şükela:  tümü | bugün
 • roland'ın hazırlattığı cartel'den günümüze rapin geçtiği yolları gösteren videodur eğlendirir.

  not: justin timberlake ve jimmy fallon'un history of rap konseptinden yola çıkılarak buraya adapte edilmiş.

  türkçe rap tarihi 1
 • blue jean dergisinde hiphop bölümünde kısa kısa hala anlatılan bir yazı dizisi
 • sansar'ın 'cartel dinlemem,arabana binmem,boe b kraldır gerisini bilmem' sözlerinden anlaşılacağı üzere islamic force adlı grup ile başlamıştır. killa hakan da bu grupta yer alıyordu.
  ayrıca birçok albümde 'rip boe b' ibaresini görebilirsiniz.
  fakat pekçoğumuzun da hemfikir olacağı şey şudur, türkçe rap ilk ciddi çıkışını cartel ile yapmıştır. cartel birçok gurbetçi ve yabancı grup ve mc'nin birleştiği bir projeydi. gayet başarılı oldu. türkçe rap evlere girdi. kasetleri yüzbinler sattı. konser ardına konser veriyorlardı ve hep tıklım tıklım oluyordu.
  bu esnada ceza,fuchs,silahsız kuvvet(sagopa kajmer),maho b,sirhot,sahtiyan gibi isimler istanbul'da bu işe koyuldular. yokluk içinde iyi işler çıkardılar ve bir kısmı seneler içinde emeklerinin karşılığını aldı. böylece türkçe sözlü rap müzik 2. büyük dalgayı yakaladı. bu döneme yakından şahit olan biz liseliler tvde bir türkçe rap klibi görünce veya talk showlara bir veya birkaç mc çıktığında nasıl da ekrana kilitlenirdik. hele fuat'a canlı yayında saldırıları olduğunda barbaros ve boys anılar'a nasıl düşman kesilmiştik.
  (şimdilerde fuat ergin barbaros vb. ile sıkı fıkı olabilir o da onun sorunu)
 • kesinlikle mfö'nün ali desidero ve barış manço'nun ayı parçalarına da değinilmeden geçilmemesi gereken tarihtir.

  onun dışında ne olursa işin başlangıcı cartel'dir. evet almanya'da bu işi ilk yapan islamic force'du. lakin türkiye'ye tanıtmak cartel'e düştü. cartel'i elitist rapçilerin beğenmemesi doğaldır. sözler basit geliyor. ama o yıllarda patlama yapabilmek için sözden çok kulağa hitap etmesi önemliydi. bi kere parçalarında altyapısı olarak kusursuzdu. bu konu da kimse bok atamaz.

  devamında türkiye'ye çıkışlı ilk albümü rapor 2 yaptı. sonrasında yıllarca bi duraklamaya girdi rap.

  ve nefret grubunun patlama yapmasıyla yani ceza'nın büyük katkılarıyla türkçe rap şu an ki halini aldı diyebiliriz.

  tabii bi de;

  (bkz: yeraltı operasyonu)
 • az biraz şu da ilklerden sayılabilir:
  https://www.youtube.com/…oey&feature=youtu.be&t=701

  sinir bozucu tabii bir yandan.

  edit: aynı şarkıdan https://www.youtube.com/…oey&feature=youtu.be&t=621
 • her ne kadar komedi yapsa da grup vitamin'in de rap söylediğini unutmamak gerekir.
 • (bkz: #56373813)
  (bkz: #56439976)
 • şu yıllarda hype alanları ekseriyetle soytarıdır. topluluğundaki deli kan miktarı bozuk kan miktarına göre tarihin en düşük oranlarında gezer. bu durum başlı başına 2007'den beri türkçe rap dinlememe sebebidir. zaten türkçe olması hasebiyle bütün çatışmalarında türk hastalıkları olan karı-kız ve çekememezlik bulunur. aynı sofraya oturup aynı tastan yemek yediğin adama sövmek özenilen gavur bebelerinin değer yargılrına göre "diss abi nedir yani" dir ancak türk mahallesinde ayıptır. conoluktur.

  oturun delikanlı olun. sabah aksam ay ben beğenmem zaten kötüydüler diye laf atıp durduğunuz cartel'i biraz örnek alın.

  cartel varken müzikalite bu kadar iyi değildi ama adamlar adamdı.

  şimdi müzakalike var, adam yok.

  bu yüzden 10 sene sonra hâlâ arabada "carteeel bir numara en büyüüük" diye coşacağız.
 • varlığını yeni öğrendiğim. lakin saian nerede karaçalı nerede lan? kutsal'a girip "battle royale dinlerken sis kaplar semayı. biz varsak siz yoksunuz, siz topsunuz, çok ayıp" deseniz negzel olurdu. harbiden çok ayıp.

  neyse, güzel iş.
 • asker kökenli millet olmamızdan mütevellit rap rap yürümemizle alakalı olup, tarihi baya eskilere dayanır. bizimkiler rap rap yürürken bu müziği keşfetmişler, ama önemsememişler. vakti zamanında bu rap rap sesi ile avrupayı titrettiğimiz bile söylenir. şimdi gel de inan!
  işte türkçe rap tarihi bu kadar eskidir.