şükela:  tümü | bugün
 • selamlar.

  çok yakın arkadaşımın turkcell global bilgi adlı firmaya işkur kapsamında girip, yaşadığı mobbing ve işten çıkarma hadisesini onun ağzından anlatacağım.

  öncelikle turkcell global bilgi konusundan bir kaç entry ile başlayayım.

  (bkz: #115020819)
  (bkz: #52782283)
  (bkz: #107207216)

  edit1: konuyla alakalı turkcell global bilgi ceosu çağatay aynur'a linkedin üzerinden yazdık, telefon numaramızı istedi.

  edit2: çağatay aynur'un yönlendirmesiyle, yetkili bir hanımefendi bizi arayıp olay hakkında bilgi aldı. inceleyeceğeni söyledi. kibar, anlayışlı birisiydi.

  edit3: ekşi sözlük yönetimi konuyu #troll'e taşımıştır. herhangi bir konuda, kimseye hakaret etmeden, hakkımızı savunmakta suç oldu.
  (bkz: turkcell mobbingini trolle taşıyan sözlük yönetimi)

  edit4: turkcell global tarafından tekrar arandık, olaylar tekrar tarafımızca dinlendi.

  edit5: sayın olmayan takım lideri, takımında ki çalışanları arayıp soruşturma geçirdiğini, bunun ile alakalı aranabileceklerini anlatmaya başlamış. daha ben çalışırken pirimini yediğin çalışanlara ne güzel "kardeşim" şeklinde konuşmaya başlamışsın.

  neticeleri sürekli güncelleyeceğim.

  konuyu detaylı anlatacağım için biraz uzun.

  günümüz türkiye'sinde iş bulmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. bu firmadan teklif aldığında turkcell gibi kurumsal bir firma çatısı altına gireceğim için çok sevinçliydim. uzun süredir işsiz olduğum için de sonunda hayatımı yoluna koymaya başlayabilecektim.

  25 iş günü süren eğitim sonunda ki mülakattan başarıyla geçtikten sonra 18 eylül tarihinde direk olarak portföyüm oluşturuldu, segment py2 takımına dahil oldum ve kurumsal müşterilerden çağrı almaya başladım. haliyle direk olarak bu şekil de konuşmak, kurallara uymak, aynı zamanda da bilmediğiniz bir sistem üzerinden işlem yapmak zor olabiliyor.

  21 eylül günü direk olarak segment py2'nin takım lideri tarafından telefon ile arandım. diğerlerine göre daha zayıf performans gösterdiğimi dikkat etmem gerektiği söylendi. daha çağrı almaya başlayalı 3. günün de bu uyarıyı aldım. sebebi satış olmaması. demoralize olmamaya çalışıp aynı şekil de işi öğrenmeye, müşterilere güler yüz göstermeye ve satış yapmaya odaklandım.

  bundan sonra ki 3-4 gün içerisinde ben satış, yönlendirme, sorun çözme gibi işlemler yapmaya, işi hızlıca öğrenmeye başladım. ancak takım lideri için bu yeterli gözükmüyordu. sürekli telefonda veya toplantıda zayıf olduğum konusunda beni demoralize etmeye çalışıyordu.

  bir sonra ki ciddi uyarısı müşterilerle çok fazla hatta kalmam konusunda oldu. kurumsal bir müşterimizin faturası yüksek geliyor, 10 ve üzeri hattı var paket güncellemesi gerekiyor ve hepsini tek tek yapıyorum. bu olayların hepsi daha ilk hafta içerisinde oluyor.

  ilk performans raporlarına göre çalışanlar arası sıralama açıklandı. hatta orda yazan rakamlara göre bordrolu çalışanlar listesin de bile son sıralarda yer almıyordum.

