne çıkarmak ve kendi anlayışlarına göre yorumlamaktır. halbuki onların gerçek mânâlarını yalnız allah bilir. ilimde derinleşmiş olanlar ise, onların mânâlarını anlamaya çalışmakla beraber, asıl maksat ve mânâlarını allah tealâ’ya havale edip; ‘allah’ın maksadı ne ise biz ona inandık. gerek muhkemi, gerek müteşabihi hepsi rabbimiz tarafından gönderilmiştir...’ derler. bunu ancak kamil ve öz akıl sahipleri düşünebilirler... ve onlar sözlerini şu duayla bitirirler: ‘ey bizim yüce rabbimiz! doğru yola erdirdikten sonra kalplerimizi yanlışa saptırma, yüce katından bize rahmet bağışla. şüphesiz sonsuz lütuf sahibi olan ancak sensin.’” (al-i imran, 3/7 ve 8)
  --- spoiler ---
  http://www.sorularlaislamiyet.com/…kmeti-nedir.html

  ''tefsire bakmaya gerek kalmadan kendi aklı ve zekasıyla düşünüp yorumlayabilen ve sonuca ulaşabilen her bireyin yapabileceği şeydir.''

  aklın ve ilmin kibri çoktur. insanı yanlışa sürükleyebilir. dikkatli olmak lazım gerek. amaç tenkit için bir koz mu aramak yoksa ciddi bir arayış mı bu konuda da insan kendini iyi sorgulamalı.
 • ateist olmak için kuran ya da herhangi bir din kılavuz kitabı okumanın şart olmadığı gerçeği bir yana kuran okumadan müslüman olmak gibi bir durumdur. anlayarak okuyup reddetmek ya da reddetmemek ya da okuduğunu kedince yorumlamak kişiye özeldir. tefsir nedir allah aşkınaokuduğunu anlayamayacağın bir kitap üzerinden ne demiş olabilir tatrışmaları yap sonra da "değişmemiş tek kitap" deyiver, hacı sen okuduğuna mı inanıyorsun, anlatılana mı? nerde kaldı senin allaha imanın, bildiğin kula iman ediyorsun haberin yok.