şükela:  tümü | bugün
  • saray eşrafı tarafından kulları olarak gördükleri halktan iyice kopup marjinal yaşantılarının uzantısı olan saray dilinin türkçenin ırzına geçmesidir kadın avrupadan dil arapca ve farscadan olmazsa olmazdı bugünün plaza dili gibi.

islam dinine mensup olmamız arabı nüfusumuza almayı gerektirmiyor önce din sonra dil ensonunda kendileri girdi.

arapca ve farsca kelimelerin yerine koyacak kelimeleri türk cumhuriyetlerinde kullanılan dillerden veya eski türkçeden geçirilecek kelimelerden tekrar dilimizi özüne çevirebiliriz.

ingilizceden fransızcadan geçmiş kelimelerde dahil ne varsa atılmalı.

türk dil kurumunun fax için belge geçer gibi saçmalıklarla uğraşmasına gerek kalmaz.

edit: imla hatası var yabancı kelimeler var ama siz konuya odaklanın.

edit: geriye türkçe kalmaz diyenler bu dillerle tanışmadan önce ne konuşuyorduk.
    belki biraz katkısı olur. https://youtu.be/k_nz94500vg

edit: 1 sikimingerrard nickly yazar 2 gün oldu halen o şerefsiz hakaretini kaldırmadın.
    2. iyi hoş rummuşsun müslüman olmuşsun falan ama bırakta türklük nedir nerden gelmiş biz karar verelim at organı.
    3. siktir olup gidip diğer müslüman ülkelerde yaşama şansında var
    4. senin o saçma yorumunu favlayan bedevi taşağı yalamaya hasret veya türk düşmanı zurnalarıda keşke senin kadar samimi olup kanları sütleri ne yazsalar.
    5. türklük bir denizdir birgün kıyaya atar içindeki tüm yabancı maddeleri . ben demiyorum tarih diyor.
  • 'kelime' arapça bir ifadedir. bunun yerine sözcük diyerek başlayabiliriz.
  • türkçe kur'an'dan doğma bir dildir. ( bu sözün deli saçması olmadığını farkettiğiniz an dünyadaki bütün iktisati,sosyolojik,siyasi hadiselere bakışınız sarahate kavuşacaktır. azıcık da bu doğrultuda kafa patlatın story'ye arabanın içinden yol videosu atacağınıza.) türk milleti de türkçe ile doğmuş bir dildir. başlığı açan sikik(hepsi büyük harfle evet) orta asya'dan gelme yalanlarını yemiş bir su sığırına benziyor. sana steplerde iyi sığır gütmeler. niye bu kadar sert konuşuyorum? çünkü gavur kafalı olanlara,gavurlara,bunun gibi dallamalara çetin olacaksın ki ne denli bir ihanetin ne denli bir cehaletin içinde olduğunu anlasın. neyse entry'yi burada bitireyim çok enteresan küfürler aklıma geliyor zira.
    bana ettiğiniz bütün küfürleri misliyle iade ediyorum. bu lağım ağızlı halinizi hak etmediğim için de hakkımı arayacağım ve mahkemeye vereceğim boşu boşuna bana burada sallayanları. ben isterdim ki "ya sen neler diyorsun? nasıl yani olabilir mi böyle bir şey? nereden çıktı bu şimdi?" gibi sorular duyup en azından münazara havasında konuşmanın geçmesini sağlamak. her neyse, ettiğiniz tüm küfürleri aynen iade ediyorum. lambur lumbur orta asyacı gerizekalılar,macar türkologların uydurduğu saçma sapan bir türk ile bozkır mastürbasyonu yapanlar, "bizim müziğimiz bizans'tan gelmedir" diyen ziya gökalp'in modern yavşakları da romulusçuluk oynasın. ben burada etimolojik birkaç örnek vereceğim sadece. evet farkındayım büyük bir iddia söylediğim söz ama neyse ki hakikat bu. fena kelimesi mesela, fani'den gelmedir. sen ne fena şeyler diyorsun deriz. fena,yani fani. bizim için fani olan şey fenadır. bir diğer örnek ,dünya kelimesi dûn kelimesi köküdür. aşağı demektir. dünya da aşağı yer demektir. yani dünya derken bile itikadi bir lisan ile tekellüm etmiş oluyoruz. bunun gibi bir sürü emsal mevcuttur ve türkçe'nin kökeni mevzusu bizim birarada ne fars ne arap ne endonezyalı gibi yaşamadığımızı,bizim gavurun mağlup edemediği yegâne millet olduğumuzu ortaya koyan çok önemli bir husustur. türk demek bir şeye karşı olmak demek değildir. türk karşı olunandır. bu mantıkla da diyebiliriz ki şu an dünyada devam edegelen düzen "anti-türk" bir düzendir. bu hususta hep verdiğim kaynağı tekrar vermekte beis görmüyorum. lucette valensi'nin venezia e la sublime porta: la nascita del despota kitabını öneriyorum. bizzat venedik büyükelçileri'nin tuttukları hatıratlarda yazan ifadelerden biri şu minvaldedir mesela: " italyan donanmasındaki askerler yükselmek umuduyla islam dinine geçip türk olmuşlardı.." vesaire. bir diğer örnek de buradadır. çevirime güvenmeyenler kitabın almanca aslını yahut ingilizce'ye çevirisini bulup teyit ettirebilirler. #77431055