  rapor açıklandıktan sonra segment py2 takım lideri ofiste yanıma geldi. alaycı bir şekilde çok zayıfsın, böyle giderse seni bordroya almayacağım. dikkat etmen gerekiyor, rakamların çok düşük. asıl mobbingler bundan sonra başladı. ben demoralize olsam da hatam nedir öğrenmeye, bu işsizlik durumunda işsiz kalmamaya uğraşıyordum. saygılı bir şekilde ne yapmam gerektiğini, genel sıralamada o kadar kötü gözükmediğimi sordum. daha fazla fırsat yönlendirmesi yapmam gerektiğini söyledi. fırsat yönlendirmesi müşteriye cihazlarımıza bir bakın belki alırsınız demek ve cihaz satış ekibini müşteriye yönlendirmek, ancak bunu müşterinin kesinlikle kabul etmesi gerekiyor. nasıl fazla fırsat yönlendireceğim konusunda da bana kurduğu cümle aynı şu şekilde. müşteriye bir şeyde anlaş, diğer ürünler icin fırsat yonlendirmesini tam telefonu kapatırken, müşteriye söz hakkı tanımadan, "diğer ürünlerimiz için de arkadaşları yönlendirdim" de. ben bunun etik yönünü tam olarak kavrayamasam da tamam dedim.

  bu uyarıları uygulamak üzere tekrar ofise geldim. ancak aldığım telefon ile biranda çöktüm. takım lideri benim kurumsal müşteri portföyümü elimden alacağını ve sadece "kriz müşterilerine" bakacağımı söyledi. ne yapacağımı ne diyeceğimi bilemedim. acaba söylediği kadar kötü müydüm?. bu olayı başka arkadaşlarla paylaştım. başka bir segmentin takım lideri hangi takımda olduğunu sordu. ben takımımı söyledikten sonra: "şimdi anlaşıldı, bana ... beyi anlatma, ben onun nasıl biri olduğunu çok iyi biliyorum. çok saçma". bunu duyduktan sonra başka takım liderlerinin veya koçlarının nasıl davrandıklarını arkadaşlara sormaya başladım. hepsi çok anlayışlı olduklarını, sabret yapacaksın diye mental olarak desteklediklerinden, koçların da aşama aşama her anda yanlarında olduklarından bahsettiler. benim takım liderime gelince de hiç birisinden olumlu bir şey duymadım. ayrıca portföyün elinden alınması ve kriz müşterilerine yönlendirme şeklinde bir durum da kimsenin başına gelmemiş daha önce. yani olayın kişiye bağlı mobbing olduğuna buradan emin oldum.

  bu haberi bana verdiği günün akşamında beni arayıp, "portföyünü elinden almaktan vazgeçtim, seni de bu strese sokmuştur farkındayım diyerek, güldü".

  düştüğüm takımı talihsizliğime verip var gücümle çalışmaya devam ettim. fırsat yönlendirmem hala orta sıralarda olmasına rağmen yönlendirdiğim fırsatlarda satış gerçekleşme yüzdesi yüksek olanlardanım. ama hiç bir şekilde takım liderine yetmiyor, sürekli telefon da ve toplantılarda bordroya almayacağı konusunda tehditler de bulunuyor sürekli beni demoralize ediyordu. bazen öğle aralarına bile çıkmayıp daha fazla konuşma süresi ve satış yapmaya çalışıyordum. her allahın günü beni bordroya almayacağını söylüyor ve beni demoralize ediyor, bazen pişkin bir şekilde işsizlik zor evet ama böyle gidersen giremeyeceksin bordroya gibi şeylerde söylüyordu. ben lütfen bu şekilde konuşmayın hatam varsa söyleyin desem de sürekli verilerimin zayıflığından bahsediyordu. koç diye atadıkları çalışan hiç bir şekilde doğru düzgün yardımcı olmuyor, bazen çağrılarıma geri dönmüyor, ben başka takımda ki başka koçlara sorup öğrenmek durumunda kalıyordum. zaten koç diye atanan şahsın, takım liderinin yancısı olduğunu da sonradan öğrendim. normal de atanan koçu değiştirmek isteyebiliyorsunuz ama benim bu talebimde karşılanmadı.

  edindiğim bilgilere göre segment py2 takım liderinin özellikleri:
  -toplu istifaların gerçekleştiği takım
  -daha once niye bukadar istifa geldigine dair uyarı alan.

