şükela:  tümü | bugün
 • abdullah gul'u de george clooney'e benzetmisti bu ulke insani.

  ısvecce ve turkce arasindaki benzerlige de oradan pay bic.
 • isveç dili ile danca birbirine benzerler. danca bilen biri olarakta turkce ile danca arasinda cok kucuk bi kac gramer benzerligi var. bu iddiayi atanlarin bilgileri yok ama fikirleri var :)
 • vad fan diyorum ustune helvete dedikten sonra dragonuma atlayip ucuyorum.
 • yoktur efendim.
 • bu konuda çok derin bilgim yok daha önce fısıltı minvalinde söylentiler duymuştum bununla ilgili. kesin olarak vardır veya yoktur diyemem. göktürk alfabesi ile runik alfabenin benzerliği, şaman inanışlarının, ritüellerinin isveç efsaneleriyle çağrışım yapması falan bir çok rastlantı uyuşabilir ancak unutulmamalı türkler göçebelik mevzusunu öyle boyutlara çıkarmıştır ki, hindistan'da bile genetik kalıntılara rastlanılmaktadır. muazzam kültür alışverişi olmuştur. geçenlerde ilber hoca bir yayında göktürk alfabesinden söz ederken iskandinavyadaki bir topluluktan söz etmişti solsklar mıydı neydi kaçırdım orasını. kısacası vardır veya yoktur diyemem ama kültürel veya genetik etkileşim mutlaka olmuştur. bu arada ana dili ingilizce olanların en kolay öğreneceği 10 dil arasında ilk üçteydi isveççe. yani gramerimiz çok örtüşmüyor bana göre.
 • yazmayacaktım ama tutamadım kendimi…

  yukarıda bir arkadaş, saturn boy ve diğerleri çeşitli örnekler verip herhangi bir bağlantı olmadığını ispatlamaya çalışmış ve hatta ne gaflettir ki akıllarınca alay etmişler.. binlerce örnek bulabileceğim halde sadece ilgili arkadaşların örneklerinden giderek konuya başka bir yorum getirmek isterim. sadece örnek verilen dil ve verilen örnekler üzerinden gideceğim. fin ve germen dillerindeki diğer benzerliklere girmiyorum bile. arzu edenler ile bu benzerlikleri özelden tartışabilirim.

  bu başlığa lehte veya aleyhte görüş yazanları tanımıyorum. ancak hiçbirinin kelimelerin etimolojik kökenleri konusunda ilgi ve bilgi sahibi olup en azından böylesi konularla ilgili eski türk kaynaklarına bakmak zahmetine bulunduklarını düşünmüyorum. misal bu yazılanları gördükten sonra ilk işim islamiyet etkisinde olsa da ilk türk sözlüklerinden biri olan divan-ı lügati’t – türk’e bakmak oldu. yazılanları bir de bu yönden değerlendireyim istedim. zira bir bağ kurulmak isteniyorsa ki ben tüm kalbimle bir bağ olduğunu düşünüyorum; elbette bugünün türkçesiyle bunları anlamlandırmak güç olurdu.

  öyleyse eski türk sözlüklerine bir göz atalım. (ne gariptir ki eski türk sözlüklerine ulaşabildiğimiz halde eski, m.s 1200 yılı öncesi yazılmış avrupa dillerine ait, germen, norman, fin, slav vs. sözlüklerine ulaşamıyoruz. ilginç değil mi?)

  daha binlerce örnek bulabileceğimiz halde arkadaşımızın yukarıda örnek verdiği bahsi geçen kelimelere bakalım.

  merhaba = hallå: merhaba türkçe bir sözcük değil. bu bizim ayıbımız. ancak al, allamak sözcüğü öz türkçe. anlamı, at sancaklarını selamlamak. dolayısıyla “ sen şu gelenleri alla!” dediğimiz zaman onları selamla, onlara merhaba de anlamı çıkıyor öz türkçe (kaşgarlı, mahmut, 1074: sf 137) ingilizce, germence, isveççe hello ya da halla kelimesinin kökeni bir nebze aydınlanıyor. türklerde “al” kavramına ilişkin yığınla literatür var. arzu eden araştırıp bulabilir. al kavramının dinsel temeline girmiyorum ki bu konu şu an itibariyle hepimizi aşar!

