şükela:  tümü | bugün
 • konu sadece dil bağlamında olmayıp, isveçlilerin atalarının türkler olduğunu prof. sven lagerbring (bkz: sven lagerbring)yaptığı araştırmalar neticesinde ortaya koymuştur.

  isveççenin viking tanrısı oden tarafından getirildiğini ve oden'in tirkiar ( türkler ) denilen bir kabilenin lideri olduğunu da lagerbring tarafından tespit edilmiştir.

  özcümle de, türk ve iskandinav halklarının yakınlığı yerliler olan laponlardır. üstelik laponlar şamandırlar. laponların şarkıları, ninni ve ağıtları çok benzer olup, fiziksel görünümleri de çok benzerdir.

  edit: laponlar; iskandinavya yarımadasının kuzey bölgelerinde yaşamaktadırlar.

  edit: sessizlerde d - t, k - g, b - p, f - v, f - b, kelimelerin anlamları değişmeden birbirine dönüşebilirler. kısaca istendiği gibi kullanılabilir. bu durum türkçe için de geçerlidir.

  edit: tarafıma yeşillendirme, harf dönüşümleri akustik olup, her dilde vardır. konu akustik (bkz: akustik) değildir ki gerçek olgusu dahilinde konu ses bilgisi dahilinde fonetik (bkz: fonetik) ve ses bilimi olarakta fonoloji (bkz: fonoloji) olarak ele alınabilir. zira akustik bağlamda, katı, sıvı veya gaz halindeki maddelerde dalga yayılımının fiziksel özelliklerinin incelenmesidir.

  edit: kökenbilimi (bkz: etimoloji)

  edit: iskandinavya mensubu finler. bu dilde ural altay içerisinde yer alır ve bir çok kelime mevcuttur. sine:sen, olla:olmak gibi. türkçe'de kullanılan vay bu dilde voy olmuştur.

  edit: laponya bir ülkeye değil bir bölgeye verilen isim ve finlandiya ile isveç’in en kuzeyindeki ortak bölgeyi kapsıyor. isveçliler “lapland”, finler ise “lappi” adını vermişler bu bölgeye. bölgenin barents denizi ve norveç denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. (bkz: laponya)
 • sadece dilimiz değil; kadim bilgilerimiz ve efsanelerimiz de benziyormuş.

  kaynak:
  begüm'ün isveççe evi

  edit:
  ne türkler isvecli ne isveçliler türk. arastırılan sadece kadim dünya tarihi, mitoloji ve filoloji bazında ipuçları arayarak aynı toplumdan fi tarihinde kollara ayrıldı isek ne ara ayrıldık ne yöne gittik vs. gibi konular. yoksa isveçliye özenip ay ne hoş dimi belki akrabayızdır falan diyen yok zaten rahat olun bi.
 • güneş dil teorisine göre bütün diller türkçeden geldiği için benim için önemli olmayan durumdur.

  bu arada wikipedia ile bağlantınız kesildiği için saçma sapan konuşmaya başlamışsınız.

  ındo-european
  - germanic
  --north germanic
  ---east scandinavian
  ----continental scandinavian
  -----swedish
 • lapland'a gitmiş ve orada yaşayan yerlileri görmüş biri olarak söz konusu iddiayı yine oranın yerlisi olan rehbere de sormuştum ama kendileri böyle bir iddiayı kabul etmiyor. ayrıca 'laponlar' diye bir tabiri de ilk kez duydum. samiler mi yoksa onlar ha?

  edit: isveçceyi bilmem ama gramer açısından aynı dil ailesine mensup fince ve türkçe çok benzerdir.

  edit 2: söz konusu dil ailesi teorisi değişmiş, fince ve türkçe artık aynı dil ailesine mensup değilmiş, alanım olmayan bir konu. yalnız fince ve türkçenin gramer açısından çok benzediği ayrı bir gerçeklik.
 • tabi lan manyak mısın, kesin vardır. mesela bizim televizyon dediğimiz nesneye onlar da television diyor, yani bu kadar olur. ortak bir köken olduğunu düşünecek insan neredeyse. profesör lagerbring 1787'de sizlere rahmet olduğundan gerçi bundan habersiz ölmüş ama odin'in kayınçosu tirkiymiş.
 • kalabalık sözcüğünün isveççe karşılığı kalabalik.
 • gokturkcenin eski iskandinav run yazisina benzedigi gercegi göz önünde bulundurulursa araştırılması gereken bir husus bence..
 • dil bilimciler ural ile altay ailesi arasındaki bağlantıya şüpheyle yaklaşıyorlar artık. eski bilgiler güncelleniyor. yeterli veri/kanıt olmadığını inanılıyor.

  biz kendimizi finlerle uzaktan akraba sanarken, bu tür düşünceler tarihin çöplüğüne karışıyor. çıkıp bir de üstüne isveç'le bağlantı kurmaya kalkmak olağanüstü bir iddia.

  ama olağanüstü bir kanıt yok.

  muhtelemen başlığı açan yazara ait bir wordpress sayfası var.

  bunu kaynak olarak kabul ediyorsak işimiz var.

  çok merak ediyorum acaba türkler kadar herbokolog başka bir millet var mı?
 • aynen aynen benziyo baya okadar benziyo ki bazen isveççe konuşuyorum kimse fark etmiyor
 • türkler ve akrabalık tezini yazan sven lagerbring 1769'da asalet ünvanı almıştır.

  isveçte hakan ismi de yaygın olarak kullanılmaktadır.

  büdüt : håkan olarak yazildigini hatirlatanlar oldu .
hesabın var mı? giriş yap