  her gün gelip istifa dilekçesi bırakanlar, zimmetli eşyalarını teslim etmek için gelip gidenleri gördükçe belki beni çıkarmazlar gibi düşünüp kendimi avutmaya devam ediyordum. kıyaslama yaptıkça durumumun kötü olmadığını hatta iyi denecek seviyelere geldiğini görebiliyordum ancak ne yapsam sürekli mobbing altındaydım. duruma daha fazla dayanamayıp bu durumdan yöneticilere bahsetmek istedim. beni insan kaynaklarında ki p.. hanıma yönlendirdiler. p.. hanıma 26 ekimde zor bir durumda olduğumu belirtip yardım istedim. izinde olduğu için dönüş gününde konuşacaktık.

  30 ekim günü ofisteyken 7 şiddetinde ki depreme yakalanıyoruz. (geçmiş olsun herkese, inanılmaz korkunçtu). depremden sonra hemen turkcell bahcesine tahliye ediliyoruz. tabi ortalık mahşer yeri gibi o sıra insanlar panik halinde. çok saygıdeğer segment py2 takım liderimizin takım grubuna yazdığı görsel. bunu sadece bu takım lideri pozisyonda ki şahsın nasıl bir insan olduğunu anlamanız için gönderiyorum. izmir mahşer yeri olmuş, herkes panik halinde ailesine ulaşmaya çalışıyor, düzgün şekilde hatlar çekmiyor, insanlar ağlıyor stresten. gelen mesaj sadece buydu. yorumu size bırakıyorum.

  1-2 gün içinde p.. hanm beni aradı. telefonda satış işlerinin çok zor olduğu bu şekilde söylemlerin ( seni bordroya almayacağım, kusura bakma işsiz kalacaksın) çok normal olduğunu ve her şirkette olduğunu söyledi. birim yöneticisi ile bir ikili görüşme ayarlayacağını söyledi. ben tabi bu söylemlerinin şokuyla artık işten çıkartılacağım konusuna kesinlikle emin oldum. çünkü insan kaynaklarında ki hanımefendinin benim takım liderimi tanıdığını o telefon görüşmesinden anlamıştım, ama bir ihtimal bu sorunu bir üst yöneticiyle çözebileceğimi, belki bana hak vereceklerini düşündüm.aynı şekilde 11 kasım tarihine kadar kendimi paralayarak çalışmaya devam ettim. bu süre zarfında ne takım lideri beni arıyor, ne başka bir yönetici beni arıyor ne de insan kaynaklarından bir haber geliyor. hatta yaklaşık 2 haftalık süreçte çok fazla satış yapıyor, müşterilerle çok iyi anlaşıyor ve sıralamalarda en üstlerde gözükebilecek şekilde devam ediyordum.

  12.11.2020 tarihinde yani bugün sabah işe gittim. kendine takım lideri diyen şahıs beni telefonla arayıp bir toplantı yapmak istedi. toplantı odasına girip online olarak benim insan kaynaklarında şikayetim için muhatap olduğum hanımefendi de vardı.
  takım liderinin bana dediği ilk cümle, "seni takım grubumuzdan çıkarmıyorum, kendin çıkarsan daha iyi olur, hayırlısı olsun.". daha sonra ik'da ki çok bilgili hanımefendi şu cümleleri kullandı, "1 haftadır birim yöneticilerinle verilerini inceliyoruz, performansın çok düşük, bu işi yapamayacağını düşündük. senin şanssızlığın şu oldu, sektörün lider bir firması olan turkcell global bilgi de çalışmak. orta ölçekli bir firmada olsaydın verilerin gayet iyi gözükebilirdi. hayırlısı olsun".

  verilerim kötü olmamasına rağmen, müşterilerle en iyi şekilde anlaşıp güzel çözümler sunmama rağmen, hatta müşteriler ile " izmir'e geldiğin de ofisinize uğrayıp bir çay içelim." dedirtecek kadar iyi ilgilenmeme rağmen bordroya alınmadım ve iş sahibi olma şansım elimden alındı. tamamen bana kafayı bir şekilde takmış, nasıl takım lideri vazifesine geldiğini bilmediğim, yöneticilikten gram anlamayan bir şahıs ve takıntıları yüzünden, tekrardan işsizlikle uğraşmak zorunda kalacağım. işin en kötüsü, uğradığım mobbingi yöneticilere iletmek istediğimden ötürü, turkcell bordrosuna geçirilmeyen tek kişinin ben olması.