  nasılsın = hur mår du = turgardu (kaşgarlı, mahmut 1074: sf 592) turgarmak, bir adamı yerinden kaldırıp hal hatır sormak. e ben daha ne diyeyim? adam 1000 yıl önceki sözlüğünde yazmış!

  iyiyim = jag mår bra = yaq mar mak – yaq ur mak (kaşgarlı, mahmut 1074: sf 664) soluk alıp vermek, yaşamak, iyi olmak!

  teşekkür ederim = tack. teşekkür arapça bir kelimedir. şükran köküyle ilintilidir. tack ile teşk arasındaki benzerlik ilgi çekicidir. burada bir kelime daha ilgi çekicidir. taşak! öztürkçesi teşük (kaşgarlı, mahmut 1074: sf. 557) ilgili sayfa “teşüklemek” kelimesinin: “o onun erkek gibi davranmasından dolayı memnun oldu” anlamını vermektedir. yukarıdakiler kadar kesin olmasa da örneği sunmaya değer buldum. kelimenin batı dillerine ve arapçaya geçişindeki temelin kuvvetle muhtemel erkeklik ile ilgili bir çıkış kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

  barış = fred = bered, bred (kaşgarlı, mahmud, 1074: 183) beredmek, bredilmek: para yoluyla anlaşma sağlanması. berdel kelimesinin buradan geliyor olması olasıdır.

  aşk = älskar = alsqımak = yağma etmek, kurtarmak, sevmek; sahiplenmek… başka benzeyen bir sözcüğümüz daha var. halaskar= seven, kurtaran, kurtarıcı!

  korku = rädsla = röd, öd, ödü kopmak….

  nefret = hat =hate= eyt, eytmen = nefret eden (kaşgarlı, mahmut. 1074: sf:274) utanmak, cesaret edememek, kin gütmek, karşısına çıkamamak.

  tanrı = gudom = eski türklerde baş tanrı kutay, kuday… batı bilimcilerinin çok sevdiği indo aryan, hint avrupa dillerine "kuday" isimli tanrının “hüda” olarak geçmesi ve batı dillerinin “god” kelimesini buradan alması… ilk entry sahibi arkadaşın odin tespiti de bu noktada haklı çıkıyor. odin, wodin, wodanaz, od ana… ya da od iyesi…od= ateş...yani ateşin tanrısı veya perisi gibi. bu örnekler yel ana yani rüzgar tanrıçası örneği ile çoğaltılabilir ki hala slav ve helen coğrafyasında jelena, yelana, selena, helena gibi isimlere sıklıkla rastlanmaktadır. bu noktada tanrı kavramı ve eski türklerin inanışları ile dudak uçuklatan tespitler de yapılabilir lakin o da bu yazının konusu değil. daha ayrıntılı bilgi için (bkz: #48527108)

  (aryan kelimesi de ne garip ki öz türkçedir. germen ya da batı dillerine ait aryan kelimesini içeren kelimenin kendisi dışında tek bir sözcük yokken (ingilizce "air" hariç ki onun da doğrudan bir anlam bağlantısı yoktur.), türkçede aryan kelimesi ile ilgili onlarca sözcük vardır. arık kendi başına türkçede ırmak, nehir, su yolu demektir. arınmak, arıtmak:ayıklamak, arı, ari, ark, araklamak: en iyisini kendine almak gibi)