    ama allah aşkına küfür etmeyin. rica ediyorum sizden. siz ne kadar küfür ederseniz ben de misliyle ederim ancak bu olaya girmek istemiyorum. size 4 halife döneminden bu yana islam diye arap milliyetçiliğinin millet diye de fars milliyeçiliğinin siyasal islam belası yoluyla empoze edildiğini bilmeyen mi kaldı? 27 mayıs 1960 sonrası bm yasalarını yürürlüğe koyma hedefi olan saçma sapan ülkücülük görüşünün bizi bir milletten ( türk milleti bu,başka bir millet değil), 2002'den bu yana başımızda boza pişiren akp'nin de bizi allah katındaki dinden 16 yıldır durmadan uzaklaştırdığını anlayamayacak kadar gavurlaşmışsanız size daha diyecek bir şeyim yok. zira bardağınızı ters tutarsanız sürahi ağzına kadar suyla dolsun ne fayda? küfür etmeden,doğru düzgün tartışabilen kişiler buyursun gelsin. allah aşkına kanlı canlı karşıma çıksa hönk diyemeyecek herif gelip benim anama babama falan laf etmesin vallahi çıkar sikerim tahtasını. küfür edene küfür ederim kısasa kısas.
    saygılar. ayrıca siz neden bu kadar her ortamda türk denilmesinden fellik fellik kaçıldığını sanıyorsunuz? macar türkologların başı çektiği şerefsiz grubun bize mitolojik bir türk yalanı uydurması mı korkutuyor onları türk kelimesini telaffuz etmekten,hayır. türk demek gavura,hakikati örtene,sizin ne kadar hoşunuza gitmese de "kafir"e,yani kelime manası olarak hakikati örten demek,haddini bildirmek,onun yanlış yaptığını ona söyleyen,laf dinlemezse zarar vermeye kalkarsa da hakkından gelene denir. türk budur bundan başka türk yoktur.
    nihai ...edit for all: illa böbürlendireceksiniz insanı. karşımdakinin seviyesine muadil olarak tepki veriyorum ve bahsettiğim mevzu ileri derece entelektüel bi' olaydır o yüzden "ahahaha cahil" diyip 2 dk. sonra instagram'dan yediği yemeği atan sığ tipler bana gelip yazma zahmetine girmesin. beethoven'ın içinde bulunduğu toplumda neden besteler yaptığını idrak edemeyen ilk cümlemi asla anlayamaz. lütfen taban tabana zıt görüşte olsa,yok abi bu saçmalık dese dahi, kendisinden bir şeyler öğrenebileceğim,aklını işletmeyi seven insanlar yazacaksa yazsın. bundan sonra direkt engelleyeceğim yoksa. iyi niyetim suistimal olmasın daha fazla.
    edit,ve yine edit..: köksüz olmak ve handayee banbayeelo saçma sapan türklük algınızla iyi çingeneleşmeler hepinize. ha bu arada ismet özelci de dahil hiçbir -cı,-ci değilim. türk ne demek bilmiyor ve hedef 2023 yalanı ile ister çomar ister yüzeysel muhalif kanadından atak yemeye gönülden razı iseniz başınıza gelecek felaketlerin farkında dahi olmadan çingene gibi yaşayıp bu hayata veda edeceksiniz demektir. enik gibi hassiktir diyen dallama da orada burada türk'üm ama bilmem ne göçmeniyim diyordur kesin. ben de rum kavmine mensubum lakin müslüman olduğum için türk'üm. tarih hepinizi şehit oğullarına ihanet edenler olarak yazacak. allah ıslah etsin.
  • denenmişi var.

(bkz: yeni lisan hareketi)
  • türkçe kurandan doğmustur diyen gerizekalilari gosteren baslik.
  • valla ben acayip bağımlıyım. cam meşrubat şişesini, efenime söyleyeyim nutella kavanozunu bile lazım olur diye atamıyorum.
    ben yokum, siz atın.
  • "lisanımızdaki arabi kelimeleri ihraç edeceğiz."

ismet inönü

(bkz: lisan)
    (bkz: arabi)
    (bkz: kelime)
    (bkz: ihraç)
  • "türkçe kur'an'dan doğma bir dil" mi?..
    kur'an 610'da inmeye başladı, 632'de inişi tamamlandı ve 648'de yazıya geçirildi...
    peki nasıl oluyor da, en az 5000-10000 yıllık bir dil olan türkçe, 1400 yıllık bir kitap olan kur'an'dan doğuyor?..