  izmir depreminden sonra özellikle evi zarar görmüş bir bireyi bu şekilde takıntılar yüzünden adaletsizce işsiz bırakan, birbirini şakşaklayan insan kaynaklarını barındıran turkcell bünyesinde ki bu kuruma, benim işsiz kalmamda kimin rolü varsa gram hakkım helal değildir.

  bana mentâl açıdan yarımcı olmaya çalışan, kendi takımımda ki bazı arkadaşlara, diğer takım liderlerine teşekkür ederim.

  son olarak bu yazıyı okuyan herkese teşekkürler.

  zorunlu edit: arkadaşıma uygulanmış olan mobbing sadece kendi takımında ki "lider" sıfatlı şahıs tarafından uygulanmıştır. diğer takım liderleri sağolsunlar her konu da yardımcı olmaya çalıştılar.
 • turkcell gibi kurumsal bir markanın sürekli takımından istifa verilen bir takım liderini nasıl hala koruduğunu anlayamadığım olay. bu insanlar bu konumlara nasıl geliyorlar.

  rezalet puanım 9/10. 1 puanı gereksiz detay verilmesinden kırıyorum.

  umarım biran önce durum tekrar gözden geçirilir ve gerekli aksiyonlar alınır.
 • bu tarz olaylar maalesef dünyanın her yerinde mevcut. gereksiz şekilde birileri korunuyor ve insanları acıtıyor hiç etik değil. insanlar merhamet nedir unutmuş. yöneticisi onure edecek diye çalışma arkadaşlarına baskı yapmak ve yerin dibine sokmak gibi şeyler de çok duyduk. bunları üç kuruş fazla maaş ve terfi için yapıyorlar yazık. turkcell iletişim ve diğer departmanlarıyla ile ilgili duyduğum bir çok mesele var. duyduğum gerçekten çok iyi şeyler de var. insanlar bunları okudukça duydukça bu tarz firmalar kendi imajlarına ve çalışanlarına çeki düzen verecektir mutlaka. ayrıca o ik ve yöneticileri derhal eğitime almalılar müşteri memnuniyeti ve verimli çalışmanın yanında insanların ne hissettikleri de önemlidir. müşteriye mecbur oldukları kadar çalışma arkadaşlarına da mecburlar. onlara buradan fiyakalı selam gönderiyorum bu yazıyı okuyorsanız lütfen yeşillendirin. bu arada yazının sonuna gelemedim hakkını helal et 7/10
 • turkcell deyince aklıma bu hadise gelecek !!!
 • turkcell’e yakışmayan bir durum en azından bir kurul tarafından bu durumun usulen incelenmesi gerekirdi mobbing suçtur.
 • çok uzun. bir seat'lerin rengini anlatmadigi kalmış. her neyse, mobbing çağrı merkezlerinin yapı tasidir ama çağrı merkezi sektörüne özgü degildir.
 • ben de izmir'de faaliyet gösteren büyük bir telekominikasyon firmasından mobbing nedeniyle birkaç ay önce istifa eden biri olarak "up" diyorum.
  geçmiş olsun, umarım yakın zamanda daha iyi şartlarda bir iş bulursun.
 • vay amk ekmek aslanın midesinde değil götündeymiş. allah herkese kolaylık versin.
 • turkcell de artık liyakat yerine sadakata önem vermeye başlamış anlaşılan.. yoksa en çok istifa olan takım lideri nasıl şirkette tutulur? özel sektörde böyle olduysa sonumuz iyi değil..
 • anlatılanlarda bir gariplik olan hadise. kurumsal müşteri, performansını beğenmediği adamı başka operasyona gönderin ya da çıkarın dediği halde 6 ay uygulamayan firma için böyle mobbingler uyguluyor denmesi ilginç geldi. bir de diğer taraftan dinlemek lazım...

hesabın var mı? giriş yap