şükela:  tümü | bugün
  • turkcell'in yeni mobil uygulamasi.

rehberinizde kayitli olmayan biri sizi aradiginda, arayan kisinin ad ve soyad bilgilerini ekrana basiyor. hatta aramalariniza konu bile ekleyebiliyorsunuz ki karsi taraf neden aradiginizi anlayabiliyor.

cia uygulamasi gibi tum rehberinizi insanlar ile paylasmaya gerek duymadan calisiyormus.

buyrun detaylar;
    http://www.turkcell.com.tr/servisler/upcall
  • rehberinizi insanlarla paylaşmıyormuş, aman ne güzel, ama o 200 sayfalık kullanıcı sözleşmesinin en altında ne yazıyor? veri işleme izni vermeyi kabul ettiriyor, ve "artık" iptal etmek için bir yol yok sitelerinde. bütün kişisel bilgilerin, telefon numaran, telefonla girip çıktığın web siteleri, aradığın numaralar artık köşedeki market tarafından da satın alınabilecek.

not: kast ettiğim "iptal" seçeneğinin uygulama hesabı için değil de "veri işleme izni" için olduğu apaçık. bu uygulamayı değil başka bir uygulamayı da yüklesen bütün bilgilerin satışa çıkıyor.
  • turkcell calisani falan degilim ama yine de sallarken dikkatli sallamak lazim. uygulama hesabinizi silmek icin de bir yol bulundugu acik olarak servisin sayfasinda.

"upcall uygulamasını indirmek için abonelik gerekmemektedir. dilerseniz uygulama içinden hesabımı sil diyerek uygulama hesabınızı silebilirsiniz."

does this make sense mate ?
  • bugün keşfettiğim yeni turkcell uygulaması.

genel hatlarıyla cıa, truecaller, sync.me gibi çok da yasal olmayan uygulamaların yerini alarak bilmediğiniz numaraları gösterme gibi bir olayı var. ancak rehber çok geniş değil. çünkü diğer uygulamalar gibi rahatsız edici bir şekilde sizin rehberinizi araklamıyor. turkcell, numara paylaşımına izin verenleri gösteriyor. diğer özellikleri ise sms ile gelen kim aramış, arayıp ulaşamadığınız kişi şuan ulaşılabilir gibi özellikler uygulama ile bildirim olarak geliyor. burada öngördüğüm sıkıntı, telefon çekmediği vakit, gsm servisinin çok zor çektiği anlarda yani sms gelebiliyor ancak internet yokken bildirim nasıl gelecek?

gelelim en çok hayran olduğum, efsane özelliğe; rahatsız etme. bu özellik iphone'larda sizi arayanları direk meşgule atıp size cevapsız arama bildirimi göstermesi ile biliniyor. ancak meşgule atma olayı insanların tavır almasına sebep olabiliyordu. upcall'da ise sizi arayanlar ulaşılmaz olduğunuz bilgisini alıyor ve size x kişisi aradı diye bildirim geliyor. normal şartlarda bu özellik için telefonunuzu 7585'e yönlendirmeniz gerekli idi. bu şekilde sizi her arayan kim aramıştan mesaj olarak geliyordu. ve bunun için yönlendirmeye 99 kuruş, her mesaj başı da 50 kuruş ödeme yapmak gerekiyordu. upcall ile tamamen ücretsizmiş. açıkçası inanmadım ve müşteri hizmetlerini aradım. teyit ettiler. gerçekten ücretsiz.

gizlilik mevzusu ile ilgili düşüncem ise şu şekilde; size gelen her aramayı ve yaptığınız her aramayı sisteminde kaydeden, size fatura dökümü olarak gönderebilen, devlet istediği zaman nokta atışı ile yer bildiriminizi veren bir firmanın bu uygulama ile ekstra ne alabileceğini açıkçası anlamadım. o yüzden çok takılmadım gizliliğe. zaten yasaları kim takıyor. fişlene fişlene ilkokul 1. sınıf fiş tahtasına döndük.

son olarak bu kadar övdüm ve şikayette de bulunayım; sevgili turkcell, yaklaşık bir senedir çalıştığımız ofisteki telefon çekmeme problemini çözeceğinizi söylüyorsunuz ancak kontrole bile gelmediniz. çok kırgınız size. bu havada telefonla konuşmak için balkonlara çıkıyoruz. şehrin göbeğinde bunları yaşamak bizi üzüyor. sinyal arttırıcı için tüm kablo sistemi ve kutu hazır. gelip bir cihaz takacaksınız sadece. wifi ile facetime ve whatsapp konuşmaları yapmaktan millete rezil olduk.

edit: ios için widget özelliği geldi. onun haricinde telefonun çekmediği yerlerdeki bildirim olayını aynı zamanda sms bildirimi açarak çözebiliyormuşuz. seksicocuk'a bilgilendirme için teşekkürler.
  • tema lazım.
    onun haricinde güzel.
  • şimdilik gayet güzel bir uygulama. ancak beni rahatsız eden bir kaç eksiği var şöyle ki rahatsız etme modu çok çok güzel. bugün bir şey dikkatimi çekti rahatsız etme modundayken arayanlar size ulaşamıyor ama siz görebiliyorsunuz bu harika ama eğer arayan kişi facetime dan arıyorsa telefonunuza direk ulaşabiliyor bu da berbat bir durum :) bir diğer eksiklikse bildirim ses tonunu değiştirme özelliği olmaması inşallah güncellemelerle bu sorunlar giderilir.
  • aramaya not eklenme olayı iyiymiş. kimin aradığını görmek falan umrumda değil pek. açınca öğreniyosun zaten kimin aradığını.