  ne garip ki batılılar hint avrupa dil ve etnisite teorileri ile medeniyete ait ne varsa kendilerine almayı, hindistan ile avrupa arasındaki koskoca türk dünyasını barbar sayarak itibarızlaştırmayı, yok saymayı gerek bilimsel gerekse politik olarak yüzyıllardır kendilerine şiar edinmişlerdir. bu, hem sosyal hem de bilimsel düzeyde açıkça görülmektedir. onlara göre hint avrupa coğrafyası arasındaki koca bir türk dünyası sanki yoktur. her şey hint çıkışlıdır, dolayısıyla antik avrupalıdır. türklüğe ilişkin her şey aslında moğoldur. - ki moğol eski türklerde aristokrat sınıfa verilen bir isimdir dolayısıyla ayrı bir etnik grubu tasvir etmez - ancak batılılıar down sendromu hastalığını betimleyen mongolism tabirini moğollara uygun görerek onlara da gerekli payeyi vermiştir. dolayısıyla türk yoktur. türk kültürü ise barbarlık ve nomadik(göçebe) bir takım etkiler dışında imkansızdır. lakin tarihleri boyunca göçebe olduklarını iddia ettikleri türklerin nasıl kuzey avrupalılardan önce rünik alfabe sistemi oluşturduğunu, göçebe bir toplumun neden anıtlar dikme gereği duyduğunu açıklayamazlar. daha doğrusu açıklamazlar. zira kimse bu soruyu onlara soramaz. hatta sorma gereği duymaz. biz de "hohoho isveçliler türk olur mu canım ahan da karılarına bak ihihihhi" diyerek kendilerine az yardımcı olmuyor değiliz. dolayısıyla batı bilimsel tarih anlayışına göre ne asya hunları, ne avrupayı kasıp kavuran avrupa hunları türk kökenli değildir. iskitler(sakalar), etrüskler, tarım basın havzasında inanılmaz bir kültürel değer ortaya koyan ve aşmış dil sistemleri bulunan tocharlar türk değildir. hint avrupalıdır. lakin dilleri türkçe esintiler taşır. bunu yadsıyamazlar. ama dediğim gibi kimse bu soruları onlara bilimsel olarak yöneltemediği için türklere ait her kültürel zenginliğin üstü örtülür. ne de olsa türkler barbardır!

  neyse. dediğim gibi yazmayacaktım ama tutamadım kendimi. ne demiş yukarıdaki arkadaş?: “lakin ben dil bağlamında bir benzerlik göremedim. diğer bağlamları siz düşünün.”

  ben biraz düşündüm. biraz araştırdım ve bu köhne bilgim ve köhne becerimle bu kadar benzerliğe ulaşabildim. hadi diyelim ben birkaç benzerliği bir tarafımdan uydurdum. kalanları bile bu konuda bilimsel çalışmaları aslanlar gibi hak eder. ki dediğim gibi daha milyonlarcasını buldum bu bağlantıların ve daha bulabilirim.

  güneş dil teorisinin itibarsızlaştırılması da işte tam bu noktaya denk düşer. ha her şeyi türk yapmak adına anlamsız ve zorlama bir çaba var mıdır? elbette mantık dışı örneklerle trajikomik çıkarımlar yapılmıştır. lakin bu tarihteki türk kültür ve dil izlerini itibarsızlaştırmaya yetmez. emin olun ki bu izler sandıklarınızdan kat ve kat daha fazladır. ve sizi temin ederim ki günümüz avrupa medeniyetinin gerek toplumsal, gerekse de dinsel kökeninin büyük çoğunluğu türk kökenlidir. hele ki kuzey avrupa özellikle iskandinav ve germen coğrafyasının. bunu ne onlar bilir ne de maalesef biz biliyoruz!

  abarttım mı sizce? daha da abartayım o halde...

  bizlerin ağzımız açık bir şekilde okuduğumuz kuzey avrupa mitleri, odin, thor (demirciler hanı - thar han yani bildiğimiz tarkan: kendisi bir şimşek tanrısıdır ancak ne hikmetse bir demirci gibi çekice sahiptir. (bkz: manas destanı)) ya da tolkien eserleri, bu eserlerde veya başka mitlerde geçen cüceler, kurtadamlar (itbarak), vampirler (ubir: ki kelimenin etimolojik kökeninin türkçe olduğunu batılılar da kabul eder), orklar ( ogrı: hırsız, kambur kötü kimse - kaşgarlı, mahmut, 1074: sf 352) elfler, (alpler - kutsal, kahraman savaşçılar - ), eski türk hikaye ve mitolojilerinin derlenip kuzey mitleri diye sunulmasından başka bir şey değildir.

  hint avrupa dil ve etnisite teorisi türklere ait kültür ve medeniyet unsurlarının büyük bir kısmını yağmalamış ve kendisine mal etmiştir. kalanları da tahrif edip üstünü örtmüştür. bu yine hiçbirimizin haberdar olmadığı bir gerçektir ki ne acı, aslında kendi öz kültürünü ondan habersiz, başkalarınınmış gibi ağzı açık, imrenerek izleyen, okuyan ve maalesef kendi elinde kalan kültürü de yerin dibine sokup onunla dalga geçen bir toplum ortaya çıkmıştır.

  bundan daha acı ne olabilir?
 • iskandinavya'da bulunan runik yazılar genelde 2 kategoride ele alınır.
  birinci kategoridekilere 24 sembollü eski "oldest runik" yazı denir.

  ikinci kategoridekilere 16 sembollü viking çağı " viking age" runik yazısı
  denir.
  yani iki farklı alfabe ve yazı söz konusudur.

  futhark diye de adlandırılan 3500 civarında yazılı kaya vardır . bunlardan
  çok azı (%10) civarında eski kategoriye girmektedir.

  viking çağı yazıtları yani 16 sembollü alfabeyle yazılanlar soldan sağa
  doğru mükemmel bir şekilde nordik dilde okunmakta ve bu yazının 17.
  yy la kadar iskandinavya'da kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

  en belirgin farklardan biride eski (24 sembollü ) denen yazıların sağdan
  sola yazılmış olmasıdır.
  eskilere tanrı odin zamanından kalma büyü yazısı denmektedir. çünkü
  bunların iskandinav dillerinde okunması mümkün olmamıştır.

  iskandinav
  dillerinde okuma çalışmaları yapılmışsa da kabul görmemiştir.
  okunamadığı için bu yazıtlara mistik bir anlam yüklenmiş, bu yazıların
  büyü amacıyla yazıldığı düşünülmüştür.
  run kelimesinin iskandinav dilinde esas anlamı da "büyü yazısı"
  demektir.

  iskandinavya-ve almanya'da bulunan taşınabilir ev eşyalarında (kap-
  kacak, tarak kandil vs.) bulunan runik yazılardan bazısının üzerindeki
  yazılar iskandinav dilleri ile okunamayınca türk runik alfabesiyle başarılı
  okuma çalışmaları yapılmış, ancak bunların ticaretle buraya geldiği
  düşünülmüştür.

  orhun yazıtları ilk bulunduğunda bilim dünyası yaklaşık 100 yıl bu
  yazıtların orta asya'ya giden vikingler tarafından yazıldığına inanmış,
  thomsen tarafından bu yazıtlar türkçe okununca bu sefer her iki yazının
  birbiriyle ilişkisinin olmadığı düşünülmüş ve savunulmuş.

  tarihi ve yukarıda saydığım diğer bulgulardan da anlaşılacağı gibi her iki
  toplum da avrasya’da tarihin bir döneminde bir arada olmuşlar.
  birbirlerinden etkilenmişler ve birbirlerine karışmışlar.

  iskandinavlar
  hristiyanlığı uzun yıllar kabul etmemiş pagan inançlarını korumuşlar ve
  yazı olarak da hristiyan bizans’ın çok daha önceden alınıp geliştirilmiş
  bir tür runik yazı ve alfabe olan greek-latin alfabesini değil şaman iskit
  bakiyeleri ve hun’ların runik yazısını alarak kendilerine 16 sembollü
  alfabe yapıp kullanmışlar.

  iskandinavya’da bulunan 24 harfli denen
  (aslında 24 ten fazla sembol mevcut ) az sayıdaki yazıtların da hun
  merkezi otoritesine baş kaldırıp gotlara katılan veya hun hakimiyet alanı
  olan iskandinavya da yerleştirilmiş ve belki de hun imparatorluğu
  yıkıldıktan sonra oraya göçen, bugün türkçe dediğimiz dilin belki de
  unutulmuş, yok olmuş bir kolunu kullanan kabilelere ait olması hiç de
  düşük bir olasılık değildir. bu bölgelerde bu kabilelerin özellikle de
  hristiyanlık yaygınlaşınca zamanla asimile olup yok olması da
  kaçınılmazdır. >
 • isveç'in vizeleri kaldırmasını gerektiren benzerlik.
hesabın var mı? giriş yap